Rzeszów - Środa, 30.10.2024
Reklama

RDK wspomni bohaterów walk niepodległościowych

Dodano: /

Mieszkańcy Rzeszowa, a szczególnie osiedla Słocina, po raz kolejny zyskają niepowtarzalną okazję przeniesienia się w czasie, by stać się świadkami ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Wszystko za sprawą projektu Rzeszowskiego Domu Kultury pod nazwą „Słocińskie Korzenie Wolności”, czyli jednego ze zwycięskich zadań ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego „Koalicje
dla Niepodległej #wiktoria 1920”.

Po wielkim sukcesie ubiegłorocznego projektu „Dama z Kotylionem” poświęconego postaci Heleny Szajer, Rzeszowski Dom Kultury powraca z kolejna inicjatywą, której celem jest wspomnienie zasłużonych dla polskiej wolności mieszkańców dawnej wsi Słocina. Tegoroczny projekt pod nazwą „Słocińskie Korzenie Wolności” ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat wybitnych słocińskich bohaterów z czasów Bitwy Warszawskiej oraz wojny polsko-bolszewickiej.

Motywem przewodnim projektu „Słocińskie Korzenie Wolności” będzie wystawa „Słocińscy bohaterowie Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej”, poświęcona pamięci osób walczących z bolszewikami, które wychowały się w dawnej wsi Słocina – aktualnie jednego z osiedli Rzeszowa. Wśród broniących dopiero co odzyskanej wolności znaleźli się: Michał Aletański, Władysław Bereś, Tadeusz Gliwa, Józef Gnat, Stanisław Kaznecki, Antoni Kłapa oraz Władysław Stanio. Wcześniej, podczas I wojny światowej, o tę wolność walczyli między innymi Edward i Józef Beresiowie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę 4 października 2020 roku o godz. 16:00 w sali wystawienniczo-multimedialnej Rzeszowskiego Domu Kultury filia Słocina przy ul. Paderewskiego 154. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Wystawę będzie można oglądać do dnia 30 października 2020 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-19:00. Dla zwiedzających przygotowane zostaną bezpłatne pamiątkowe katalogi wystawy, stylizowane na gazety rzeszowskie okresu międzywojennego.

Projekt „Słocińskie Korzenie Wolności” jest realizowany przez Rzeszowski Dom Kultury w ramach ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Przeprowadzenie zadania wspierają koalicjanci: Szkoła Podstawowa nr 5 w Rzeszowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Słocińskiej, Fundacja Technika Militarna i Górska Szarotka oraz partner: Archiwum Państwowe w Rzeszowie.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

I edycja Festiwalu Sztuki Zaangażowanej WSPÓŁ_ISTNOŚĆ. Wstęp bezpłatny

W dniach 20 – 22 października 2023 r. w Rzeszowie odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Zaangażowanej WSPÓŁ_ISTNOŚĆ. Wydarzenie organizuje Teatr NEMNO.

Aktualności

Spotkanie z aktorką teatralną Małgorzatą Machowską

Gościem najbliższego spotkania z cyklu „Wieczór z Melpomeną w Bibliotece” będzie Małgorzata Machowska, aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej i Ave Teatru. Wydarzenie organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.

Aktualności

"Poezja w teatrze". Siemaszkowa zaprasza na koncert zespołu Wieża Bajzel

„Poezja w teatrze” to nowa inicjatywa Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, będąca częścią ogólnoplskiego programu Przestrzenie Sztuki. Projekt realizowany jest wspólnie z podkarpackim środowiskiem poetyckim. W jego ramach odbędzie się koncert...

Aktualności

Happy End. W Rzeszowie rusza najbardziej optymistyczny festiwal filmowy [PROGRAM]

29 filmów znalazło się w programie tegorocznej edycji Happy End Festiwal, który już dzisiaj rozpoczyna się w Rzeszowie. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Anna Dymna, która odbierze Nagrodę Honorową.

Aktualności

Kobieta w roli głównej: Spotkanie z Basią Olearką i projekcja filmu "Z miłości do mody"

Kino za Rogiem Cafe powraca ze spotkaniami z inspirującymi, twórczymi kobietami i specjalnie dobranymi babskimi filmami.

Aktualności

Prapremiera utworu "Kantata Sfer Niebieskich" w Filharmonii Podkarpackiej

Utwór został skomponowany na zamówienie Filharmonii Podkarpackiej z okazji roku kopernikańskiego. Wydarzenie wzbogacone będzie wizualizacjami.

Reklama