Rzeszów - Czwartek, 31.10.2024
Reklama

Rossini, Grieg i Brahms w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

W programie piątkowego koncertu w Filharmonii Podkarpackiej znalazły się trzy utwory: uwertura do opery „Wilhelm Tell” Rossiniego, koncerty fortepianowy a-moll Griega oraz I symfonia Brahmsa. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej poprowadzi czeski dyrygent Jiri Petrdlik. Za fortepianem zasiądzie Elżbieta Karaś. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00.

Wielka opera romantyczna Wilhelm Tell (1829) jest ostatnią w dorobku operowym Gioacchino Rossiniego (1792-1868). Dzieło opowiada historię legendarnego szwajcarskiego bohatera Wilhelma Tella, który walczy o wyzwolenie swojego kraju spod panowania Habsburgów. Na estradach koncertowych często gości mistrzowska Uwertura składająca się z czterech epizodów. Rozwija się ona powoli od chóru wiolonczel, będącego metaforą spokojnego życia bohatera. Niespodziewanie muzyka zmienia swój nastrój malując obraz szalejącej burzy. Następująca po niej scena pasterska ilustruje piękno alpejskiego krajobrazu. Przerywa ją  nagle sygnał trąbek, który zapowiada zbliżających się, bohaterskich jeźdźców – to symbol zwycięstwa szwajcarskiego ludu w walce o wolność.

A potem zabrzmi muzyka kompozytora nazywanego „Chopinem Północy”,  Edvarda Griega (1843–1907).  Norweski kompozytor, podobnie jak nasz wielki rodak czerpał inspirację z muzyki ludowej swojej ojczyzny. Koncert fortepianowy a – moll op.16 (1868) swój oryginalny koloryt brzmienia, melodykę i rytmikę wywodzi z bogatej skarbnicy norweskiego folkloru. Utwór wykonany po raz pierwszy w 1869 roku w Kopenhadze, z udziałem samego kompozytora, do dziś zachwyca wirtuozerią i liryzmem zrodzonym z romantycznego ducha swojej epoki.                                                

Koncert zwieńczy I Symfonia c- moll op. 68 Johannesa Brahmsa (1833 – 1897). Podjęcie tej formy po dziewięciu mistrzowskich symfoniach Beethovena było dla Brahmsa sporym wyzwaniem. Nie bez obaw – „słysząc za sobą kroki Tytana”, kompozytor przystąpił do pisania I Symfonii (1862 -76). Dzieło przywodzi na myśl Beethovena m. in. poprzez wybór tonacji c- moll, skład orkiestry, lapidarny motyw I części, kojarzony ze słynną V Symfonią Beethovena, jaki i z powodu czwartej część przypominającej charakterem Odę „Do radości” z IX Symfonii Mistrza z Bonn. Pierwsze wykonanie Symfonii c- moll Brahmsa zrodziło konflikt między sceptycznym obozem „wagnerowskim” a „barhminami” – zwolennikami dzieła. Wybitny dyrygent Hans von Bülow, określił ją nawet mianem „Dziesiątej” Beethovena. Mimo wielu pokrewieństw do wielkiego klasyka, dzieło Brahmsa jest utworem bardzo osobistym. To prawdziwie romantyczna Symfonia ciesząca się zasłużoną sławą.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Słynny spektakl baletowy w kinie Zorza

W najbliższą sobotę, 20 maja na wielkim ekranie kin Zorza będzie można zobaczyć retransmisję spektaklu „Jezioro Łabędzie” z Narodowego Teatru Tańca na Chaillot w Paryżu. Początek o godz. 18:00. Bilety w cenie...

Aktualności

Decadent Fun Club wystąpi w Letnim Ogródku Kulturalnym

Koncert odbędzie się 2 czerwca br. o godz. 20:00.

Aktualności

Electro East, Steczkowska i BOKKA w kolektywach, czyli muzyczne atrakcje na Europejskim Stadionie Kultury

Już 23 czerwca w Rzeszowie startuje festiwal Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury. Jednym z projektów artystycznych WK ESK jest Electro East, czyli cykl koncertów w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich...

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2023. Godziny koncertów i mapa terenu

12 maja w Rzeszowie rozpocznie się największa studencka impreza na Podkarpaciu, czyli 28. edycja Rzeszowskich Juwenaliów. Organizatorzy podali godziny koncertów na wszystkich trzech scenach.

Aktualności

Miasto przejęło kamienicę z kinem Zorza

Rzeszów stał się nowym właścicielem budynku przy ulicy 3 Maja, w którym mieści się legendarne kino Zorza. Dzięki temu kino zyskało gwarancję funkcjonowania przez kolejne lata. Władze miasta mają również pomysły na...

Aktualności

"Ballady i romanse" ostatni raz przed dłuższą przerwą

W maju, po raz ostatni przed wakacjami, w Teatrze Maska będzie można zobaczyć spektakl przygotowany z myślą o młodzieży i dorosłych „Ballady i romanse” w reżyserii Magdaleny Drab.

Reklama