Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Premiera filmu o obozach pracy w Pustkowie na Podkarpaciu (Bezpłatne wejściówki)

Dodano: /

30 stycznia o godz. 17:30 w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się premiera filmu dokumentalne  „W pięknym Pustkowie koło Dębicy...” w reżyserii Pauliny Ibek.

Film opowiada o obozach pracy przymusowej, jakie podczas II wojny światowej powstały w miejscowości Pustków na Podkarpaciu (od roku 1940). Ich funkcjonowanie nieodłącznie wiązało się z istnieniem na tych ziemiach poligonu wojskowego SS Truppenübungsplatz Heidelager.

Na podstawie szacunkowych danych uznaje się, iż na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło w tym miejscu ok. 7,5 tysiąca więźniów pochodzenia żydowskiego, 5 tysięcy jeńców sowieckich,2,5 tysiąca Polaków. Ciała ofiar palono na palenisku kremacyjnym zlokalizowanym na szczycie „Królowej Góry” (obecnie „Góra Śmierci”).

Dzięki opowieści byłych więźniów w filmie przedstawiona została obozowa rzeczywistość, koszmar codziennego życia i walki o przetrwanie. Tło historyczne przybliżają miejscowi regionaliści. Pamięć o tysiącach ofiar pielęgnowana jest dzięki istnieniu Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, którego pracownicy także dołączyli do grona narratorów w dokumencie.

Wstęp do filmu podczas premiery: Marian Matkowski z Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania. Historyk, regionalista, pracownik merytoryczny Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica z/s w Pustkowie-Osiedlu, odpowiedzialny za Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie, która stanowi integralna część Europejskiego Centrum Pamięci Pojednania w strukturach CKiB.

Film zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej 2019. Podkarpacka Kronika Filmowa to program mający na celu utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Służy dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu.

(www.podkarpackiefilm.pl)

Na projekcje obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w portierni WDK od 17 stycznia br.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Weekend w Świątecznym Miasteczku [8.12 - 10.12.2023]

Kino plenerowe dla najmłodszych, koncerty, świąteczna impreza z Dj’em, czytanie baśni w domku Mikołaja, to tylko część atrakcji, jakie odbędą się w ten weekend w Świątecznym Miasteczku na rzeszowskim rynku. Sprawdźcie program.

Aktualności

Symfonia d-moll Francka i prawykonanie "Te Deum" Mossa w Filharmonii Podkarpackiej

Piątkowy wieczór symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej rozpoczną dźwięki Symfoniii d-moll belgijskiego kompozytora C. Francka. W drugiej części koncertu usłyszymy prawykonanie utworu „Te Deum” Piotra Mossa z udziałem Chóru Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego...

Aktualności

"Seks, miłość i podatki" - nowy spektakl Teatru Komedia w G2A Arena

Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki – ale czy na pewno? Bohaterowie tej szalonej komedii robią wszystko, żeby podważyć tę zasadę. A dla urozmaicenia wikłają się też w skomplikowane...

Aktualności

Bezpłatna impreza sylwestrowa dla seniorów

Rzeszowski Dom Kultury organizuje taneczną zabawę sylwestrową dla mieszkańców Rzeszowa powyżej 60 roku życia. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona, a wstęp na zabawę odbywa się wyłącznie na podstawie bezpłatnych zaproszeń.

Aktualności

"Historia żółtej ciżemki" - ekranowy debiut Marka Kondrata w Kinie za Rogiem Cafe

Słynny film dla najmłodszych widzów z czasów PRL’u, będzie można obejrzeć w Kinie Za Rogiem Cafe w ramach cyklu „Wtorek z klasyką”. Obraz był ekranowym debiutem 11-letniego wówczas Marka Kondrata, grającego rolę...

Aktualności

Muzeum Dobranocek. Ta wystawa przeniesie Was w magiczny świat Disney'a

Słynna amerykańska firma, założona przez braci Roya i Walta Disneyów, obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia istnienia. Z tej okazji rzeszowskie Muzeum Dobranocek przygotowało wyjątkową wystawę czasową dla fanów tej kultowej wytwórni....

Reklama