Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Sezon artystyczny w "Siemaszce" trwa. W sobotę premiera nowego spektaklu

Dodano: /

Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wraca do gry. Pierwszym wydarzeniem, w jakim będą mieli okazję uczestniczyć widzowie, będzie długo wyczekiwana premiera sztuki Witolda Gombrowicza.

Premiera

W najbliższą sobotę, 11 lipca odbędzie się premiera spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda”. Ten tytuł ostatni raz gościł w repertuarze Teatru im. Wandy Siemaszkowej niemal 20 lat temu. Sztuka, w której komedia przenika się z tragedią opowiada o fikcyjnej rodzinie królewskiej, której dobre samopoczucie i megalomania zostają zburzone przez pojawienie się dziewczyny o imieniu Iwona. Przerażona i zalękniona w sobie tajemnicza bohaterka doprowadza do dekonstrukcji i zrujnowania nadętej i zakłamanej struktury dworu. Dworu jako rodziny, która odsłaniając swoje wstydliwe tajemnice i sekrety o mały włos nie doprowadza samej siebie do katastrofy i upadku. Gombrowicz daje zapis mechanizmów i społecznych konwenansów, a przede wszystkim próbuje przedstawić sytuację człowieka uwikłanego w kontakty z innymi.

Reżyserem spektaklu jest Waldemar Śmigasiewicz, który wyjątkową sympatią darzy właśnie twórczość Witolda Gombrowicza. Jego dramaty i prozę przenosił na scenę kilkadziesiąt razy w kraju i za granicą. Rzeszowskiej publiczności znany jest jako reżyser „Chorego z urojenia” Moliera oraz „Sztuki” Yasminy Rezy. Scenografia to dzieło uznanego scenografa i malarza Macieja Preyera, a muzykę skomponował działający twórczo na wielu polach Mateusz Śmigasiewicz.

Na scenie zobaczymy aktorów z zespołu artystycznego „Siemaszki”. W roli tytułowej wystąpi Justyna Król, księcia Filipa zagra Mateusz Mikoś, a role królewskiej pary – królowej Małgorzaty i króla Ignacego – Mariola Łabno-Flaumenhaft i Marek Kępiński. W Szambelana wcieli się Robert Chodur, a w pozostałe gombrowiczowskie postaci: Dagny Mikoś, Małgorzata Machowska, Barbara Napieraj, Adam Mężyk, Piotr Mieczysław Napieraj, Waldemar Czyszak i Wojciech Kwiatkowski. Po raz kolejny na rzeszowskiej scenie gościnnie zagra znany z roli Korowiewa w inscenizacji „Mistrza i Małgorzaty” Kacper Pilch.

59. Międzynarodowy Dzień Teatru

Premiera „Iwony, księżniczki Burgunda” będzie połączona z uroczystymi obchodami 59. Międzynarodowego Dnia Teatru, które ze względu na czasowe zawieszenie działalności instytucji kultury nie mogły odbyć się w zaplanowanym wcześniej terminie. Podczas uroczystej gali pracownicy rzeszowskiej sceny odbiorą nagrody przyznane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Dyrektora Teatru. Po raz pierwszy wręczone zostaną także WANDY’20 – nagrody dla ulubionej aktorki, ulubionego aktora oraz ulubionego spektaklu. O tym, kto je otrzyma zdecydowali widzowie w internetowym głosowaniu.

Sezon artystyczny trwa

W tym roku wyjątkowo Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie nie zakończył sezonu artystycznego w czerwcu. W wakacyjne weekendy tetar zaprasza widzów na spektakle na Dużej Scenie. Będzie można zobaczyć m.in. wspomnianą już „Iwonę, księżniczkę Burgunda”, poświęcony legendarnemu bardowi z Kanady spektakl „Tańcz mnie. Cohen” oraz uwielbiane przez widzów „Szalone nożyczki”. Jest też propozycja dla najmłodszych. W sierpniu na scenę powróci słynny Koziołek Matołek – postać stworzona przed laty przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Teatr przygotowuje również zaplanowany na koniec sierpnia II Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki, podczas którego w Rzeszowie zaprezentują się artyści z Polski, Rumunii, Litwy i Ukrainy.

W trosce o wspólne bezpieczeństwo wszystkie wydarzenia teatralne będą odbywały się z zachowaniem szczególnych warunków uczestnictwa. Osoby wybierające się do Teatru proszone są o wcześniejsze zapoznanie się z nimi na stronie www.teatr-rzeszow.pl Bilety na spektakle można nabyć w teatralnych kasach oraz przez stronę internetową.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Zemsta" wraca na deski teatru Maska

Po długiej przerwie, na deski teatru Maska wraca jeden z najbardziej lubianych tytułów - ZEMSTA Aleksandra Fredry w reżyserii Pawła Aignera. Spektakl będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę oraz we wtorek, środę...

Aktualności

Nowy rok z KLAPS'em. Styczniowy repertuar Dyskusyjnego Klubu Filmowego

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury rozpoczyna kolejny rok z wyjątkowymi seansami połączonymi z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami. Co obejrzymy w styczniu?

Aktualności

Paweł Niemczak opowie o "ciekawych miejscach Europy"

„Ciekawe miejsca Europy” to tytuł prelekcji fotografa i podróżnika Pawła Niemczaka. Spotkanie z nim odbędzie się w czwartek, 11 stycznia 2024 r. o godz. 14.00 w budynku WiMBP przy ul. Sokoła 13....

Aktualności

Sylwester w rzeszowskich kinach. Premierowe i przedpremierowe seanse

Jeśli nie macie jeszcze sprezycowanych planów jak i gdzie spędzicie tegoroczną noc sylwestrową, kinowa sala wydaje się być doskonałym pomysłem na przywitanie Nowego Roku. Rzeszowskie kina kuszą premierowymi i przedpremierowymi seansami. Sporawdźcie...

Aktualności

Sylwester w rytmie latino na rzeszowskim Rynku

To będzie skromny Sylwester, bez koncertów, fajerwerków i pokazów laserowych, ale z pewnością gorący, bo z głośników popłyną dźwięki latino.

Aktualności

Kosmopark - wyjątkowa, interaktywna wystawa kosmosu w Millenium Hall

W centrum handlowo-rozrywkowym Millenium Hall możecie odkryć tajemnice kosmosu, dzięki unikalnej, interaktywnej wystawie Kosmopark.

Aktualności

Finał projektu Zgrajmy się!. Widowisko "W Wojtusiowej Izbie" i występ bębniarzy

Zbliża się wielki finał warsztatów muzycznych pod hasłem „Zgrajmy się”. W przestrzeni Rzeszowskich Piwnic odbędzie się występ grupy Studio Bębnów Afrykańskich oraz widowisko "W Wojtusiowej Izbie" z gościnnym udziałem uczestników warsztatów.

Aktualności

"Eroica" Andrzeja Munka na dużym ekranie

Z okazji 66. rocznicy premiery, rzeszowskie Kino za Rogiem Cafe organizuje pokaz najwybitniejszego filmu Andrzeja Munka, uznawanego za arcydzieło polskiej szkoły filmowej - "Eroica. Symfonia bohaterska w dwóch częściach" z 1957 roku.

Reklama