Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Premiera w "Siemaszce". "Wiśniowy sad" według Czechowa

Dodano: /

20 sierpnia o godz. 19:00, w pierwszy dzień Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE, w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się premiera spektaklu „Wiśniowy sad” według Antoniego Czechowa w reżyserii gruzińskiego reżysera Andro Enukidze.

„Wiśniowy sad” jest ostatnim, powstałym w 1903 r., dziełem wybitnego rosyjskiego pisarza przeznaczonym na scenę i od lat jednym z najchętniej wystawianych dramatów Czechowa w teatrach na całym świecie. Choć sam autor uważał, że sztuka jest komedią, najczęściej wystawiana jest w tonacji tragicznej. Tematem utworu jest rozpad dawnych gniazd szlacheckich i degradacja ziemiaństwa, ale, co podkreślają badacze literatury, i jak wynika z licznych inscenizacji, jego wymowa jest uniwersalna. Treścią dramatu są losy wdowy Lubow Raniewskiej, jej brata Gajewa i ich najbliższego otoczenia,w pewnym momencie skupionych wokół tytułowego wiśniowego sadu, którego sprzedaż wydaje się jedynym sposobem na wyjście z długów.

Oryginalny dramat Czechowa składa się z IV aktów i występuje w nim kilkanaście postaci. Reżyser rzeszowskiej inscenizacji i jednocześnie autor scenariusza oraz opracowania muzycznego Andro Enukidze zdecydował się na skróty, dopisanie początku i zakończenia, a także ograniczenie liczby bohaterów. Wszystko to ma duży wpływ na interpretację sztuki. Teatr w porozumieniu z reżyserem wybrał klasyczne tłumaczenie Czesława Jastrzębca-Kozłowskiego, które do scenariusza napisanego przez Andro Enukidze dostosował uznany tłumacz języka rosyjskiego Jerzy Czech. Autorami scenografii i kostiumów są gruzińscy artyści: Mirian Shvelidze i Shota Bagalishvili. Za choreografię odpowiada Tomasz Dajewski. Na scenie zobaczymy aktorów rzeszowskiego Teatru: Mariolę Łabno-Flaumenhaft, Dagny Mikoś, Marka Kępińskiego, Piotra Mieczysława Napieraja, Karola Kadłubca i Roberta Żurka. Spektakl trwa 90 min i oprócz pokazu premierowego, będzie można obejrzeć go także we wrześniu – bilety są już dostępne w Kasach Teatru i na stronie www.teatr-rzeszow.pl

Praca Andro Enukidze z zespołem rzeszowskiego Teatru wynika z porozumienia o współpracy zawartego pomiędzy Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie a Państwowym Teatrem Dramatycznym im. Ilii Czawczawadzego w Batumi. Porozumienie zostało podpisane w 2019 roku w Rzeszowie podczas Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki, kiedy rzeszowski teatr po raz pierwszy gościł artystów z Gruzji (ze spektaklem „Syndrom, albo do kogo śpiewasz?” na podstawie sztuki Sławomira Mrożka „Karol” w reż. Andro Enukidze). Porozumienie zakłada współprace w zakresie działań artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych, służących rozwojowi oraz promocji obu partnerów. Wcześniej, także w 2019 roku, w Państwowym Teatrze Dramatycznym im. Ilii Czawaczawadzego w Batumi reżyserował dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej Jan Nowara (sztukę „Szklana menażeria” Tennessee Williamsa).

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Kino plenerowe na rzeszowskim Rynku. Na wielkim ekranie: "Paterson" i "Książę"

Letni wieczór, leżaki i dobre kino – to propozycja Rzeszowskich Piwnic na pierwszy lipcowy weekend. Na wielkim ekranie, który stanie na Skwerze Kultury będzie można zobaczyć dwa filmy.

Aktualności

Pokaz plenerowy filmu "Lato" w Letnim Ogródku Kulturalnym

Estrada Rzeszowska i Rzeszowski Inkubator Kultury zapraszają 30 czerwca o godz 21:00 na kinowy pokaz plenerowy w Letnim Ogródku Kulturalnym.

Aktualności

Carpathia Festival w lipcu znowu w Rzeszowie

Piętnastu finalistów z różnych krajów i muzyczna walka o Grand Prix, w jury Marek Kościkiewicz, a w loży honorowej Krzysztof Dzikowski i Irena Santor.

Aktualności

Festiwal Twórców Kultury. Gwiazdą wieczoru zespół 1984

Już 1 lipca w godzinach 12:00 - 20:00 w Rzeszowie na terenie w sąsiedztwie fontanny multimedialnej odbędzie się Festiwal Twórców Kultury, podczas którego na scenie wystąpią artyści z Norwegii oraz Polski.

Aktualności

Europejski Stadion Kultury 2023. Znamy kolejne wydarzenia w ramach festiwalu

Rzeszów przygotowuje się do niezwykłego wydarzenia kulturalnego, które już niedługo rozpocznie się na terenie miasta.

Aktualności

Nowy obraz w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Prezentacja w najbliższą niedzielę

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zakupiło do swoich zbiorów obraz „Niedziela” Władysława Aleksandra Maleckiego (1836-1900). Obraz został zakupiony do Galerii Malarstwa Polskiego ze środków Województwa Podkarpackiego.

Reklama