Rzeszów - Środa, 22.01.2025
Reklama

Rzeszów stanie się na trzy dni podróżniczą stolicą Polski

Dodano: /

Wielkimi krokami zbliża się największa impreza podróżnicza na Podkarpaciu. W dniach 29.11 – 2.12.2019 r. w G2A Arena odbędzie się 11. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy – Festiwal Kultur Świata. Ubiegłoroczna edycja zgromadziła ponad 3000 osób, jak będzie tym razem?

Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy to pierwsza impreza festiwalowa o tematyce podróżniczej w województwie podkarpackim, odbywająca się nieprzerwanie od 2009 roku. Od samego początku wydarzenie to skierowane jest do szerokiego grona odbiorców, dla których chęć świadomego poznawania świata i nowych ludzi jest czymś więcej, niż tylko kolejnym sposobem spędzania wolnego czasu. W tym roku tradycyjnie to „święto podróżników” potrwa pełne trzy dni i po raz drugi odbędzie się w części kongresowej G2A Areny w Jasionce koło Rzeszowa.

W trakcie każdej edycji Festiwalu odbywają się liczne spotkania z zaproszonymi Gośćmi, którymi są uznane autorytety ze świata reportażu, fotografii, eksploracji, literatury, a przede wszystkim alpinizmu i himalaizmu, gdyż opowieści z gór wysokich to rokrocznie nieodłączny punkt kalejdoskopowego programu. To wszystko w połączeniu z multimedialnymi pokazami zdjęć, projekcjami filmów podróżniczych i dokumentalnych, wystawami fotografii i koncertami znakomitych zespołów oraz możliwością odwiedzenia licznych stoisk Partnerów i Sponsorów Festiwalu powoduje, że Festiwal zgromadził w ubiegłym roku w G2A Arenie łącznie ponad 3000 osób.

W tym roku – na 11. Podkarpackim Kalejdoskopie Podróżniczym – organizatorzy spodziewają się podobnej liczby uczestników, tym bardziej, że atrakcje będą równie ciekawe, a już w piątkowy wieczór (29.11) odbędzie się kalejdoskopowy koncert Wojtka Waglewskiego i grupy VOO VOO, która wraca do Rzeszowa po 7 latach nieobecności.

Kalejdoskop Podróżniczy słynie także z zawsze przemyślanego oraz stojącego na wysokim poziomie merytorycznym programu. Nie inaczej będzie w tym roku, gdyż dzięki organizatorom imprezy, jej uczestnicy wybierą się „w podróż” do miejsc, w których dotąd na poprzednich edycjach Festiwalu jeszcze nie byli lub było to już wiele lat temu. - Razem z Tomkiem Owsianym wybierzemy się do Gujany Francuskiej, Anna i Krzysztof Kobusowie zabiorą nas do Namibii, zaś Natalia Mileszyk – swoim kobiecym okiem – przybliży zgromadzonym Iran, który nadal jest mało znany w naszym kraju i często oceniany tylko przez pryzmat krzywdzących stereotypów. A z tym chcemy na naszym Festiwalu także walczyć – wylicza Bartosz Piziak, pomysłodawca Festiwalu i jeden z jego organizatorów.

W programie nie zabraknie też stałych akcentów – w góry wysokie, a dokładniej na ośmiotysięczne szczyty w Himalajach wybierzemy się z Magdaleną Gorzkowską, która na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie reprezentowała Polskę w sztafecie 4x400m, a w 2016 roku porzuciła karierę biegaczki i rozpoczęła przygodę z górami wysokimi.  Efekt zaskoczył pewnie niejednego, gdyż kilkanaście dni temu Magda stanęła na swoim trzecim ośmiotysięcznym szczycie – Manaslu. 

Dobrze znani naszej publiczności Ola i Karol Lewandowscy z bloga BusemprzezSwiat.pl zabiorą nas na historyczną „Route 66” w USA.  Pamiętając również o najmłodszych odbiorcach Festiwalu, w sobotę na scenie Sali Kongresowej G2A Areny pojawi się Szymon Radzimierski, uczeń 8 klasy szkoły podstawowej, który odwiedził ponad 40 państw na 6 kontynentach, a na Kalejdoskopie opowie o Madagaskarze.  

Z pewnością dużym zainteresowaniem będą się cieszyć się także niedzielne spotkania (01.12) z Jaśkiem Melą, który po 10 latach wraca na Kalejdoskop podzielić się swoimi przemyśleniami „z podróży” oraz Jakubem Poradą, znanym ze swojej pracy i działalności m.in. w radiu i telewizji.

Stałym punktem programu Festiwalu są – od jego pierwszej edycji – bezpłatne prelekcje edukacyjne o tematyce podróżniczej dla uczniów szkół z województwa podkarpackiego, w których rokrocznie uczestniczy ok. 1000 osób! Również i w tym roku w piątkowe przedpołudnie w ramach Akademii Młodych Odkrywców młodzież szkolna będzie mogła wysłuchać prelekcji podróżników, ale również wziąć udział w warsztatach i licznych konkursach.


PROGRAM FESTIWALU:

Piątek, 29.11.2019 – G2A ARENA – Start: 16:00

  • Piotr Śliwiński – 12 x dookoła świata z Podkarpacia!
  • Roman Stanek – Zachodnie wybrzeże Spitsbergenu i polskie stacje badawcze
  • Magdalena Gorzkowska – Z Igrzysk Olimpijskich w Himalaje
  • Piotr Opacian – Kajakiem na krańce świata: Xingu i Oleniok
  • 20:30 – Koncert Kalejdoskopu: Wojciech Waglewski i VOO VOO – Za niebawem 

Sobota, 30.11.2019 – G2A ARENA – Start: 14:00

  • Bartek Rubik – Mozaika latynoamerykańska
  • Natalia Mileszyk – Twarze Iranu kobiecym okiem
  • Ola i Karol Lewandowscy – Busem przez świat. Droga 66
  • Szymon Radzimierski – Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura
  • Wojciech Męczyński – Wieloryby z Królestwa Tonga… i mniejsi mieszkańcy oceanów
  • Anna i Jakub Urbańscy – Papua – ostatni kontakt
  • Romuald Koperski – Syberia na wesoło

Niedziela, 01.12.2019 – G2A ARENA – Start: 14:00

  • Tomasz Owsiany – Do wnętrza Gujany Francuskiej
  • Renata Sabela – Bhutan – Życie u podnóża Himalajów
  • Anna i Krzysztof Kobusowie – Namibia. Przez pustynię i busz
  • Jakub Porada – Pokaż nam świat
  • Jasiek Mela – O podróżach na krańce świata i w głąb siebie
  • Krzysztof Wielicki – Piekło mnie nie chciało

Bilety na festiwal oraz koncert dostępne są na stronie internetowej Festiwalu pod adresem www.KalejdoskopPodrozniczy.pl

Więcej informacji można znaleźć także na fanpejdżu imprezy na FB pod adresem: www.fb.com/KalejdoskopPodrozniczy

Partnerem Strategicznym Festiwalu jest LOTTO. Partnerami Organizacyjnymi są Województwo Podkarpackie oraz G2A Arena. Partnerem Złotym Festiwalu jest PKO Bank Polski, zaś sponsorem Złotym - ERGO Ubezpieczenia Podróży. W tym roku Regionem Partnerskim jest Gran Canaria. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie PRO-TUR z Rzeszowa.

 

Reklama

Komentarze

Reklama