Rzeszów - Piątek, 01.11.2024
Reklama

RDK wspomni bohaterów walk niepodległościowych

Dodano: /

Mieszkańcy Rzeszowa, a szczególnie osiedla Słocina, po raz kolejny zyskają niepowtarzalną okazję przeniesienia się w czasie, by stać się świadkami ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Wszystko za sprawą projektu Rzeszowskiego Domu Kultury pod nazwą „Słocińskie Korzenie Wolności”, czyli jednego ze zwycięskich zadań ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego „Koalicje
dla Niepodległej #wiktoria 1920”.

Po wielkim sukcesie ubiegłorocznego projektu „Dama z Kotylionem” poświęconego postaci Heleny Szajer, Rzeszowski Dom Kultury powraca z kolejna inicjatywą, której celem jest wspomnienie zasłużonych dla polskiej wolności mieszkańców dawnej wsi Słocina. Tegoroczny projekt pod nazwą „Słocińskie Korzenie Wolności” ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat wybitnych słocińskich bohaterów z czasów Bitwy Warszawskiej oraz wojny polsko-bolszewickiej.

Motywem przewodnim projektu „Słocińskie Korzenie Wolności” będzie wystawa „Słocińscy bohaterowie Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej”, poświęcona pamięci osób walczących z bolszewikami, które wychowały się w dawnej wsi Słocina – aktualnie jednego z osiedli Rzeszowa. Wśród broniących dopiero co odzyskanej wolności znaleźli się: Michał Aletański, Władysław Bereś, Tadeusz Gliwa, Józef Gnat, Stanisław Kaznecki, Antoni Kłapa oraz Władysław Stanio. Wcześniej, podczas I wojny światowej, o tę wolność walczyli między innymi Edward i Józef Beresiowie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę 4 października 2020 roku o godz. 16:00 w sali wystawienniczo-multimedialnej Rzeszowskiego Domu Kultury filia Słocina przy ul. Paderewskiego 154. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Wystawę będzie można oglądać do dnia 30 października 2020 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-19:00. Dla zwiedzających przygotowane zostaną bezpłatne pamiątkowe katalogi wystawy, stylizowane na gazety rzeszowskie okresu międzywojennego.

Projekt „Słocińskie Korzenie Wolności” jest realizowany przez Rzeszowski Dom Kultury w ramach ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Przeprowadzenie zadania wspierają koalicjanci: Szkoła Podstawowa nr 5 w Rzeszowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Słocińskiej, Fundacja Technika Militarna i Górska Szarotka oraz partner: Archiwum Państwowe w Rzeszowie.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Europejski Stadion Kultury w obiektywie smartfonów. Wystawa zdjęć w Rzeszowskich Piwnicach

2 sierpnia 2022 r. o godz. 18:00 w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się wernisaż wystawy powarsztatowej „Mobilny Stadion Kultury” prezentującej zdjęcia z tegorocznej edycji festiwalu wykonane telefonami komórkowymi.

Aktualności

Re: Rzeszów Festival to nie tylko muzyka. Park Świateł i wyjątkowe projekty multimedialne

Festiwal odbędzie się w dniach 20 – 21 sierpnia na rzeszowskich Bulwarach.

Aktualności

Carpathia Festival 2022. 13 finalistów, jubileusz Marka Kościkiewicza i przeboje Anny Jantar

Wydarzenie odbędzie się w dniach 11 - 13 sierpnia br. w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

"W krainie zmysłów" - wystawa prac osób z zaburzeniami psychicznymi w WDK

Do 12 sierpnia br. w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury dostępna będzie wystawa prac mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ul. Załęskiej 7a w Rzeszowie.

Aktualności

Babski Wieczór z przedpremierą komedii "Greckie wakacje" i greckimi przekąskami

W ostatni piątek miesiąca (29 lipca) kino Zorza organizuje Babski Wieczór z przedpremierowym pokazem filmu „Greckie Wakacje”. Przed seansem, w holu kina odbędzie się degustacja smakołyków z rzeszowskiej tawerny greckiej Pitagyros.

Aktualności

Agata Tuszyńska spotka się z czytelnikami w Ogrodach Bernardyńskich

Agata Tuszyńska, pisarka, poetka i reportażystka, będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu Letnie Ogrody Literackie, organizowanego przez WiMBP w Rzeszowie.

Aktualności

Letnie Brzmienia w nowej lokalizacji

Pierwotnie koncerty miały odbyć się na rzeszowskich Bulwarach. Organizator zmienił jednak miejsce imprezy. Artyści wystąpią w fosie Zamku Lubomirskich.

Reklama