Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Spektakl i wystawa z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w "Siemaszce"

Dodano: /

Teatr im. Wandy Siemaszkowej włączy się w tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca o godz. 17:00 w ramach rzeszowskich obchodów święta na Dużej Scenie gościnnie wystąpią artyści Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku ze spektaklem "Obława" opowiadającym historię ludobójstwa dokonanego w 1945 roku na działaczach niepodległościowych i ludności cywilnej Suwalszczyzny. Spektaklowi będzie towarzyszyła wystawa w teatralnym foyer przygotowana przez rzeszowski IPN.

 „Obława” to artystyczna próba zmierzenia się z tragedią ludobójstwa dokonanego w lipcu 1945 r. na żołnierzach podziemia niepodległościowego oraz ludności cywilnej Suwalszczyzny tuż po odbiciu tych terenów przez Armię Czerwoną z rąk III Rzeszy. Jan Nowara wspólnie z Jagodą Skowron, na podstawie dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, listów i meldunków, stworzyli scenariusz opowiadający historię jednego z najtragiczniejszych wydarzeń powojennej Polski, które do dziś nie zostało wyjaśnione. Prócz materiałów źródłowych, autorzy sięgnęli także po „Dziady” Adama Mickiewicza oraz poezje Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza. Spektakl „Obława” wpisze się w program rzeszowskich uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bo choć opowiada o zdarzeniach, które wydarzyły się w odległym regionie Polski, ma wartość uniwersalną. Porusza bowiem temat nieukojonego żalu i nigdy nieutulonej tęsknoty, które stały się doświadczeniem wielu Polaków. W przedstawieniu pojawia się także odwołanie do postaci ważnych dla Rzeszowa - w tekście wykorzystano grypsy z celi śmierci podpułkownika piechoty Wojska Polskiego, Łukasza Cieplińskiego, walczącego z nazistowskim okupantem na terenie powiatu rzeszowskiego i sąsiednich w latach 1940–1944.

Towarzysząca spektaklowi wystawa prezentuje zaś struktury Zrzeszenia WiN, które powstały na bazie rozwiązanej Armii Krajowej oraz struktury Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW). Wyeksponowane zostały na niej sylwetki członków IV Zarządu Głównego WiN, jak również działaczy terenowych Zrzeszenia.  Ponadto wystawa prezentuje fotografie oddziałów NZW: Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka”, Adama Kusza „Garbatego”, Stanisława Pelczara „Majki”, które zostały udostępnione przez muzea, archiwa, stowarzyszenia kombatanckie
i osoby prywatne. Fotografie współczesne przedstawiają nekropolie, miejsca straceń działaczy niepodległościowych oraz poświęcone im tablice pamiątkowe. Autorami wystawy są dr Mirosław Surdej, dr hab. Krzysztof Kaczmarski  i dr hab. Mariusz Krzysztofiński.

2 marca o godz. 11:00 spektakl oraz wystawę obejrzą uczniowie szkół średnich z całego Podkarpacia.

Bilety na pokaz 1 marca w cenach 35 (bilet normalny) i 25 zł (bilet ulgowy) można nabyć osobiście w Kasach Teatru lub przez stronę internetową.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Słynny spektakl baletowy w kinie Zorza

W najbliższą sobotę, 20 maja na wielkim ekranie kin Zorza będzie można zobaczyć retransmisję spektaklu „Jezioro Łabędzie” z Narodowego Teatru Tańca na Chaillot w Paryżu. Początek o godz. 18:00. Bilety w cenie...

Aktualności

Decadent Fun Club wystąpi w Letnim Ogródku Kulturalnym

Koncert odbędzie się 2 czerwca br. o godz. 20:00.

Aktualności

Electro East, Steczkowska i BOKKA w kolektywach, czyli muzyczne atrakcje na Europejskim Stadionie Kultury

Już 23 czerwca w Rzeszowie startuje festiwal Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury. Jednym z projektów artystycznych WK ESK jest Electro East, czyli cykl koncertów w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich...

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2023. Godziny koncertów i mapa terenu

12 maja w Rzeszowie rozpocznie się największa studencka impreza na Podkarpaciu, czyli 28. edycja Rzeszowskich Juwenaliów. Organizatorzy podali godziny koncertów na wszystkich trzech scenach.

Aktualności

Miasto przejęło kamienicę z kinem Zorza

Rzeszów stał się nowym właścicielem budynku przy ulicy 3 Maja, w którym mieści się legendarne kino Zorza. Dzięki temu kino zyskało gwarancję funkcjonowania przez kolejne lata. Władze miasta mają również pomysły na...

Aktualności

"Ballady i romanse" ostatni raz przed dłuższą przerwą

W maju, po raz ostatni przed wakacjami, w Teatrze Maska będzie można zobaczyć spektakl przygotowany z myślą o młodzieży i dorosłych „Ballady i romanse” w reżyserii Magdaleny Drab.

Reklama