Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

Premiera filmu o obozach pracy w Pustkowie na Podkarpaciu (Bezpłatne wejściówki)

Dodano: /

30 stycznia o godz. 17:30 w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się premiera filmu dokumentalne  „W pięknym Pustkowie koło Dębicy...” w reżyserii Pauliny Ibek.

Film opowiada o obozach pracy przymusowej, jakie podczas II wojny światowej powstały w miejscowości Pustków na Podkarpaciu (od roku 1940). Ich funkcjonowanie nieodłącznie wiązało się z istnieniem na tych ziemiach poligonu wojskowego SS Truppenübungsplatz Heidelager.

Na podstawie szacunkowych danych uznaje się, iż na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło w tym miejscu ok. 7,5 tysiąca więźniów pochodzenia żydowskiego, 5 tysięcy jeńców sowieckich,2,5 tysiąca Polaków. Ciała ofiar palono na palenisku kremacyjnym zlokalizowanym na szczycie „Królowej Góry” (obecnie „Góra Śmierci”).

Dzięki opowieści byłych więźniów w filmie przedstawiona została obozowa rzeczywistość, koszmar codziennego życia i walki o przetrwanie. Tło historyczne przybliżają miejscowi regionaliści. Pamięć o tysiącach ofiar pielęgnowana jest dzięki istnieniu Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, którego pracownicy także dołączyli do grona narratorów w dokumencie.

Wstęp do filmu podczas premiery: Marian Matkowski z Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania. Historyk, regionalista, pracownik merytoryczny Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica z/s w Pustkowie-Osiedlu, odpowiedzialny za Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci w Paszczynie, która stanowi integralna część Europejskiego Centrum Pamięci Pojednania w strukturach CKiB.

Film zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej 2019. Podkarpacka Kronika Filmowa to program mający na celu utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Służy dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu.

(www.podkarpackiefilm.pl)

Na projekcje obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w portierni WDK od 17 stycznia br.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Historia Rzeszowa piaskiem malowana" - kolejny spektakl plenerowy dla mieszkańców

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza wszystkich mieszkańców na jedyny w swoim rodzaju cykl plenerowych pokazów multimedialnych, który został przygotowany z okazji 670-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Widowiska „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana”...

Aktualności

Kino plenerowe na rzeszowskim Rynku. Na ekranie: Kos i Kobiety z 6. piętra

Już w najbliższy weekend na rzeszowskim Rynku odbędą się dwie projekcje filmowe w ramach cyklu „Kino letnie na Skwerze Kultury”. Na wielkim ekranie widzowie będą mogli obejrzeć film „Kos” oraz „Kobiety z...

Aktualności

Dr. Alban, Rednex i Afric Simone - gwiazdy lat 80. i 90. we wrześniu w Rzeszowie

Tuż po wakacjach w Rzeszowie odbędzie się wieczór wypełniony rytmami eurodance, country i world music lat 80. i 90. Dr. Alban, Rednex i Afric Simone zabiorą słuchaczy w muzyczną podróż do przeszłości. Wyjątkowy...

Rzeszów Bike Festival 2024

Wielka impreza rowerowa w pierwszy weekend sierpnia

RZESZÓW. W tym roku już po raz czwarty obędzie się Rzeszów Bike Festival. Jej częścią będzie m.in. Puchar Świata w Dirt Jumpingu czy też Puchar Polski Pumptrack. Oprócz samych zawodów, organizatorzy zaplanowali...

Letnie ogrody literackie

Krzysztof Materna spotka się z czytelnikami w Ogrodach Bernardyńskich

W najbliższą niedzielę odbędzie się drugie spotkanie autorskie w ramach cyklu Letnie Ogrody Literackie organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Gościem będzie satyryk, konferansjer i aktor – Krzysztof Materna.

Aktualności

Już po raz 34. w Rzeszowie i na Podkarpaciu zabrzmi muzyka organowa

W minioną sobotę rozpoczęła się tegoroczna edycja Podkarpackiego Festiwalu Organowego. Organizatorzy zaplanowali 13 koncertów, które będą odbywały się w rzeszowskich i podkarpackich kościołach w lipcu oraz w sierpniu.

Reklama