Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

"Skarby Franciszka Kotuli" - nowe wydawnictwo Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie

Dodano: /

27 września 2023 r swoją premierę ma nowe wydawnictwo Muzeum Okręgowego i Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie zatytułowane „Skarby Franciszka Kotuli” autorstwa Moniki Michaluk. Z tej okazji w czwartek (28.09) odbędzie się spotkanie z autorką.

„Skarby Franciszka Kotuli” to kreatywny zeszyt muzealny skierowany do małych i dużych zwiedzających. Wydawnictwo stworzyła i zilustrowała Monika Michaluk – autorka publikacji dla dzieci, wystaw i projektów edukacyjnych. To dobra propozycja rodzinnej rozrywki dla tych, którzy cenią sobie zabawy i opowiastki związane z dawnym rzemiosłem i surowcami naturalnymi, bo to właśnie z nich wykonana jest większość eksponatów rzeszowskiego Muzeum Etnograficznego. Podróżując po świecie muzealnych kolekcji, dzieci dowiedzą się ciekawostek związanych z praktykami wytwórczymi, które warto znać, by móc na nowo odkryć wartość codziennych przedmiotów użytkowych.

„Skarby Franciszka Kotuli” adresowane są nie tylko do lokalnych odbiorców. Wydawnictwo z pewnością zainteresuje również turystów i pasjonatów regionu - szczególnie tych, których przodkowie pochodzą z południowo-wschodniej Polski.

Dochód ze sprzedaży muzealnego zeszytu kreatywnego pt. „Skarby Franciszka Kotuli”  w całości zostanie przekazany na działania związane z konserwacją, ochroną i powiększeniem kolekcji Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli, oddziału Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Projekt Moniki Michaluk pt. „Skarby Franciszka Kotuli” powstał w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obejmuje nie tylko wydawnictwo, ale również projekty gadżetów muzealnych i lekcji dla dzieci wczesnoszkolnych, które już wkrótce pojawią się w ofercie edukacyjnej Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie.

Wydawnictwo jest dostępne w ofercie e-sklepu Muzeum Okręgowego i Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie oraz stacjonarnie, w placówkach.

Spotkanie z Moniką Michaluk

Już w najbliższy czwartek (28.09) o godzinie 12:00 w Muzeum Etnograficznym odbędzie się spotkanie z Moniką Michaluk, autorką kreatywnego zeszytu pt. „Skarby Franciszka Kotuli”. Będziecie mogli dowiedzieć się, m.in. jak powstał pomysł na wspólny projekt i jak wyglądały kulisy współpracy.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Święto Wiosny z boginiami. Koncert braci Stechek w Filharmonii Podkarpackiej

Paweł i Piotr Steczek przyjadą do Rzeszowa aby zaprezentować melomanom swoją muzyczną opowieść inspirowaną kobietami-boginiami z mitologii skandynawskiej. Koncert tego wyjątkowego duetu odbędzie się w ramach cyklu BOOM w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

Enej i C-Bool wystąpią na Rzeszowskich Juwenaliach

Kolejni wykonawcy dołączyli do line-upu 29. edycji Rzeszowskich Juwenaliów. Grupa Enej zagra na Scenie Głównej na zakończenie pierwszego dnia imprezy. C-BooL wystąpi 10 maja na OneStage.

Aktualności

Zgłoszenia do udziału w Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza koła, kluby i grupy fotograficzne działające na Podkarpaciu do udziału w XXII Podkarpackich Konfrontacjach Fotograficznych.

Aktualności

RDK poszukuje wolontariuszy do organizacji "Reggae nad Wisłokiem"

Rzeszowski Dom Kultury szuka energicznych i zaangażowanych osób, które dołączą jako wolontariusze do zespołu organizatorów tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu “Reggae nad Wisłokiem – Gramy dla klimatu”. Jest to doskonała okazja do współpracy...

Aktualności

Muzyczne powitanie wiosny w WDK. Koncert WADADA w ramach cyklu Etno-Wiosna

23 marca br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie wystąpi WADADA, czyli „zbudowany na afro-kubańskiej bębniarskiej podstawie muzyczny tygiel elektroniczno-akustyczny”. Koncert odbędzie się w ramach cyklu pn. Etno-Wiosna.

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2024. ReTo zamyka line-up sceny hip hop

ReTo to ostatni raper, który dołączył do wykonawców sceny hip hop na tegoroczny Rzeszowskich Juwenaliach.

Aktualności

Miłośnicy komiksu i fani Star Wars spotkają się w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Rzeszowska Akademia Komiksu zapraszają na kolejne spotkanie miłośników komiksu. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 16 marca w Sali audiowizualnej WDK (II piętro). Wstęp wolny.

Reklama