Rzeszów - Piątek, 01.11.2024
Reklama

Rossini, Grieg i Brahms w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

W programie piątkowego koncertu w Filharmonii Podkarpackiej znalazły się trzy utwory: uwertura do opery „Wilhelm Tell” Rossiniego, koncerty fortepianowy a-moll Griega oraz I symfonia Brahmsa. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej poprowadzi czeski dyrygent Jiri Petrdlik. Za fortepianem zasiądzie Elżbieta Karaś. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00.

Wielka opera romantyczna Wilhelm Tell (1829) jest ostatnią w dorobku operowym Gioacchino Rossiniego (1792-1868). Dzieło opowiada historię legendarnego szwajcarskiego bohatera Wilhelma Tella, który walczy o wyzwolenie swojego kraju spod panowania Habsburgów. Na estradach koncertowych często gości mistrzowska Uwertura składająca się z czterech epizodów. Rozwija się ona powoli od chóru wiolonczel, będącego metaforą spokojnego życia bohatera. Niespodziewanie muzyka zmienia swój nastrój malując obraz szalejącej burzy. Następująca po niej scena pasterska ilustruje piękno alpejskiego krajobrazu. Przerywa ją  nagle sygnał trąbek, który zapowiada zbliżających się, bohaterskich jeźdźców – to symbol zwycięstwa szwajcarskiego ludu w walce o wolność.

A potem zabrzmi muzyka kompozytora nazywanego „Chopinem Północy”,  Edvarda Griega (1843–1907).  Norweski kompozytor, podobnie jak nasz wielki rodak czerpał inspirację z muzyki ludowej swojej ojczyzny. Koncert fortepianowy a – moll op.16 (1868) swój oryginalny koloryt brzmienia, melodykę i rytmikę wywodzi z bogatej skarbnicy norweskiego folkloru. Utwór wykonany po raz pierwszy w 1869 roku w Kopenhadze, z udziałem samego kompozytora, do dziś zachwyca wirtuozerią i liryzmem zrodzonym z romantycznego ducha swojej epoki.                                                

Koncert zwieńczy I Symfonia c- moll op. 68 Johannesa Brahmsa (1833 – 1897). Podjęcie tej formy po dziewięciu mistrzowskich symfoniach Beethovena było dla Brahmsa sporym wyzwaniem. Nie bez obaw – „słysząc za sobą kroki Tytana”, kompozytor przystąpił do pisania I Symfonii (1862 -76). Dzieło przywodzi na myśl Beethovena m. in. poprzez wybór tonacji c- moll, skład orkiestry, lapidarny motyw I części, kojarzony ze słynną V Symfonią Beethovena, jaki i z powodu czwartej część przypominającej charakterem Odę „Do radości” z IX Symfonii Mistrza z Bonn. Pierwsze wykonanie Symfonii c- moll Brahmsa zrodziło konflikt między sceptycznym obozem „wagnerowskim” a „barhminami” – zwolennikami dzieła. Wybitny dyrygent Hans von Bülow, określił ją nawet mianem „Dziesiątej” Beethovena. Mimo wielu pokrewieństw do wielkiego klasyka, dzieło Brahmsa jest utworem bardzo osobistym. To prawdziwie romantyczna Symfonia ciesząca się zasłużoną sławą.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Świąteczne Targi Książki po raz czwarty w Rzeszowie. Spotkania z autorami, nowości książkowe, promocje

a targach pojawią się m.in. Marek Niedźwiecki, Janusz Leon Wiśniewski, Karolin Korwin-Piotrowska, Jacek Fedorowicz i Andrzej Stasiuk. Ważne miejsce w programie tegorocznych targów zajmie panel samorządowy Unii Metropolii Polskich na temat akcji...

Aktualności

ŁukasiewiczIMPRO - wieczór pełen zaskoczeń i dobrej zabawy w Teatrze Maska

Teatr Maska zaprasza na improwizowaną jazdę bez trzymanki, czyli wieczór ŁukasiewiczIMPRO. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek, 28 października o godz. 18:00.

Aktualności

Słynne hity z filmów o Jamesie Bondzie zabrzmią w Filharmonii Podkarpackiej

Koncert pn. 007 Symfonicznie odbędzie się 27 listopada o godz. 18:00 w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

"Blaski i cienie" - premiera nowego spektaklu teatr Maska

Premierowy pokaz odbędzie się W najbliższą sobotę, 22 października o godz. 18:00.

Aktualności

Rzeszowski Czwartek Literacki. Spotkanie autorskie z Teresą Paryną

Spotkanie odbędzie się 20 października w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13.

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Strażak Sam i spotkanie z dentystą

W najbliższą niedzielę, 23 października w kinie Helios przy Al. Powstańców Warszawy na najmłodszych widzów czeka kolejna porcja niespodzianek w ramach Filmowych Poranków. Początek o godz. 9:45.

Aktualności

Piersi, Golec uOrkiestra, Sławomir, Łzy i wielu innych na koncercie charytatywnym w Rzeszowie

Koncert pod nazwą „Niepokonani – Rzeszów 2022” odbędzie się w hali Podpromie.

Aktualności

Fotografie Jerzego Wygody w Galerii WDK

18 października o godz. 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Jerzego Wygody organizowanej w 1. rocznicę śmierci tego Artysty. Ekspozycja będzie czynna do 2 listopada 2022...

Reklama