Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Ruszył nabór do Podkarpackiej Kroniki Filmowej 2022

Dodano: /

Rozpoczął się nabór do tegorocznej edycji Podkarpackiej Kroniki Filmowej. Celem programu jest utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc, ludzi i przyrody regionu. Program ma sprzyjać tworzeniu warunków do rozwoju produkcji filmowych na Podkarpaciu oraz dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu.

Powstałe w wyniku konkursu filmy, mają stanowić zapis dziedzictwa kulturowego i społecznego regionu; upamiętniać osoby (postaci historyczne, przedstawicieli środowisk twórczych i naukowych, sportowców, społeczników oraz inne osoby utożsamiane z regionem) i grupy społeczne, ich wkład w budowanie wizerunku regionu oraz życie codzienne; dokumentować istotne dla regionu wydarzenia, miejsca, elementy spuścizny, inicjatywy społeczne, które są ważne dla kultury i historii regionu. Dodatkowo, w tym roku Podkarpacka Kronika Filmowa została poszerzona o nabór filmów o tematyce przyrodniczej.

Konkurs realizowany jest ze środków pochodzących z Województwa Podkarpackiego. W puli konkursu jest w tym roku 180 000 zł.
Informacje oraz dokumentacja konkursowa dostępna jest na stronie: https://www.podkarpackiefilm.pl/pl/fundusze/kronika-filmowa/358-podkarpacka-kronika-filmowa-2022

To już 7. edycja znanego programu wspierającego produkcje o tematyce regionalnej. Podkarpacka Kronika Filmowa to już ponad 30 krótkometrażowych filmów, przedstawiających to, co w naszym regionie najciekawsze. To historie niezwykłych ludzi i wyjątkowych miejsc. Każdy film jest zupełnie inny, a razem tworzą niekończącą się opowieść o Podkarpaciu z różnych perspektyw. Na przestrzeni ostatnich miesięcy premierę miały produkcje takie jak Znowu są - dokument Pauliny Ibek o twórczości Arkadiusza Andrejkowa, ukazujący historię deskali z cyklu "Cichy Memoriał", Mamalarka - nagradzany dokument Katarzyny Mazurkiewicz, przedstawiający czuły obraz osobliwego macierzyństwa Barbary Porczyńskiej - malarki, czy film Rolanda Dubiela o bohaterze z Głogowa Małopolskiego Dla miasteczka nikt nie zrobił więcej. Życie i działalność Rudolfa Menerki.

Filmy są stopniowo upubliczniane, można znaleźć je na stronie: https://www.podkarpackiefilm.pl/pl/filmyy/filmografia-podkarpacka-kronika-filmowa oraz na kanale YouTube Podkarpackiej Komisji Filmowej.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Spotkanie z Krystyną Kurczab-Redlich, autorką bestsellerowych książek o Rosji

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie w ramach cyklu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”. Tym razem gościem biblioteki będzie dziennikarka, reportażystka, wieloletnia korespondentka w Rosji -...

Aktualności

Koncert patriotyczny w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku

30 wykonawców z Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku - UR "Cantilena" wystąpi w ramach koncertu patriotycznego pod hasłem „Ojczyzno ma…”.

Aktualności

Spektakl, który stawia diagnozę kondycji współczesnego świata. "Makbet..." w sobotę w Teatrze Przedmieście

W najbliższą sobotę, 11 listopada 2023 o godz. 19.00 w Teatrze Przedmieście będzie można zobaczyć spektakl „Makbet – głosy z ciemności” wg dramatu Williama Shakespeare’a. To nowe widowisko w repertuarze rzeszowskiego teatru....

Aktualności

Filmy dokumentalne z całego świata na dużym ekranie. 21. Watch Docs w Rzeszowie

Już po raz 16. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa organizuje w stolicy Podkarpacia Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Projekcje będzie można oglądać przez 5 dni w dwóch miejscach festiwalowych.

Aktualności

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, autorem książek dla dzieci i młodzieży

Autor spotka się z najmłodszymi czytelnikami w jednej z filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”.

Reklama