Rzeszów - Niedziela, 20.10.2024
Reklama

Spektakl i wystawa z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w "Siemaszce"

Dodano: /

Teatr im. Wandy Siemaszkowej włączy się w tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca o godz. 17:00 w ramach rzeszowskich obchodów święta na Dużej Scenie gościnnie wystąpią artyści Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku ze spektaklem "Obława" opowiadającym historię ludobójstwa dokonanego w 1945 roku na działaczach niepodległościowych i ludności cywilnej Suwalszczyzny. Spektaklowi będzie towarzyszyła wystawa w teatralnym foyer przygotowana przez rzeszowski IPN.

 „Obława” to artystyczna próba zmierzenia się z tragedią ludobójstwa dokonanego w lipcu 1945 r. na żołnierzach podziemia niepodległościowego oraz ludności cywilnej Suwalszczyzny tuż po odbiciu tych terenów przez Armię Czerwoną z rąk III Rzeszy. Jan Nowara wspólnie z Jagodą Skowron, na podstawie dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, listów i meldunków, stworzyli scenariusz opowiadający historię jednego z najtragiczniejszych wydarzeń powojennej Polski, które do dziś nie zostało wyjaśnione. Prócz materiałów źródłowych, autorzy sięgnęli także po „Dziady” Adama Mickiewicza oraz poezje Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza. Spektakl „Obława” wpisze się w program rzeszowskich uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bo choć opowiada o zdarzeniach, które wydarzyły się w odległym regionie Polski, ma wartość uniwersalną. Porusza bowiem temat nieukojonego żalu i nigdy nieutulonej tęsknoty, które stały się doświadczeniem wielu Polaków. W przedstawieniu pojawia się także odwołanie do postaci ważnych dla Rzeszowa - w tekście wykorzystano grypsy z celi śmierci podpułkownika piechoty Wojska Polskiego, Łukasza Cieplińskiego, walczącego z nazistowskim okupantem na terenie powiatu rzeszowskiego i sąsiednich w latach 1940–1944.

Towarzysząca spektaklowi wystawa prezentuje zaś struktury Zrzeszenia WiN, które powstały na bazie rozwiązanej Armii Krajowej oraz struktury Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW). Wyeksponowane zostały na niej sylwetki członków IV Zarządu Głównego WiN, jak również działaczy terenowych Zrzeszenia.  Ponadto wystawa prezentuje fotografie oddziałów NZW: Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka”, Adama Kusza „Garbatego”, Stanisława Pelczara „Majki”, które zostały udostępnione przez muzea, archiwa, stowarzyszenia kombatanckie
i osoby prywatne. Fotografie współczesne przedstawiają nekropolie, miejsca straceń działaczy niepodległościowych oraz poświęcone im tablice pamiątkowe. Autorami wystawy są dr Mirosław Surdej, dr hab. Krzysztof Kaczmarski  i dr hab. Mariusz Krzysztofiński.

2 marca o godz. 11:00 spektakl oraz wystawę obejrzą uczniowie szkół średnich z całego Podkarpacia.

Bilety na pokaz 1 marca w cenach 35 (bilet normalny) i 25 zł (bilet ulgowy) można nabyć osobiście w Kasach Teatru lub przez stronę internetową.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Impreza z okazji 10-lecia Rzeszowskiego Inkubatora Kultury

Estrada Rzeszowska oraz Rzeszowski Inkubator Kultury zaprasza na wspólne świętowanie 10-lecia Rzeszowskiego Inkubatora Kultury w dniach 19-22 czerwca.

Aktualności

Międzysłów Karpat 2023. W Siemaszkowej rusza I edycja nowego festiwalu literackiego

Głównym elementem festiwalu będzie cykl spotkań autorskich, a na pierwsze z nich Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza już na początku czerwca.

Aktualności

DKF Klaps. Czerwiec z dobrym filmem w WDK

Miłośnikom dobrego kina polecamy zapoznanie się z czerwcowym repertuarem Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. W programie 4 projekcje.

Aktualności

8. Ogólnopolski Festiwal "Reggae nad Wisłokiem - Gramy dla klimatu" [PROGRAM]

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza na 8. Ogólnopolski Festiwal "Reggae nad Wisłokiem – Gramy dla klimatu", który odbędzie się w sobotę 3 czerwca 2023 roku na rzeszowskich Bulwarach. W programie koncerty reggae oraz...

Aktualności

Pierwszy w tym sezonie filmowy pokaz plenerowy w Letnim Ogródku Kulturalnym

W najbliższy piątek w Letnim Ogródku Kulturalnym przy ul. Jagiellońskiej 24 odbędzie się pierwszy w tym sezonie filmowy pokaz plenerowy. Wyświetlony zostanie debiut Tomasza Habowskiego „Piosenki o miłości”.

Aktualności

Jeden z czołowych polskich zespołów folkowych wystąpi w Rzeszowie

27 maja br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie wystąpi Kapela Ze Wsi Warszawa - grupa o międzynarodowej sławie, nagradzana prestiżowymi wyróżnieniami zarówno w Polsce jak i za granicą. Koncert odbędzie się...

Aktualności

6. Festiwal Teatralny "Buda Jarmarczna"

Zbliża się szósta edycja festiwalu teatralnego „Buda Jarmarczna”. Wydarzenie odbędzie się w Teatrze Przedmieście przy ul. Reformackiej 4 w Rzeszowie w ostatni weekend majowy, tj. w dniach 26-28 maja 2023 r. W...

Reklama