Rzeszów - Sobota, 02.11.2024
Reklama

"Siemaszka" szykuje się do kolejnej premiery. Tym razem czeka nas ukłon w stronę baroku

Dodano: /

Już 16 listopada czeka nas kolejna premiera Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Tym razem „na warsztat” trafiła twórczość Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Planowana premiera będzie miała miejsce w Łańcucie.

Aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej przygotowują się do premiery nowego spektaklu. Tym razem cofniemy się do epoki baroku, aby pochylić się nad krytyczną analizą mitu arkadyjskiego, o jakim mowa w sielance autorstwa Stanisława Herakliusza Lubomirskiego.

„Ermida albo Królewna Pasterska” to filozoficzna analiza natury ludzkiej i jej idyllicznych dążeń do wiecznie uciekającego szczęścia. Ta sielanka z epoki baroku może być traktowana jako twór ponadczasowy, mówiący o ludziach w sposób uniwersalny, schematach które możliwe są w każdym miejscu i czasie.

„Wybór komedii Lubomirskiego to nie przypadek. Ten znakomity poeta tzw. baroku dworskiego miał duże związki z Podkarpaciem (najprawdopodobniej urodził się w Rzeszowie i zajął się odbudową łańcuckiego zamku strawionego przez pożar)” – czytamy na stronie internetowej Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Dodajmy, że Stanisław Herakliusz Lubomirski, herbu Szreniawa bez Krzyża, był nie tylko poetą, ale także mecenasem sztuki. Co więcej. W 1673 roku zrezygnował z propozycji objęcia korony węgierskiej. Zdążył pozostawić po sobie wiele poezji i dramatów, a do najważniejszych zaliczamy, m.in. „Tobiasza wyzwolonego”, „O ułudzie rad księga jedna, w której ułudę i prawdę spraw ludzkich jasno udowadnia się racjami politycznymi i moralnymi i wykłada się pod postacią dialogu”, „Don Alvares” oraz „Komedyja Lopesa sterego”, oparta na fragmentach „Dekamerona”. Wartym podkreślenia faktem są wpływy literatury włoskiej na wczesną twórczość Lubomirskiego (poemat „Piram i Tyzbe”).

Reżyserem rzeszowskiej interpretacji Ermidy jest dyrektor „Siemaszki” – Jan Nowara. Scenografia i kostiumy to działka Marzeny Wodziak. Za muzykę odpowiedzialny jest Wojciech Głuch, a choreografią zajmie się Tomasz Dajewski. Przygotowanie wokalne spoczywać będzie w rękach Bożeny Stastowskiej-Chrobak. W spektaklu zobaczymy ośmioosobową grupę aktorów: Dagny Cipora, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Justyna Król, Małgorzata Machowska, Michał Chołka, Paweł Gładyś, Mateusz Mikoś, Robert Żurek.

Co ciekawa premiera, która odbędzie się 16 listopada, będzie miała miejsce w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie.

Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Zespół Organek zapowiada trasę koncertową MTV Unplugged. Rzeszów jednym z przystanków

W styczniu 2024 r.zespół Organek rozpocznie akustyczną trasę koncertową, która będzie promowała zapowiedziany na początek przyszłego roku album MTV Unplugged Organek. Do kwietnia grupa odwiedzi kilkanaście polskich miast, w tym również Rzeszów.

Aktualności

Od starożytności do XIX wieku. Cykl wykładów o historii sztuki w Rzeszowskich Piwnicach

W listopadzie Rzeszowskie Piwnice rozpoczną nowy cykl wykładów o historii sztuki. Poprowadzą je historyczki sztuki – dr Anna Stróż-Pawłowska oraz Karolina Chomiczewska. W sumie przez dwa semestry odbędzie się 12 spotkań.

Aktualności

"Serwus Madonna" - piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk w Filharmonii Podkarpackiej

Janusz Radek, Maja Kleszcz i Katarzyna Groniec powracają z kultowym recitalem „Serwus Madonna” z piosenkami z repertuaru Ewy Demarczyk. W najbliższą niedzielę wystąpią w Sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

Domówka u Janusza w klimacie Halloween

Wielkimi krokami zbliża się ostatnia w tym roku Domówka i Janusza, czyli wyjątkowa impreza taneczna organizowana przez Rzeszowski Inkubator Kultury oraz Estradę Rzeszowską.

Aktualności

Dni Otwarte Nikon i warsztaty fotografii ulicznej

W najbliższy piątek, 20 października 2023 r. w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędą się Dni Otwarte z marką Nikon, połączone z całodzienną strefą testową. W ramach wydarzenia zaplanowano również warsztaty fotografii ulicznej,...

Aktualności

Arcydzieła Brahmsa i Schumanna zabrzmią w Filharmonii Podkarpackiej

Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej otworzy Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa. Po przerwie usłyszymy IV Symfonię Roberta Schumanna. Orkiestrę symfoniczną poprowadzi młody, gruziński dyrygent - Mirian Khukhunaishvili. Solistką wieczoru będzie urodzona w...

Aktualności

Wtorek z klasyką: "Sanatorium pod klepsydrą"

24 października 2023 r. w Kinie za Rogiem Cafe odbędzie się kolejna projekcja z cyklu „Wtorek z klasyką”. Tym razem widzowie będą mogli zobaczyć na dużym ekranie wyjątkowe dzieło Wojciecha Jerzego Hasa...

Aktualności

Piotr Milewski spotka się z czytelnikami w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Piotrem Milewskim - znanym pisarzem, dziennikarzem i podróżnikiem, autorem książki „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji”. Partnerem wydarzenia jest Fundacja...

Reklama