Rzeszów - Niedziela, 29.09.2024
Reklama

Rusza nowy cykl spotkań autorskich w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

Dodano: /

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa rozpoczyna nowy cykl spotkań autorskich pod hasłem #KsiazkiFotograficznewGFMR. Spotkania poświęcone będą ciekawym książkom z zakresu literatury fotograficznej dostępnym na polskim rynku wydawniczym.

Pierwsze z nich odbędzie się już w najbliższy piątek, 8 kwietnia o godzinie 19:30. Gośćmi spotkania będą Jakub Dziewit i Adam Pisarek, autorzy książki zatytułowanej „Ocalać. Zofia Rydet a fotografia wernakularna”.

Pozycja, której będzie dotyczyć spotkanie i dyskusja, to książka o Zofii Rydet, ale przede wszystkim o fotografii wernakularnej (nieartystycznej) na Rzeszowszczyźnie – powstała na bazie badań terenowych prowadzonych w Rzeszowie i okolicach, przede wszystkim w gminie Błażowa.

W trakcie spotkania będzie można zakupić książkę w cenie 40 zł – to ostatnia szansa, bowiem nakład drukowany jest już niemal całkowicie wyprzedany.

O autorach:

Jakub Dziewit – kulturoznawca, artysta wizualny, prezes Fundacji unContemporary. Wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu

Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie, na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz na warsztaty-fotograficzne.org. Autor monografii naukowych „Aparaty i obrazy. W stronę kulturowej historii fotografii” oraz „Ocalać. Zofia Rydet a fotografia wernakularna” (wraz z Adamem Pisarkiem). Autor albumu „This is not another Martin Parr exhibition” oraz kilku fotograficznych wystaw indywidualnych. W działalności badawczo-naukowej zajmuje się kulturą wizualną oraz wykorzystaniem mediów w antropologii. W pracy twórczej stawia pytania o możliwości i uwarunkowania medium fotografii.

Adam Pisarek – kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek Zespołu Teorii i Historii Kultury UŚ. Zajmuje się antropologicznymi teoriami kultury, badacz gościnności oraz obrazu jako nośnika pamięci. Autor monografii naukowych „Gościnność polska. O kulturowych konkretyzacjach idei” oraz „Ocalać. Zofia Rydet a fotografia wernakularna” (wraz z Jakubem Dziewitem). Obecnie prowadzi badania z zakresu ekologii wiedzy na terenach polskich mokradeł.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

PDF. Jacek Stankiewicz o fotografiach Rzeszowa "z różnych szuflad"

29 kwietnia w Galerii Nierzeczywistej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego odbędzie się kolejne otwarte spotkanie z cyklu „Poniedziałkowe Dyskusje Fotograficzne (PDF)”.

Aktualności

ESK 2024. Koncert Miss God z harfą laserową i interaktywna instalacja

Głosy Wschodu / East Voices to kolejny projekt artystyczny, który będzie można zobaczyć i usłyszeć podczas tegorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury.

Aktualności

Maj z dobrym filmem w DKF Klaps [REPERTUAR]

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury rozpoczyna kolejny miesiąc z wyjątkowymi, nagradzanymi na międzynarodowych festiwalach seansami połączonymi z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami.

Aktualności

Znamy pełny program tegorocznego Święta Paniagi

Jarmark rękodzieła, korowód zespołów, koncerty, pokazy i spektakle to tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców Rzeszowa podczas Święta Paniagi. Tegoroczne wydarzenie uświetni występ zespołu “Viva Santana” Cichoński - Torres Band.

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2024. Godzinowa rozpiska koncertów

Już tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia największej studenckiej imprezy na Podkarpaciu. Prezentujemy godzinową rozpiskę koncertów w ramach Rzeszowskich Juwenaliów, które w tym roku odbędą się na trzech scenach.

Aktualności

"Roztańczmy nasz świat" - widowisko z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca

Ponad 200 tancerzy weźmie udział w XX edycji Międzynarodowego Dnia Tańca „Roztańczmy nasz świat” organizowanego przez Centrum Młodzieży w Rzeszowie. Autorką scenariusza i reżyserką widowiska jest Bernadetta Wojtuń – Sikora.

Reklama