Rzeszów - Piątek, 10.01.2025
Reklama

Spacerownik Teatralny. Poznaj Rzeszów z zupełnie innej perspektywy

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

We wrześniu Rzeszów dołącza do ogólnopolskiego projektu pn. Spacerownik Teatralny. Po teatralnych zakamarkach miasta oprowadzał będzie Hubert Michalak.

Spacerownik Teatralny to projekt działający od 2015 roku. Zainicjowany został z okazji  250-lecia Teatru Publicznego w Polsce przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa  Raszewskiego w Warszawie, który jest jego koordynatorem. W projekcie wzięły już udział  m.in. Kraków, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Legnica i wiele innych miast. Teraz dołącza do nich stolica Podkarpacia.

Spacerownik Teatralny to doskonała okazja do tego, by poznać swoje miasto z zupełnie innej  perspektywy, wybierając się na spacer szlakiem miejsc związanych z teatrem. Autorskie  scenariusze spacerów znajdujące się na stronie Spacerownika zawierają plany tras, informacje  o teatrach i ciekawostki dotyczące życia i twórczości postaci z nimi związanych. Trasy tematyczne zostały przygotowane przez artystów i historyków teatru, m.in. przez Joannę Szczepkowską, Pawła Płoskiego i Tomasza Mościckiego w Warszawie, Małgorzatę Leyko w  Łodzi, Agnieszkę Wanicką w Krakowie, Mieczysława Abramowicza w Gdańsku.

W Rzeszowie Spacerownik Teatralny odbędzie się 15 września, a oprowadzać spacerowiczów po teatralnych zakamarkach miasta będzie Hubert Michalak – dramatopisarz, performer i recenzent. Dzięki jego opowieściom spacerowicze będą mieli szansę, by spojrzeć na miasto i historię teatru z innej, mniej znanej strony.

- Teatr w Rzeszowie ma za sobą kilka wieków historii. Nie każde zjawisko teatralne zostało tak  samo dobrze udokumentowane, niektóre wciąż stanowić mogą obszar badań i dociekań. Teatr niezawodowy, objazdowy i szkolny odcisnęły w mieście ślad równie mocny co instytucjonalne  sceny publiczne. Zachowane ślady nie pozostawiają jednak wątpliwości: teatralne życie  miasta jest umocowane w jego historii – mówi Michalak.

 
Spacer rozpocznie się w niedzielę, 15 września 2024 r. o godzinie 12:00 pod I Liceum Ogólnokształcącym w  Rzeszowie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Nowy obraz w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Prezentacja w najbliższą niedzielę

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zakupiło do swoich zbiorów obraz „Niedziela” Władysława Aleksandra Maleckiego (1836-1900). Obraz został zakupiony do Galerii Malarstwa Polskiego ze środków Województwa Podkarpackiego.

Aktualności

Teatr w sieci / Natenczas. Nabór do IV edycji warsztatów teatralnych w "Siemaszkowej"

Do 20 czerwca można zgłaszać się do udziału w IV edycji wyjątkowych warsztatów teatralnych dla młodzieży pn. TEATR W SIECI/ NATENCZAS.

Aktualności

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko już po raz piąty w Rzeszowie

Nieoczywiste połączenia muzyczne i jazz w najlepszym wydaniu na światowym poziomie - już po raz piąty będziemy celebrować twórczość Tomasza Stańko, pochodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza jazzowego

Aktualności

Impreza z okazji 10-lecia Rzeszowskiego Inkubatora Kultury

Estrada Rzeszowska oraz Rzeszowski Inkubator Kultury zaprasza na wspólne świętowanie 10-lecia Rzeszowskiego Inkubatora Kultury w dniach 19-22 czerwca.

Aktualności

Międzysłów Karpat 2023. W Siemaszkowej rusza I edycja nowego festiwalu literackiego

Głównym elementem festiwalu będzie cykl spotkań autorskich, a na pierwsze z nich Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza już na początku czerwca.

Aktualności

DKF Klaps. Czerwiec z dobrym filmem w WDK

Miłośnikom dobrego kina polecamy zapoznanie się z czerwcowym repertuarem Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. W programie 4 projekcje.

Reklama