Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Premiera filmu o obozach pracy w Pustkowie na Podkarpaciu (Bezpłatne wejściówki)

Dodano: /

30 stycznia o godz. 17:30 w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się premiera filmu dokumentalne  „W pięknym Pustkowie koło Dębicy...” w reżyserii Pauliny Ibek.

Film opowiada o obozach pracy przymusowej, jakie podczas II wojny światowej powstały w miejscowości Pustków na Podkarpaciu (od roku 1940). Ich funkcjonowanie nieodłącznie wiązało się z istnieniem na tych ziemiach poligonu wojskowego SS Truppenübungsplatz Heidelager.

Na podstawie szacunkowych danych uznaje się, iż na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło w tym miejscu ok. 7,5 tysiąca więźniów pochodzenia żydowskiego, 5 tysięcy jeńców sowieckich,2,5 tysiąca Polaków. Ciała ofiar palono na palenisku kremacyjnym zlokalizowanym na szczycie „Królowej Góry” (obecnie „Góra Śmierci”).

Dzięki opowieści byłych więźniów w filmie przedstawiona została obozowa rzeczywistość, koszmar codziennego życia i walki o przetrwanie. Tło historyczne przybliżają miejscowi regionaliści. Pamięć o tysiącach ofiar pielęgnowana jest dzięki istnieniu Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, którego pracownicy także dołączyli do grona narratorów w dokumencie.

Wstęp do filmu podczas premiery: Marian Matkowski z Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania. Historyk, regionalista, pracownik merytoryczny Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica z/s w Pustkowie-Osiedlu, odpowiedzialny za Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie, która stanowi integralna część Europejskiego Centrum Pamięci Pojednania w strukturach CKiB.

Film zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej 2019. Podkarpacka Kronika Filmowa to program mający na celu utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Służy dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu.

(www.podkarpackiefilm.pl)

Na projekcje obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w portierni WDK od 17 stycznia br.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Witold Szabłowski spotka się z czytelnikami

To już ostatnie spotkanie autorskie w ramach cyklu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”. Tym razem gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie będzie reporter i pisarz – Witold Szabłowski.

Aktualności

Tajniki medycyny ludowej Lasowiaków, Rzeszowiaków i Pogórzan na wystawie z Muzeum Etnograficznym

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in.: rysunki i akwarele Marii Kozłowej, Jana Stasiowskiego i Władysława Chajca, elementy wyposażenia dawnej apteki, a także przyrządy używane przez lekarzy i znachorów.

Aktualności

DKF Klaps. Świąteczny miesiąc z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Trzy projekcje filmowe zaplanowano w ramach grudniowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”. W repertuarze m.in. kultowy dla wielu miłośników kina „Opętanie” Andrzeja Żuławskiego z 1981 r.

Aktualności

"Śnieżne Boże Narodzenie" - transmisja świątecznych koncertów Andre Rieu w Zorzy

„Śnieżne Boże Narodzenie z André Rieu” to zupełnie nowy, świąteczny koncert maestra André Rieu i jego orkiestry Johanna Straussa. Transmisje z koncertów będzie można zobaczyć w kinie Zorza.

Aktualności

Koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej. Zabrzmi muzyka Malawskiego i Ravela

Podczas najbliższego piątkowego wieczoru w Filharmonii Podkarpackiej usłyszymy muzykę jej patrona, Artura Malawskiego oraz francuskiego kompozytora M. Ravela. Orkiestrę poprowadzi Mariusz Smolij, jeden z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia.

Aktualności

Balet gruziński z chórem i orkiestrą na żywo w Rzeszowie

Już wkrótce w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowe widowisko, które przeniesie Was w serce Gruzji. Koncert zespołu Aphkhazeti pozwoli Wam doświadczyć magii gruzińskiego tańca, wyłaniającego się z korzeni narodowych, w połączeniu z pulsującą...

Reklama