Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Prezentacja obrazów Tadeusza Boruty w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Dodano: /

18 stycznia 2024 r. w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbędzie się spotkanie zatytułowane "Forma na Polonię. Prezentacja obrazów Tadeusz Boruty" z udziałem samego artysty. Wydarzenie zaplanowano w gmachu głównym muzeum przy ul. 3 Maja 19 o godz. 14.00 .

Pieniądze na zakup dzieł pochodzą ze środków finansowych Województwa Podkarpackiego. Są to dwa monumentalne obrazy autorstwa prof. Tadeusza Boruty, o wymiarach 340 na 210 cm oraz 275 na 180 cm.

Pierwszy obraz „Otwarcie piątej pieczęci (wg. Ap 6, 9-11) z lat 1991-92 to wielopostaciowa kompozycja, nawiązująca ikonograficznie do tekstów apokaliptycznych. Drugi obraz „Poszukiwanie formy na Polonię” z 2000 r., to kompozycja, w której ujęte zostało symbolicznie, zagadnienie fenomenu autokreacji.

Obrazy prof. Tadeusza Boruty, artysty którego można nazwać klasykiem sztuki XX i XXI w. a jednocześnie artystą rodzimym, związanym z Uniwersytetem Rzeszowskim i podkarpackim środowiskiem artystycznym, wzbogacą Galerię Sztuki Współczesnej Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Tadeusz Boruta (ur. 1957 r. w Krakowie) jest artystą malarzem, teoretykiem sztuki, kuratorem wystaw, prof. zw. zatrudnionym w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie od 2010 r. jest kierownikiem Zakładu Malarstwa. Od 2015 r. jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Jego twórczość malarska sytuuje go w nurcie symbolizmu egzystencjalnego związanego z kręgiem figuracji krakowskich. Prowadzi także badania teoretyczne z zakresu ikonologii i teologii dzieła sztuki. Studiował malarstwo w krakowskiej ASP (dyplom w 1983 r. w pracowni prof. St. Rodzińskiego). W latach 80. był jednym z twórców ruchu kultury niezależnej, za co w 2016 r. został odznaczony Medalem „Dziękujemy za Wolność”.

Prezentował swoje obrazy na 71 wystawach indywidualnych i ponad 300 zbiorowych, m.in. w: Martin-Gropius-Bau w Berlinie (1996), Schirn Kunsthalle we Frankfurcie n/Menem (2000), Muzeum Narodowym we Wrocławiu (2005/6, 2007), Muzeum Narodowym w Warszawie (1994), Muzeum Narodowym w Krakowie (1991, 1994, 1999, 2010, 2016, 2019), w Warszawskiej Zachęcie (1990, 1993, 2000), Muzeum Narodowym w Gdańsku (1991, 1994, 2005, 2021), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w Warszawie (1991, 2022).

Prof. Tadeusz Boruta był kuratorem zbiorowych wystaw problemowych, m.in.: „Cóż po artyście w czasie marnym” (1990) w warszawskiej Zachęcie i w krakowskim Muzeum Narodowym (1991); „I barbari nel giardino” w Bolonii (1998); Pokolenie ’80. Niezależna twórczość młodych w latach 1980-89, w krakowskim Muzeum Narodowym (2010) i Muzeum Okręgowym w Rzeszowie (2012).

Jest on laureatem wielu nagród artystycznych. W 2011 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2019 Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, oraz Medalem Per Artem Ad Deum.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Jowita" po rekonstrukcji cyfrowej na ekranie Kina za Rogiem Cafe

Piękne Barbara Kwiatkowska i Kalina Jędrusik, charyzmatyczni Daniel Olbrychski i Zbigniew Cybulski - to obsada filmu Janusza Morgensterna do scenariusza Tadeusza Konwickiego. Obraz z 1967 roku - po rekonstrukcji cyfrowej - zostanie...

Aktualności

"Anatomia upadku" w marcowym repertuarze DKF Klaps. Co jeszcze zobaczymy?

Pierwszy w marcu seans w ramach cyklu DKF Klaps odbędzie się w najbliższy poniedziałek. Wyświetlony zostanie obraz zatytułowany „Obsesja” z laureatkami Oscara: Natalie Portman i Julianne Moore w rolach głównych. W kolejne...

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2024. Lady Pank dołącza do line-upu

Lady Pank to kolejny zespół, który wystąpi na tegorocznych Rzeszowskich Juwenaliach. Twórcy takich przebojów jak "Mniej niż zero", "Tańcz, głupia, tańcz", "Kryzysowa narzeczona", czy "Zostawcie Titanica" zagra pierwszego dnia imprezy na scenie...

Aktualności

Symfoniczny wieczór w Filharmonii Podkarpackiej: Kurpiński, Chopin, Dobrzyński

Piątkowy koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej rozpocznie Uwertura do opery „Jadwiga, Królowa Polski” k. Kurpińskiego. W dalszej części wieczoru melomani usłyszą II koncert fortepianowy Chopina oraz I Symfonię F. Dobrzyńskiego. Orkiestrę poprowadzi...

Aktualności

Wystawa plakatów filmowych w Galerii WDK

Wojewódzki Dom Kultury przygotował nie lada gratkę dla kolekcjonerów plakatów filmowych oraz miłośników dobrego kina. W Galerii WDK prezentowana jest wystawa plakatów filmowych ze zbiorów Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”.

Aktualności

Tribbs zagra na 29. Rzeszowskich Juwenaliach

„Tribbs wbija na najlepsze Juwenalia w Polsce!” – poinformowali w mediach społecznościowych organizatorzy tegorocznych Rzeszowskich Juwenaliów. To pierwszy ujawniony wykonawca sceny OneStage. Artysta wystąpi w drugim dniu imprezy, tj. 11 maja.

Aktualności

Filmowy Poranek dla dzieci. Główną atrakcją spotkanie z psim behawiorystą

Kolejne spotkanie małych kinomanów z kinie Helios. Główna atrakcją najbliższego Filmowego Poranka będzie spotkanie z psim behawiorystą, który pojawi się ze swoją podopieczną. Na sali kinowej wyświetlane będą bajki z serii Tomek...

Aktualności

Spotkanie z Bernadetą Szczyptą i promocja książki "Gdzie jest moje szczęście?"

„Gdzie jest moje szczęście?” to najnowsza książka mieszkającej w Rzeszowie dziennikarki i działaczki społecznej Bernadety Szczypty. Publikacja stanowi zbiór 15 historii o życiu, miłości, rozpaczy, nadziei i szczęściu opowiedzianych przez rodziców dzieci...

Reklama