Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

"Siemaszka" szykuje się do kolejnej premiery. Tym razem czeka nas ukłon w stronę baroku

Dodano: /

Już 16 listopada czeka nas kolejna premiera Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Tym razem „na warsztat” trafiła twórczość Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Planowana premiera będzie miała miejsce w Łańcucie.

Aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej przygotowują się do premiery nowego spektaklu. Tym razem cofniemy się do epoki baroku, aby pochylić się nad krytyczną analizą mitu arkadyjskiego, o jakim mowa w sielance autorstwa Stanisława Herakliusza Lubomirskiego.

„Ermida albo Królewna Pasterska” to filozoficzna analiza natury ludzkiej i jej idyllicznych dążeń do wiecznie uciekającego szczęścia. Ta sielanka z epoki baroku może być traktowana jako twór ponadczasowy, mówiący o ludziach w sposób uniwersalny, schematach które możliwe są w każdym miejscu i czasie.

„Wybór komedii Lubomirskiego to nie przypadek. Ten znakomity poeta tzw. baroku dworskiego miał duże związki z Podkarpaciem (najprawdopodobniej urodził się w Rzeszowie i zajął się odbudową łańcuckiego zamku strawionego przez pożar)” – czytamy na stronie internetowej Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Dodajmy, że Stanisław Herakliusz Lubomirski, herbu Szreniawa bez Krzyża, był nie tylko poetą, ale także mecenasem sztuki. Co więcej. W 1673 roku zrezygnował z propozycji objęcia korony węgierskiej. Zdążył pozostawić po sobie wiele poezji i dramatów, a do najważniejszych zaliczamy, m.in. „Tobiasza wyzwolonego”, „O ułudzie rad księga jedna, w której ułudę i prawdę spraw ludzkich jasno udowadnia się racjami politycznymi i moralnymi i wykłada się pod postacią dialogu”, „Don Alvares” oraz „Komedyja Lopesa sterego”, oparta na fragmentach „Dekamerona”. Wartym podkreślenia faktem są wpływy literatury włoskiej na wczesną twórczość Lubomirskiego (poemat „Piram i Tyzbe”).

Reżyserem rzeszowskiej interpretacji Ermidy jest dyrektor „Siemaszki” – Jan Nowara. Scenografia i kostiumy to działka Marzeny Wodziak. Za muzykę odpowiedzialny jest Wojciech Głuch, a choreografią zajmie się Tomasz Dajewski. Przygotowanie wokalne spoczywać będzie w rękach Bożeny Stastowskiej-Chrobak. W spektaklu zobaczymy ośmioosobową grupę aktorów: Dagny Cipora, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Justyna Król, Małgorzata Machowska, Michał Chołka, Paweł Gładyś, Mateusz Mikoś, Robert Żurek.

Co ciekawa premiera, która odbędzie się 16 listopada, będzie miała miejsce w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie.

Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

4 części kultowej polskiej komedii "Kogel-mogel" na ekranie Kina za Rogiem Cafe

W sierpniu Kino Za Rogiem Cafe pokaże wszystkie cztery części kultowej polskiej komedii Kogel – mogel. Projekcje będą odbywały się w każdy kolejny wtorek. Pierwszy seans zaplanowano na 8 sierpnia o godz....

Aktualności

Plenerowa projekcja filmu "Lejdis" i dodatkowe atrakcje w centrum Rzeszowa

Projekcja filmu „Lejdis” poprzedzona prelekcją reżysera, nauka samobadania oraz bezpłatny makijaż to część atrakcji, jakie przygotowała Rzeszowska Rada Kobiet i Rzeszowski Inkubator Kultury w ramach wydarzenia pod nazwą „Siłaczki mieszkańcom Rzeszowa”.

Aktualności

Spektakl "Kroniki podwórkowe" w plenerze

Zbliża się kolejny spektakl plenerowy organizowany w ramach Letniej Sceny Teatru Przedmieście.

Aktualności

Bezpłatne warsztaty fotograficzne dla seniorów w Rzeszowie

Od sierpnia do października br., Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne organizuje warsztaty fotograficzne dla seniorów. Bezpłatne szkolenia będą odbywać się w Galerii Nierzeczywistej RSF przy ul. Jana Matejki 10 oraz podczas plenerów miejskich.

Aktualności

"Niebo nad Berlinem" na zakończenie retrospektywy Wima Wendersa

W poniedziałek, 31 lipca 2023 r. w Kinie Za Rogiem Cafe odbędzie się ostatnia projekcja filmowa w ramach „Retrospektywy Wima Wendersa”. Wyświetlony zostanie film „Niebo nad Berlinem”. Początek seansu o godz. 18:30.

Aktualności

Spotkanie z Iloną Łepkowską w Ogrodach Bernardyńskich

Ilona Łepkowska spotka się z rzeszowską publicznością w ramach cyklu „Letnie Ogrody Literackie” organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

Koncert Jack Dupon i Mark and The Boomers na rzeszowskim Rynku

Wydarzenie odbędzie się w ramach nowego cyklu zatytułowanego „Improwizacje na Skwerze”.

Aktualności

Końskie życie na fotografiach Elżbiety Kaliszewskiej. Nowa wystawa w Rzeszowskich Piwnicach

„Konie światłem malowane” to tytuł nowej wystawy, która od 1 sierpnia br. będzie prezentowana w Rzeszowskich Piwnicach. Autorką jest Elżbieta Kaliszewska, która fotografuje od dawna, a ta życiowa pasja wywodzi się z...

Reklama