Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Przegląd Filmowy Via Carpatia. Bezpłatne pokazy filmów w kinie Zorza

Dodano: /

W dniach 10 – 12 czerwca 2022 r.  w kinie Zorza odbędzie się IV Przegląd Filmowy Kino Via Carpatia. W programie m.in. spotkanie z twórcami filmów "Obłoki śmierci. Bolimów 1915" czy plenerowy pokaz filmu „Historia mojej żony” na ul. 3 Maja. Projekcje są bezpłatne, ale obowiązują wejściówki, które można zdobyć w kasie kina Zorza oraz portierni Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Nazwa przeglądu nawiązuje do powstającej trasy Via Carpatia, mającej połączyć państwa północnej i południowej Europy zintegrowanym systemem dróg biegnących wzdłuż wschodnich obrzeży Unii Europejskiej. Pomysłodawcami wydarzenia są Małgorzata Waksmundzka-Szarek, menadżer projektu oraz dziennikarz i pasjonat filmu Piotr Samolewicz, który jest zarazem autorem tytułu Przeglądu.

W tej edycji - dzięki uprzejmości Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Estrady Rzeszowskiej pokaz filmu "Historia mojej żony" odbędzie się w plenerze, w wyjątkowym miejscu - na deptaku 3 Maja przed kinem Zorza.

Podczas IV Przeglądu Filmowego Kino Via Carpatia pokazana zostanie kinematografia Polski, Rumunii, Węgier i Grecji. Przez trzy dni mieszkańcy Rzeszowa będą mogli obejrzeć sześć filmów za darmo. Ich tematyka jest różnorodna.

Węgry reprezentują dwa filmy: melodramat "Historia mojej żony" i nakręcony w Budapeszcie  "Schyłek dnia". Z kolei Rumunię dramat "Aida", film o masakrze w Srebrenicy. Polską produkcją są filmy: "Obłoki śmierci - Bolimów 1915" o wydarzeniach w Bolimowie, gdzie podczas I Wojny Światowej - po raz pierwszy - użyto broni chemicznej oraz "Z wnętrza" - dokument o rodzinie Beksińskich. Po tych filmach odbędą się spotkania z twórcami i osobami znającymi tematykę wspomnianych produkcji. Natomiast filmem nakręconym w Grecji, jest "Tommaso". Tu w głównej roli zobaczymy rewelacyjnego Willema Dafoe.

PROGRAM:

10 czerwca - piątek

godz. 18:00 AIDA, Rumunia, reż. Jasmila Žbanić (sala widowiskowa kina Zorza)

Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów.

godz. 20:00 OBŁOKI ŚMIERCI. BOLIMÓW 1915, Polska, reż. Ireneusz Skruczaj (sala widowiskowa kina Zorza)

- po seansie spotkanie z twórcami filmu

To pełnometrażowy, fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o narodzinach broni chemicznej z polskiej perspektywy. Film relacjonuje przebieg jednych z pierwszych ataków gazowych w dziejach, do których doszło w trakcie I Wojny Światowej, w samym sercu współczesnej Polski - pod Bolimowem.

11 czerwca - sobota

godz. 18:00 Z WNĘTRZA, Polska, reż. Cezary Grzesiuk i Tomasz Szwan (sala widowiskowa kina Zorza)

- po seansie spotkanie z Wiesławem Banachem, historykiem sztuki oraz wieloletnim dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku.

Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku. Film w całości składa się z materiału wideo zrealizowanego przez samego mistrza i jego najbliższych.

godz. 21:00 HISTORIA MOJEJ ŻONY, Węgry, reż. Ildikó Enyedi

(pokaz plenerowy na deptaku 3 Maja przed kinem Zorza)

Wilk morski, kapitan Jakob Störr, jest mistrzem podejmowania decyzji, planowania i bezbłędnego zarządzania okrętami. Podobnie jak do żeglugi podchodzi do małżeństwa z Lizzy, przekonany, że jest kapitanem także tego rejsu. Długa nieobecność w domu sprawia jednak, że Jakob nabiera podejrzeń co do wierności swojej żony. Nie mogąc pogodzić się z tym, że nie wszystko na tym świecie podlega jego kontroli, zaczyna niszczyć Lizzy, siebie i ich relację.

12 czerwca - niedziela

godz. 17:00 TOMMASO, Grecja, reż. Abel Ferrara (sala widowiskowa kina Zorza)

Film o toksycznej męskości, późnym ojcostwie i walce z prywatnymi demonami. Poruszający portret artysty, ale też jeden z najodważniejszych filmowych dzienników intymnych.

godz. 19:00 SCHYŁEK DNIA, Węgry, reż. László Nemes (sala widowiskowa kina Zorza)

Młodziutka Irisz, której rodzice przed laty zginęli w pożarze, szuka zaginionego brata przemierzając uliczki Budapesztu.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Letnia Scena Teatru Przedmieście

Plenerowy pokaz spektaklu "Kiedyś Ci opowiem..."

Teatr Przedmieście zaprasza na spektakl "Kiedyś Ci opowiem...", który odbędzie się 13.07.2024 o godz. 20.00 w ramach Letniej Sceny Teatru Przedmieście. Widowiko będzie można zobaczyć na placu przed siedzibą teatru.

Aktualności

Spotkania autorskie w Ogrodach Bernardyńskich. Start już w najbliższą niedzielę

„Letnie Ogrody Literackie” to kolejna odsłona znanego już rzeszowianom i lubianego cyklu plenerowych spotkań autorskich odbywających się w zielonej przestrzeni Ogrodów Bernardyńskich. W niedzielne popołudnia lipca, sierpnia i września 2024 roku Ogrody...

Aktualności

Jam session na Skwerze Kultury: wystąpi Kolektyw Trzecie Ucho

Część wakacyjnych wydarzeń organizowanych przez Rzeszowskie Piwnice odbędzie się w plenerze. Jednym z nich są muzyczne improwizacje na Skwerze Kultury. W ramach projektu, w czwartek wystąpi Kolektyw Trzecie Oko, złożony z muzyków...

B-Day Rzeszów

Muzyka jazzowa zabrzmi w parku im. Władysława Szafera na os. Słocina

Z okazji obchodzonych w tym roku 670. urodzin miasta Rzeszowa, Rzeszowski Dom Kultury przygotował dwa niezwykłe i klimatyczne koncerty, które odbędą się w urokliwym miejscu, tj. w Parku im. Władysława Szafera na...

Pikniki rodzinne i kino plenerowe

Będzie się działo na rzeszowskich osiedlach. Rusza wakacyjny cykl „Z uśmiechem w przyszłość”

Pikniki rodzinne z atrakcjami oraz seanse filmowe pod gołym niebem to wakacyjne propozycje przygotowane przez Rzeszowski Dom Kultury oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie w ramach cyklu „Z uśmiechem w przyszłość”....

Jazzowy lipiec w Rzeszowie

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko i wydarzenia towarzyszące

W tym roku po raz szósty odbędzie się wydarzenie celebrujące twórczość pochodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza jazzowego Tomasza Stańko, Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa oraz autora Hejnału, który codziennie wybrzmiewa z rzeszowskiego ratusza.

Aktualności

Na scenie i w plenerze. 7. Festiwal Teatralny „Buda Jarmarczna” w Rzeszowie

Koncert i cztery spektakle złożą się na program tegorocznej edycji festiwalu teatralnego „Buda Jarmarczna” organizowanego przez rzeszowski Teatr Przedmieście. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy weekend w siedzibie placówki przy ul. Reformackiej 4,...

Reklama