Rzeszów - Poniedziałek, 07.10.2024
Reklama

PS Dialogi z/o Nowosielskim - nowa wystawa w "Siemaszce"

Dodano: /

Od 2 lutego 2024 r. we foyer Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, można oglądać wystawę zatytułowaną „PS Dialogi z/o Nowosielskim”, na której prezentowane są prace artystek i artystów z Instytutu Sztuk Pięknych UR, Szkoły Doktorskiej UR i Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.


Na rok 2023 przypadło stulecie urodzin Jerzego Nowosielskiego — malarza, który zaznaczył swoje miejsce w historii jako teoretyk sztuki, filozof i teolog. Jesienią zeszłego roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, widzowie mieli okazję wziąć udział w działaniach artystycznych inspirowanych twórczością Nowosielskiego, realizowanych w ramach projektu „Poezja w teatrze”, będącego częścią ubiegłorocznej edycji Przestrzeni Sztuki. W 2024 roku wystawa powróci w mury „Siemaszki”.

W listopadzie 2023 roku artystki i artyści z Instytutu Sztuk Pięknych UR, Szkoły Doktorskiej UR i Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na żywo tworzyli swoje prace w Szajna Galerii. Dzieła te od 2 lutego 2024 r. można oglądać we foyer Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Kuratorem projektu jest Paweł Korbus — artysta wizualny, aktor, performer, twórca wideo i instalacji, absolwent edukacji artystycznej w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Działania, które miały miejsce w listopadzie, a których kuratorkami były prof. Jadwiga Sawicka i dr Agata Sulikowska-Dejena, zainspirowały Pawła Korbusa do kontynuacji projektu pod nazwą „PS Dialogi z/o Nowosielskim”. 

Interesuje mnie czas między treścią główną, a Post Scriptum. Dla nas wszystkich może być to czas na przygotowanie czegoś, krok dalej i Post Scriptum do sytuacji, jaką przygotowywaliśmy w listopadzie. Jaki moment jest teraz? Jak patrzymy na tamte prace i koncepty, jak na siebie i na Nowosielskiego? Interesuje mnie też ten dystans i własna relacja każdej osoby do procesu kreatywnego, rysowania i wytwarzania materialnych prac, istniejących w czasie. Co jest performatywne, a co pozostaje trwałym śladem? Gdzie szukać przestrzeni duchowej, a gdzie oddechu, gdzie jest to co współcześnie najmocniej działa? W jednym z wywiadów Nowosielski opowiadał, że gdy zmęczony jest figuracją i wszystkim innym, to maluje kosmos. Można by zapytać, w jaki sposób kondycja własna przekłada się na generowane treści? Czy to te gotowe już rysunki, czy te jeszcze niepowstałe, te w sferze fantazji, godne są poświęcenia im uwagi? Chciałbym by PS było dla każdego platformą badawczą własnego żywego dialogu z/o rysunkiem/Nowosielskim/itd. - opowiada o projekcie Korbus.

Wystawa „PS Dialogi z/o Nowosielskim” będzie dostępna dla zwiedzających we foyer Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, najprawdopodobniej do końca lutego. 

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Wieczór Literacki. Spotkanie z Martyną Bundą i spektakl "Kiedyś Ci opowiem..."

15 października w siedzibie Teatru Przedmieście przy ul. Reformackiej 4 w Rzeszowie, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Wieczory Literackie. Gościem będzie pisarka Martyna Bunda. Przed spotkaniem Teatr Przedmieście zaprezentuje spektakl „Kiedyś...

Aktualności

Zbliża się zakończenie sezonu rzeszowskiej fontanny multimedialnej

Do przyszłej niedzieli można jeszcze oglądać codziennie pokazy fontanny multimedialej w Rzeszowie, o godz. 13:00, 17 i 20:00.

Aktualności

W weekend utrudnienia dla czytelników WiMBP w Rzeszowie

Niedostępna będzie strona internetowa oraz katalogi online. Nieczynny będzie również książkomat i wrzutnia do oddawania książek.

Aktualności

Rekonesans po Jagiellońskiej 24. Atrakcją specjalną retro mapping na budynku Estrady Rzeszowskiej

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 15 października 2022 r. w siedzibie Estrady Rzeszowskiej mieszczącej się w zabytkowej willi rodziny Januszów.

Aktualności

Optymistyczne filmy w WDK. W czwartek rusza festiwal Happy End [PROGRAM]

W programie znalazło się 31 filmów oraz wirtualny wernisaż prac Szczepana Sadurskiego.

Reklama