Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Premiera "Granicy" w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej

Dodano: /

Na prapremierę „Granicy” w reżyserii Katarzyny Szyngiery długo czekali widzowie i twórcy. Z powodu czasowego zawieszenia działalności artystycznej Teatru spowodowanego pandemią COVID-19 datę zmieniano kilka razy. Nowy spektakl Katarzyny Szyngiery, reżyserki wielokrotnie nagradzanego „Lwów nie oddamy”, wejdzie do repertuaru Teatru im. Wandy Siemaszkowej 27 lutego.

„Granica” łączy akcję sceniczną ze zdjęciami filmowymi. Znaczną część tej opowieści o różnie rozumianych granicach, w tym tej bardzo realnej, istniejącej pomiędzy Polską a sąsiednimi państwami, napisało życie. Spektakl powstał bowiem na kanwie pracy reporterskiej reżyserki i reportera Bartosza Józefiaka, którzy przemierzając polskie pogranicza, rozmawiając z urzędnikami, politykami, służbami granicznymi, przemytnikami, handlarzami i zwykłymi ludźmi, szukali odpowiedzi na pytania: po co istnieją granice? Jakie niosą korzyści, a jakie zagrożenia? Okazuje się, że zdefiniowanie granicy jako zagadnienia filozoficznego, czy zjawiska historycznego, a przede wszystkim współczesnego narzędzia organizacji (lub dezorganizacji?) życia społecznego i prywatnego nie jest łatwe. Prace nad spektaklem rozpoczęły się jeszcze przed pandemią COVID-19, która okazała się mieć ogromny wpływ na postrzeganie granic
 i scenariusz spektaklu.

Katarzyna Szyngiera znana jest rzeszowskiej publiczności z realizacji spektaklu „Lwów nie oddamy”, który podczas ostatnich trzech sezonów został zaprezentowany na najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce. „Lwów…” otrzymał nagrodę dla najlepszego spektaklu 05. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie, Grand Prix 54. Festiwalu KONTRAPUNKT w Szczecinie oraz Nagrodę Specjalną Jury 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych w Gdyni. Aktorzy „Lwów…” zostali laureatami Nagrody Zespołowej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a nagrodę indywidualną dla najlepszej aktorki
 w tym samym konkursie otrzymała odtwórczyni roli Prawdziwej Ukrainki, Oksana Czerkaszyna. Ponadto Szyngiera za spektakl „Lwów nie oddamy” otrzymała Laur Konrada XX edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.

Scenariusz „Granicy” powstał na podstawie wspomnianego reportażu Katarzyny Szyngiery i reportera „Dużego Formatu” Bartosza Józefiaka. Odnajdziemy w nim historie i wypowiedzi prawdziwych bohaterów. Autorkami sztuki są Katarzyna Szyngiera oraz znana pisarka, autorka opowiadań i sztuk teatralnych Weronika Murek. Scenografia jest dziełem cenionej choreografki i scenografki Mileny Czarnik, a kostiumy zaprojektowała artystka wizualna Sylwia Lasota. Wśród twórców są też osoby, które współpracowały z Szyngierą przy realizacji „Lwów nie oddamy”. W pisaniu scenariusza pomagała dramaturżka Olga Maciupa, a muzyka została skomponowana przez Jacka Sotomskiego. Jednym z realizatorów poprzedniego spektaklu Szyngiery w rzeszowskim Teatrze jest też Michał Stajniak, który wtedy odpowiadał za scenografię świateł. Tym razem da się poznać jako realizator wideo. Znaczną część spektaklu stanowi bowiem film w reżyserii Szyngiery, nagrany na terenach pogranicza.

W filmie i na Dużej Scenie zobaczymy aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej: Karola Kadłubca, Justynę Król, Małgorzatę Machowską, Dagny Mikoś, Mateusza Mikosia, Barbarę Napieraj, Piotra Mieczysława Napieraja oraz Roberta Żurka. Gościnnie wystąpi Aleksandra Matlingiewicz.

Premiera, jak wszystkie wydarzenia artystyczne w Teatrze, odbędzie się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Widzowie mogą zająć 50 % dostępnych miejsc. Obowiązkowe są także maseczki i dezynfekcja rąk.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rockowa Noc from the Basement vol. 2. Popiór w Rzeszowskich Piwnicach

Popiór, to kolejny zespół, który wystąpi w ramach cyklu koncertów Rockowa Noc from the Basement, poprzedzających najgłośniejszy festiwal w Rzeszowie. Zespół wystapi 17 maja w Rzeszowskich Piwnicach.

Aktualności

12. Ogólnopolski Festiwal "Piosenka w Meloniku". Gwiazdą Sławek Uniatowski

W dniach 25 – 26 kwietnia 2024 roku w Rzeszowie odbędzie się 12 edycja festiwalu „Piosenka w Meloniku”. Podczas Koncertu Galowego wystąpią nagrodzeni laureaci oraz muzyczna gwiazda wieczoru – Sławek Uniatowski.

Aktualności

Disco lat 90. Haddaway, Mr. President i Ice Mc wystąpią w Rzeszowie

W czerwcu do Rzeszowa przyjadą legendy muzyki pop lat 90-tych. Podczas koncertu, Haddaway, Mr. President i Ice Mc wykonają m.in. swoje największe hity: "What is love", "Coco Jamboo" czy "Think about the...

Aktualności

Ponad 370 zdjęć na wystawie XXII Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych

Do końca kwietnia w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie można oglądać wystawę prac podkarpackich fotografów w ramach XXII Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych.

Aktualności

Chcą dać "drugie życie" niechcianym meblom. Nowa inicjatywa RDK w ramach "Reggae nad Wisłokiem"

Rzeszowski Dom Kultury zachęca mieszkańców Rzeszowa oraz lokalne firmy do wzięcia udziału w nowej ekologicznej inicjatywie pod nazwą „Drugie życie mebli”. Jej celem jest stworzenie strefy chillout podczas tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu...

Aktualności

Zosia Nowakowska i Wojtek Myrczek zaśpiewają piosenki z lat 20. i 30.

W programie m.in.: Połóż Dłoń Na Dłoni, To Ostatnia Niedziela, Umówiłem Się Z Nią Na Dziewiątą, The Way You Look Tonight, Over The Rainbow, Już Nie Zapomnisz Mnie, Miłość Ci Wszystko Wybaczy.

Aktualności

Kolejne spotkanie z cyklu Wege Pogadanki

Estrada Rzeszowska, Rzeszowski Inkubator Kultury zapraszają na czwarte spotkanie z cyklu WEGE POGADANKI, które odbędzie się w piątek 19 kwietniaw Rzeszowskim Inkubatorze Kultury.

Aktualności

Bazos, Bruch i Mozart w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

Grecka dyrygentka Maria Bazou poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej podczas piątkowego koncertu. Solistką wieczoru będzie skrzypaczka Oriana Masternak. Zabrzmią utwory Bazosa, Brucha i Mozarta.

Reklama