Rzeszów - Sobota, 04.01.2025
Reklama

Spacerownik Teatralny. Poznaj Rzeszów z zupełnie innej perspektywy

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

We wrześniu Rzeszów dołącza do ogólnopolskiego projektu pn. Spacerownik Teatralny. Po teatralnych zakamarkach miasta oprowadzał będzie Hubert Michalak.

Spacerownik Teatralny to projekt działający od 2015 roku. Zainicjowany został z okazji  250-lecia Teatru Publicznego w Polsce przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa  Raszewskiego w Warszawie, który jest jego koordynatorem. W projekcie wzięły już udział  m.in. Kraków, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Legnica i wiele innych miast. Teraz dołącza do nich stolica Podkarpacia.

Spacerownik Teatralny to doskonała okazja do tego, by poznać swoje miasto z zupełnie innej  perspektywy, wybierając się na spacer szlakiem miejsc związanych z teatrem. Autorskie  scenariusze spacerów znajdujące się na stronie Spacerownika zawierają plany tras, informacje  o teatrach i ciekawostki dotyczące życia i twórczości postaci z nimi związanych. Trasy tematyczne zostały przygotowane przez artystów i historyków teatru, m.in. przez Joannę Szczepkowską, Pawła Płoskiego i Tomasza Mościckiego w Warszawie, Małgorzatę Leyko w  Łodzi, Agnieszkę Wanicką w Krakowie, Mieczysława Abramowicza w Gdańsku.

W Rzeszowie Spacerownik Teatralny odbędzie się 15 września, a oprowadzać spacerowiczów po teatralnych zakamarkach miasta będzie Hubert Michalak – dramatopisarz, performer i recenzent. Dzięki jego opowieściom spacerowicze będą mieli szansę, by spojrzeć na miasto i historię teatru z innej, mniej znanej strony.

- Teatr w Rzeszowie ma za sobą kilka wieków historii. Nie każde zjawisko teatralne zostało tak  samo dobrze udokumentowane, niektóre wciąż stanowić mogą obszar badań i dociekań. Teatr niezawodowy, objazdowy i szkolny odcisnęły w mieście ślad równie mocny co instytucjonalne  sceny publiczne. Zachowane ślady nie pozostawiają jednak wątpliwości: teatralne życie  miasta jest umocowane w jego historii – mówi Michalak.

 
Spacer rozpocznie się w niedzielę, 15 września 2024 r. o godzinie 12:00 pod I Liceum Ogólnokształcącym w  Rzeszowie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

DKF Klaps. Świąteczny miesiąc z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Trzy projekcje filmowe zaplanowano w ramach grudniowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”. W repertuarze m.in. kultowy dla wielu miłośników kina „Opętanie” Andrzeja Żuławskiego z 1981 r.

Aktualności

"Śnieżne Boże Narodzenie" - transmisja świątecznych koncertów Andre Rieu w Zorzy

„Śnieżne Boże Narodzenie z André Rieu” to zupełnie nowy, świąteczny koncert maestra André Rieu i jego orkiestry Johanna Straussa. Transmisje z koncertów będzie można zobaczyć w kinie Zorza.

Aktualności

Koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej. Zabrzmi muzyka Malawskiego i Ravela

Podczas najbliższego piątkowego wieczoru w Filharmonii Podkarpackiej usłyszymy muzykę jej patrona, Artura Malawskiego oraz francuskiego kompozytora M. Ravela. Orkiestrę poprowadzi Mariusz Smolij, jeden z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia.

Aktualności

Balet gruziński z chórem i orkiestrą na żywo w Rzeszowie

Już wkrótce w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowe widowisko, które przeniesie Was w serce Gruzji. Koncert zespołu Aphkhazeti pozwoli Wam doświadczyć magii gruzińskiego tańca, wyłaniającego się z korzeni narodowych, w połączeniu z pulsującą...

Aktualności

Architektura i człowiek na minimalistycznych fotografiach Jarka Bala

- Staram się to, co widzę ujmować w prosty i mam nadzieję, że ciekawy dla odbiorcy sposób – mówi o swoich fotografiach Jarek Bal, którego wystawę będzie można oglądać w Galerii Nierzeczywistej...

Aktualności

"Ocalić od zapomnienia" - upamiętnią twórczość wybitnych polskich artystów

W najbliższy czwartek odbędzie się Zaduszkowy Koncert Wspomnień pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”. Jego celem jest upamiętnienie twórczości wybitnych polskich artystów.

Reklama