Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Retransmisja opery Giacoma Pucciniego w kinie Zorza

Dodano: /

W najbliższą niedzielę, 10 marca o godz. 17:00 w kinie Zorza odbędzie się retransmisja opery „Turandot” Giacoma Pucciniego z Paryskiej Opery Narodowej. Bilety w cenie 40 i 45 zł można nabyć w kasie lub na stronie internetowej kina. Trzygodzinne widowisko będzie wyświetlane z polskimi napisami.

Turandot, ostatnia opera Giacoma Pucciniego, której największym przebojem jest aria Nessun dorma, doczekała się w XXI wieku kultowej już inscenizacji autorstwa Roberta Wilsona, amerykańskiego reżysera i scenografa. Jego wersja tej opery gościła na najważniejszych scenach świata, teraz przystając w Opéra national de Paris.

Przedstawienia Wilsona to wysmakowane estetycznie obrazy, precyzyjny ruch postaci i niesamowite efekty świetlne. Dlatego też najważniejsze teatry operowe powierzały mu i nadal powierzają do realizacji najznamienitsze tytuły: Madame Butterfly Pucciniego, Makbeta, Otella i La traviatę Verdiego, Fausta Gounoda czy Peleasa i Melizandę Debussy’ego.

Spektakl Turandot, który obejrzymy, był transmitowany do kin na całym świecie w listopadzie 2023 roku. Zadyrygował nim Marco Armiliato, Włoch współpracujący z najważniejszymi teatrami operowymi świata. W międzynarodowej obsadzie śpiewaków (Iréne Theorin jako księżniczka Turandot, Brian Jagde jako książę Kalaf i Ermonela Jaho w roli niewolnicy Liu) znalazł się stale współpracujący z Paryską Operą Narodową tenor Maciej Kwaśnikowski. Ostatnio podziwialiśmy go jako Tybalta w retransmisji Romea i Julii Gounoda. Teraz będzie Pangiem, jednym z trzech ministrów bezwzględnej chińskiej księżniczki Turandot, która ucina głowy pretendentom do jej ręki…

Choć opera Pucciniego jest, jak to u niego, wielkim melodramatem, ma w sobie też elementy komediowe. Należy bowiem pamiętać, że jej libretto oparto na commedii dell’arte Carla Gozziego, włoskiego dramatopisarza doby oświecenia, autora udramatyzowanych baśni, takich jak właśnie Księżniczka Turandot czy Miłość do trzech pomarańczy.

 

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Festiwal Watch Docs po raz piętnasty zawita do Rzeszowa

Kilkadziesiąt projekcji filmów dokumentalnych dotyczących problemu uchodźców, zmian klimatu, demokracji, wolności i praw człowieka tak zapowiada się tegoroczny Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”.

Aktualności

W weekend w Zorzy święto kina polskiego i europejskiego

Bilety na seanse w ramach tych dwóch inicjatyw będą w wyjątkowo niskich cenach.

Aktualności

Około 400 tancerzy na festiwalu "O Laur Rzecha"

Już po raz 19. w Rzeszowie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Zespołów Tanecznych „O Laur Rzecha”.

Aktualności

W Rzeszowie powstało studio filmowe Lukra Films. Będą produkcje międzynarodowe

W Rzeszowie powstało pierwsze studio filmowe Lukra Films, którego celem będzie tworzenie międzynarodowych filmów fabularnych. Jego założycielami są: Łukasz Roga, reżyser filmu „No Stars Anymore” oraz Rafał Kalisz – właściciel firmy Fibrain....

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Bing, maskotka niespodzianka, fotolustro i inne atrakcje

W najbliższą niedzielę, 6 listopada mali kinomani będą mieli okazję obejrzeć na wielkim ekranie bajki z serii Bing. Nie zabraknie również licznych atrakcji – gościem specjalnym poranka będzie maskotka niespodzianka.

Aktualności

Wieczór z Melpomeną w bibliotece. Spotkanie z Robertem Żurkiem, aktorem "Siemaszki"

7 listopada o godz. 17:00 w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33 a odbędzie się spotkanie z Robertem Żurkiem, aktorem Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Reklama