Rzeszów - Poniedziałek, 21.04.2025
Reklama

Spotkanie autorskie z Arturem Andrusem w Ogrodach Bernardyńskich

Dodano: /

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Letnich Ogrodów Literackich”, które odbędzie się 8 sierpnia 2021 r. o g. 16:00 w Ogrodach Bernardyńskich. Gościem spotkania będzie Artur Andrus – dziennikarz, artysta kabaretowy i autor. Spotkanie poprowadzi Jan Wolski. „Letnie Ogrody Literackie” zostały zorganizowane w ramach wydarzeń plenerowych „Atrakcje na wakacje”. Wstęp na wydarzenia jest wolny. 

Artur Andrus (ur. 27 grudnia 1971 w Lesku) – dziennikarz, poeta, piosenkarz, konferansjer, artysta kabaretowy, satyryk, autor książek, tekstów piosenek, bajek. Gospodarz kabaretowych spotkań w Piwnicy pod Baranami, Przechowalni i Piwnicy pod Harendą. Laureat tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”. Sam siebie nazywa – artystą multimedialnym.

Wychowywał się na Podkarpaciu. Studia dziennikarskie ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów współpracował z Radiem Rzeszów oraz Rozgłośnią Harcerską. Jako student, przeprowadził wywiad z Wojciechem Młynarskim - wierszem, był to moment przełomowy w jego karierze.  Przez ponad 20 lat był związany z radiową Trójką, gdzie prowadził oraz redagował m.in.: „Powtórki z rozrywki”, „Teraz śmieszniej”, „Trójki pod księżycem” czy „Akademię rozrywki”, do których zapraszał znane gwiazdy kabaretu. W 2011 roku został uhonorowany przez prezydenta RP, Złotym Krzyżem Zasługi, za wybitne zasługi dla Polskiego Radia. Od 2018 roku współpracuje z radiem RMF Classic, jest gospodarzem programu „NieDoMówienia, czyli rozmowy niezobowiązujące Artura Andrusa” i „Wakat – Wakacyjny Alfabet Turystyczny”. Od 2020 roku jego głos można usłyszeć również na antenie Radia Nowy Świat. Oprócz pracy w radiu, często występuje w telewizji. Prowadzi imprezy kabaretowe, jest stałym gościem programu „Szkło kontaktowe” w TVN 24, a także gospodarzem cyklu „Z Andrusem po Galicji” w TVP3.

Artur Andrus jest mistrzem swobodnej zabawy słowem. Jego wiersze ukazywały się w kolumnie satyrycznej „Życia Warszawy”, w „Przekroju”, a felietony, w „Zwierciadle” i „Gazecie Lekarskiej”. Pisze teksty piosenek dla innych artystów m.in. Alicji Majewskiej, Hanny Śleszyńskiej, Czesława Mozila, Grupy MoCarta. Jest autorem książki „Popisuchy” – zbioru piosenek i wierszy, jak również bajek dla dzieci i dorosłych – „Bzdurki czyli bajki dla dzieci i innych”. Wraz z wieloletnią przyjaciółką Marią Czubaszek, napisał dwie książki: „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” oraz „Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak”. Zbiór felietonów, publikowanych przez kilka lat na jego blogu, doczekał się wydania w formie książki „Blog osławiony między niewiastami”.

Artysta odnosi ponadto sukcesy na rynku muzycznym. Autorski album „Myśliwiecka”, uzyskał Podwójnie Platynową Płytę i był najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce w 2012 roku. Album „Cyniczne córy Zurychu” otrzymał status złotej płyty i okrył się platyną. 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Filmowy Poranek dla dzieci. Baranek Shaun, Chiński Smok oraz zabawy i animacje

Wydarzenie odbędzie się w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy w najbliższą niedzielę, 17 listopada 2024 r.

Aktualności

Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej z muzyką trzech kompozytorów

Piątkowy koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej otworzą „Trzy utwory w dawnym stylu” Krzysztofa Pendereckiego. W dalszej części wieczoru usłyszymy „Koncert na harfę” A. Ginastera w wykonaniu solisty wieczoru Olivera Wassa oraz „I...

Aktualności

W sobotę rusza 12. edycja Rzeszów Jazz Festiwal. Headlinerem Randy Brecker

Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników muzyki jazzowej. Już 16 listopada startuje 12. Rzeszów Jazz Festiwal. W tym roku organizatorzy zaplanowali pięć wyjątkowych koncertów, w czterech lokalizacjach.

Złote rzeszowskie dzieci

Premiera filmu o gwiazdach rzeszowskiego żużla z udziałem twórców [ZWIASTUN]

27 listopada 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się premiera filmu zatytułowanego „Złote rzeszowskie dzieci” z udziałem twórców i bohaterów. Obraz powstał w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa 2024.

Aktualności

Festiwal Watch Docs po raz siedemnasty w Rzeszowie

Już po raz siedemnasty Rzeszów będzie jednym z przystanków Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. W programie blisko 20 projekcji dotyczących szeroko pojętych praw człowieka w tym problemów...

Aktualności

Znamy pełny line-up Rockowej Nocy. Festiwal startuje 15 listopada

Organizatorzy najgłośniejszego rzeszowskiego festiwalu ogłosili ostatnie dwa zespoły, które w tym roku zagrają na Rockowej Nocy. Do ujawnionych wcześniej wykonawców dołączyli: Deus Mortem oraz zwycięzcy Konkursowego Przeglądu Zespołów RN 2024, czyli Leepy.

Aktualności

Podwójne warsztaty dla dzieci z ilustratorem Arturem Nowickim

Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Słowo i obraz” organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

16. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy [PROGRAM]

Znamy szczegółowy program 16. edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce odbędzie się w G2A Arenie w podrzeszowskiej Jasionce, która na 3 dni stanie się miejscem spotkania...

Reklama