Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Spektakl i wystawa z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w "Siemaszce"

Dodano: /

Teatr im. Wandy Siemaszkowej włączy się w tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca o godz. 17:00 w ramach rzeszowskich obchodów święta na Dużej Scenie gościnnie wystąpią artyści Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku ze spektaklem "Obława" opowiadającym historię ludobójstwa dokonanego w 1945 roku na działaczach niepodległościowych i ludności cywilnej Suwalszczyzny. Spektaklowi będzie towarzyszyła wystawa w teatralnym foyer przygotowana przez rzeszowski IPN.

 „Obława” to artystyczna próba zmierzenia się z tragedią ludobójstwa dokonanego w lipcu 1945 r. na żołnierzach podziemia niepodległościowego oraz ludności cywilnej Suwalszczyzny tuż po odbiciu tych terenów przez Armię Czerwoną z rąk III Rzeszy. Jan Nowara wspólnie z Jagodą Skowron, na podstawie dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, listów i meldunków, stworzyli scenariusz opowiadający historię jednego z najtragiczniejszych wydarzeń powojennej Polski, które do dziś nie zostało wyjaśnione. Prócz materiałów źródłowych, autorzy sięgnęli także po „Dziady” Adama Mickiewicza oraz poezje Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza. Spektakl „Obława” wpisze się w program rzeszowskich uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bo choć opowiada o zdarzeniach, które wydarzyły się w odległym regionie Polski, ma wartość uniwersalną. Porusza bowiem temat nieukojonego żalu i nigdy nieutulonej tęsknoty, które stały się doświadczeniem wielu Polaków. W przedstawieniu pojawia się także odwołanie do postaci ważnych dla Rzeszowa - w tekście wykorzystano grypsy z celi śmierci podpułkownika piechoty Wojska Polskiego, Łukasza Cieplińskiego, walczącego z nazistowskim okupantem na terenie powiatu rzeszowskiego i sąsiednich w latach 1940–1944.

Towarzysząca spektaklowi wystawa prezentuje zaś struktury Zrzeszenia WiN, które powstały na bazie rozwiązanej Armii Krajowej oraz struktury Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW). Wyeksponowane zostały na niej sylwetki członków IV Zarządu Głównego WiN, jak również działaczy terenowych Zrzeszenia.  Ponadto wystawa prezentuje fotografie oddziałów NZW: Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka”, Adama Kusza „Garbatego”, Stanisława Pelczara „Majki”, które zostały udostępnione przez muzea, archiwa, stowarzyszenia kombatanckie
i osoby prywatne. Fotografie współczesne przedstawiają nekropolie, miejsca straceń działaczy niepodległościowych oraz poświęcone im tablice pamiątkowe. Autorami wystawy są dr Mirosław Surdej, dr hab. Krzysztof Kaczmarski  i dr hab. Mariusz Krzysztofiński.

2 marca o godz. 11:00 spektakl oraz wystawę obejrzą uczniowie szkół średnich z całego Podkarpacia.

Bilety na pokaz 1 marca w cenach 35 (bilet normalny) i 25 zł (bilet ulgowy) można nabyć osobiście w Kasach Teatru lub przez stronę internetową.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Kłusem z Blusem zagra filmowe przeboje w Kinie za Rogim Cafe

Rzeszowski zespół Kłusem z Blusem wystąpi w Kinie Za Rogiem Cafe. Oprócz własnych kompozycji, grupa zagra również filmowe przeboje bluesowe.

Aktualności

Podkarpackie Dzieciom. Koncert charytatywny dla dzieci z chorobami nowotworowymi

W najbliższą sobotę w Rzeszowie odbędzie się koncert charytatywny, którego celem jest zbiórka pieniędzy na zakup nowoczesnego aparatu USG dla młodych pacjentów z chorobami onkohematologicznymi ze szpitala przy ul. Lwowskiej.

Aktualności

Jedyne takie wydarzenie w Rzeszowie. Turniej filmowy w Kinie za Rogiem Cafe

Zbliża się kolejna, ósma już edycja turnieju filmowego organizowanego przez Kino za Rogiem Cafe i audycje filmową Deja Vu w Radio Centrum 89fm.

Aktualności

Spotkanie autorskie Andrzejem Talarkiem

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie oraz Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie zapraszają na spotkanie autorskie w ramach Rzeszowskich Czwartków Literackich. Gościem będzie poeta i felietonista Andrzej Talarek.

Aktualności

Weekend w Świątecznym Miasteczku [8.12 - 10.12.2023]

Kino plenerowe dla najmłodszych, koncerty, świąteczna impreza z Dj’em, czytanie baśni w domku Mikołaja, to tylko część atrakcji, jakie odbędą się w ten weekend w Świątecznym Miasteczku na rzeszowskim rynku. Sprawdźcie program.

Aktualności

Symfonia d-moll Francka i prawykonanie "Te Deum" Mossa w Filharmonii Podkarpackiej

Piątkowy wieczór symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej rozpoczną dźwięki Symfoniii d-moll belgijskiego kompozytora C. Francka. W drugiej części koncertu usłyszymy prawykonanie utworu „Te Deum” Piotra Mossa z udziałem Chóru Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego...

Aktualności

"Seks, miłość i podatki" - nowy spektakl Teatru Komedia w G2A Arena

Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki – ale czy na pewno? Bohaterowie tej szalonej komedii robią wszystko, żeby podważyć tę zasadę. A dla urozmaicenia wikłają się też w skomplikowane...

Aktualności

Bezpłatna impreza sylwestrowa dla seniorów

Rzeszowski Dom Kultury organizuje taneczną zabawę sylwestrową dla mieszkańców Rzeszowa powyżej 60 roku życia. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona, a wstęp na zabawę odbywa się wyłącznie na podstawie bezpłatnych zaproszeń.

Reklama