Rzeszów - Niedziela, 29.09.2024
Reklama

Rossini, Grieg i Brahms w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

W programie piątkowego koncertu w Filharmonii Podkarpackiej znalazły się trzy utwory: uwertura do opery „Wilhelm Tell” Rossiniego, koncerty fortepianowy a-moll Griega oraz I symfonia Brahmsa. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej poprowadzi czeski dyrygent Jiri Petrdlik. Za fortepianem zasiądzie Elżbieta Karaś. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00.

Wielka opera romantyczna Wilhelm Tell (1829) jest ostatnią w dorobku operowym Gioacchino Rossiniego (1792-1868). Dzieło opowiada historię legendarnego szwajcarskiego bohatera Wilhelma Tella, który walczy o wyzwolenie swojego kraju spod panowania Habsburgów. Na estradach koncertowych często gości mistrzowska Uwertura składająca się z czterech epizodów. Rozwija się ona powoli od chóru wiolonczel, będącego metaforą spokojnego życia bohatera. Niespodziewanie muzyka zmienia swój nastrój malując obraz szalejącej burzy. Następująca po niej scena pasterska ilustruje piękno alpejskiego krajobrazu. Przerywa ją  nagle sygnał trąbek, który zapowiada zbliżających się, bohaterskich jeźdźców – to symbol zwycięstwa szwajcarskiego ludu w walce o wolność.

A potem zabrzmi muzyka kompozytora nazywanego „Chopinem Północy”,  Edvarda Griega (1843–1907).  Norweski kompozytor, podobnie jak nasz wielki rodak czerpał inspirację z muzyki ludowej swojej ojczyzny. Koncert fortepianowy a – moll op.16 (1868) swój oryginalny koloryt brzmienia, melodykę i rytmikę wywodzi z bogatej skarbnicy norweskiego folkloru. Utwór wykonany po raz pierwszy w 1869 roku w Kopenhadze, z udziałem samego kompozytora, do dziś zachwyca wirtuozerią i liryzmem zrodzonym z romantycznego ducha swojej epoki.                                                

Koncert zwieńczy I Symfonia c- moll op. 68 Johannesa Brahmsa (1833 – 1897). Podjęcie tej formy po dziewięciu mistrzowskich symfoniach Beethovena było dla Brahmsa sporym wyzwaniem. Nie bez obaw – „słysząc za sobą kroki Tytana”, kompozytor przystąpił do pisania I Symfonii (1862 -76). Dzieło przywodzi na myśl Beethovena m. in. poprzez wybór tonacji c- moll, skład orkiestry, lapidarny motyw I części, kojarzony ze słynną V Symfonią Beethovena, jaki i z powodu czwartej część przypominającej charakterem Odę „Do radości” z IX Symfonii Mistrza z Bonn. Pierwsze wykonanie Symfonii c- moll Brahmsa zrodziło konflikt między sceptycznym obozem „wagnerowskim” a „barhminami” – zwolennikami dzieła. Wybitny dyrygent Hans von Bülow, określił ją nawet mianem „Dziesiątej” Beethovena. Mimo wielu pokrewieństw do wielkiego klasyka, dzieło Brahmsa jest utworem bardzo osobistym. To prawdziwie romantyczna Symfonia ciesząca się zasłużoną sławą.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Północ-Południe - Spotkania Filmowe". Rusza nowa inicjatywa filmowa w Rzeszowie

Już w najbliższy czwartek (14.09) w stolicy Podkarpacia startuje nowy projekt filmowy Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie pod nazwą „Północ-Południe - Spotkania Filmowe”. Do niedzieli (17.09) miłośnicy dobrego kina będą mieli okazję...

Aktualności

Dwa koncerty w Filharmonii Podkarpackiej przed rozpoczęciem sezonu

22 września 2023 r. Filharmonia Podkarpacka zainauguruje 69. sezon artystyczny. Zanim jednak to nastąpi, na melomanów czekają jeszcze dwa koncerty, które odbędą się w niedzielę, 17 września.

Aktualności

Wybitny polski fotograf spotka się z rzeszowską publicznością

Już w najbliższą niedzielę (10.09) wybitny polski fotografii i wykładowca Tomasz Tomaszewski spotka się z rzeszowską publicznością. Spotkanie odbędzie się w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa przy ul. 3 Maja 9. Wydarzenie jest...

Aktualności

XII Narodowe Czytanie i piknik czytelniczy w Ogrodach Bernardyńskich

Podczas 12. odsłony akcji będziemy czytać wspólnie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Aktualności

Otwarcie Senioraliów Rzeszowskich. Koncert Izabeli Trojanowskiej i barwny korowód

W najbliższą niedzielę, 9 września na rzeszowskim Rynku odbędzie się wielkie otwarcie tegorocznych Senioraliów Rzeszowskich. Główną atrakcją wydarzenia będzie koncert Izabeli Trojanowskiej. Uroczystość poprzedzi barwny korowód seniorów.

Aktualności

Cezary Łazarewicz spotka się z czytelnikami w Ogrodach Bernardyńskich

Przed nami ostatnie spotkanie z cyklu „Letnie Ogrody Literackie”, organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Tym razem z czytelnikami spotka się Cezary Łazarewicz.

Aktualności

XX Międzynarodowy Festiwal Zespołów Tanecznych "O Laur Rzecha"

Już po raz 20. Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Artystycznej „Promotor” we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Rzeszowie zapraszają do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Tanecznych „O Laur Rzecha”. Zgłoszenia trwają do 22...

Aktualności

"Matki równoległe" Almodovara w Letnim Ogródku Kulturalnym

W najbliższy piątek, 8 września o godz. 20:00 odbędzie się ostatni w tym sezonie pokaz plenerowy w Letnim Ogródku Kulturalnym. Na placu przy budynku Estrady Rzeszowskiej (ul,Jagiellońska 24) będzie można obejrzeć film...

Reklama