Rzeszów - Środa, 20.11.2024
Reklama

Prapremiera utworu "Kantata Sfer Niebieskich" w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

W najbliższy piątek w Rzeszowie odbędzie się prawykonanie utworu skomponowanego na zamówienie Filharmonii Podkarpackiej z okazji roku kopernikańskiego. „Kantata Sfer Niebieskich” to autorski projekt Mikołaja Blajdy, który tego wieczoru poprowadzi orkiestrę. W koncercie weźmie także udział pianistka Monika Płachta oraz sekstet wokalny „Sie Terre”. Wydarzenie wzbogacone będzie wizualizacjami.

„Kantata sfer niebieskich” na sześć głosów żeńskich, narratora, fortepian i orkiestrę powstała na zamówienie Filharmonii Podkarpackiej z okazji jubileuszowego roku Mikołaja Kopernika (550. rocznica urodzin). Utwór jest próbą syntezy wyobrażeń człowieka o wszechświecie w kontekście wielokulturowym. Na główne wątki składają się teksty zaczerpnięte z m.in. z Biblii, legend i podań starożytnych kultur (Majów, starożytnego Egiptu, Hinduizmu) oraz cytaty z Ptolemeusza i Mikołaja Kopernika. Osobną warstwę stanowią teksty napisane współcześnie na potrzeby utworu oraz fragmenty poezji ( m.in. Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej). Dodatkową oprawę stanowić będą przygotowane specjalnie na potrzeby koncertu wizualizacje. Utwór składa się z 6. części. 13 października 2023 r. nastąpi jego prawykonanie.

Mikołaj Blajda

Dyrygent, aranżer, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako dyrygent oraz kierownik muzyczny współpracował z czołówką polskich kompozytorów związanych z nurtem muzyki teatralnej i filmowej: Zygmuntem Koniecznym, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Krzesimirem Dębskim. Szczególnie ściśle zawiązała się współpraca z Zygmuntem Koniecznym, co zaowocowało wieloletnią wspólną pracą przy nagraniach muzyki do filmów, spektakli i słuchowisk radiowych oraz realizacją nagrań płytowych.

W 2007 roku na zlecenie Opery w Krakowie napisał muzykę do nowej wersji „Pastorałki” Leona Schillera i Jana Maklakiewicza w reż. Laco Adamika. Cieszący się ogromną popularnością spektakl wystawiany był przez kilka sezonów w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Kontynuowana przez wiele lat współpraca zaowocowała kolejnymi wspólnymi produkcjami, m.in. aranżacjami do muzycznego spektaklu „Teresica – una pasión” (premiera 2014) oraz realizacjami mniejszych projektów na potrzeby okolicznościowych koncertów z udziałem orkiestry, chóru i solistów opery. Przez długi czas jako aranżer, kompozytor i wykonawca związany był z nurtem polskiej muzyki folkowej i Etno (współpraca z Joanną Słowińską w charakterze instrumentalisty, aranżera i kompozytora). Zafascynowany muzyką dalekiego wschodu zrealizował dwa autorskie, międzynarodowe projekty: „Orient Express orchestra” oraz „21 pieśni miłosnych” z udziałem artystów z Tunezji, Szwecji i Izraela. Oba miały swoje prapremiery podczas festiwalu Rozstaje w Krakowie (2010 i 2011). Jako aranżer i kierownik muzyczny zrealizował także koncert pieśni ormiańskich na zlecenie festiwalu Wschód Kultury (2015). Współpracuje z awangardowym teatrem „Gardzienice”, pisząc i aranżując muzykę do spektakli („Oratorium Pytyjskie”, „Ifigenia w Taurydzie”, „Praktykowanie historii” ) oraz pełniąc rolę kierownika muzycznego i dyrygenta („Ifigenia w Aulidzie”). Od 2015 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Futura. Zrealizował z instytucją szereg projektów muzycznych i poprowadził ponad sto koncertów dla kilkudziesięciu tysięcy widzów. W tym czasie współpracował z czołówką polskich artystów, m.in.: Małgorzatą Ostrowską, Zbigniewem Wodeckim, Urszulą Dudziak, Małgorzatą Walewską, Markiem Piekarczykiem, Jerzym Stuhrem, Janem Nowickim, Mateuszem Ziółko, Michałem Szpakiem, Januszem Radkiem, Olgą Szomańską, Damianem Ukeje i wieloma innymi. Projekty autorskie zrealizowane w ramach Filharmonii Futura: „Beethoven Electric 3D” (pomysłodawca, aranżer, kierownik muzyczny), „Symphonica” (pomysłodawca, aranżer, kierownik muzyczny), „Rock of Poland” (pomysłodawca, aranżer, kierownik muzyczny), „Opera e la vita „(pomysłodawca, kierownik muzyczny), „Alicja w Krainie Muzycznej Magii” (autor tekstu, kompozytor, reżyser), „Upiór w operetce” (pomysłodawca, aranżer, kierownik muzyczny, reżyser), „Szeherezada” (kompozytor, kierownik muzyczny). Jest multiinstrumentalistą, gra m.in. na instrumentach klawiszowych, kontrabasie, gitarze basowej, gitarze elektrycznej i klasycznej oraz trąbce i flugelhornie.

Monika Płachta

Pianistka, akompaniatorka, absolwentka Akademii im. K. Pendereckiego w Krakowie. Podczas studiów rozpoczęła współpracę jako akompaniator z Chórem Polskiego Radia oraz Cappellą Cracoviensis. Uczestniczyła w kursach Helmutha Rillinga jako akompaniator przy prawykonaniu europejskim Credo Krzysztofa Pendereckiego, w kursach mistrzowskich Gabriela Chmury oraz licznych przedsięwzięciach artystycznych, w których występowała jako pianista i akompaniator. Kreowała partie w Mszy Uroczystej G. Rossiniego, Carminie Buranie C. Orffa, Die Ziegeunerlieder, Liebes- i Neueliebeslieder J. Brahmsa, Karnawale zwierząt C. Saint- Seansa i inne. Zapraszana do festiwali min: Festiwalu Jana Kiepury w Krynicy, Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka w Starych Balicach, Letniego Festiwalu Wawel o Zmierzchu. Współautorka cyklu Inspiracje w ramach którego zaprezentowała cykl Tierkreis K. Stockhausena. Od 1999 roku związana z Katedrą Chóralistyki jako akompaniator (w latach 2008-2016 pełniąc funkcję Prodziekana Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej), a od 2004 roku także z Chórem Mieszanym Filharmonii Krakowskiej.

Sei Terre to sekstet wokalny, który tworzą artystki: Katarzyna Guran, Joanna Stawarska, Anna Zawisza, Joanna Święszek, Aleksandra Kalicka, Anna Bober. Absolwentki Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach, związane z Chórem Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Koncertują w kraju i za granicą jako solistki i kameralistki. Uczestniczyły w wielu prestiżowych festiwalach, takich jak między innymi Misteria Paschalia, Opera Rara, Sacrum Profanum, Festival de musique Baroque d’Ambronay, Festival Oude Muziek w Utrechcie, Edinburgh International Festival, Huddersfield Contemporary Music Festival, Muzyka w Starym Krakowie, Festiwal Muzyki Filmowej. Wokalistki od wielu lat współpracują ze sobą w różnych formacjach zespołowych. Połączyła je pasja do muzyki, kameralnego śpiewania i poszukiwania nowych wyzwań artystycznych.

KANTATA SFER NIEBIESKICH

AB 13 października 2023 r., piątek, godz. 19:00
SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MIKOŁAJ BLAJDA – dyrygent/ muzyka/ teksty utworów
MONIKA PŁACHTA – fortepian
sekstet wokalny „SEI TERRE” w składzie:
Katarzyna Guran, Joanna Stawarska, Anna Zawisza, Joanna Święszek, Aleksandra Kalicka, Anna Bober.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Uczczą twórczość legendarnego gitarzysty i wokalisty Erica Claptona

3 lutego w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się koncert dedykowany legendarnemu gitarzyście i wokaliście – Ericowi Claptonowi.

Aktualności

Premiera regionalna filmu "KOS" z udziałem twórców w Rzeszowie

Rzeszowscy kinomani będą mieli okazję obejrzeć najnowszy film Pawła Maślony przed premierą. Specjalny pokaz z udziałem twórców odbędzie się w kinie Zorza.

Aktualności

"Zemsta" wraca na deski teatru Maska

Po długiej przerwie, na deski teatru Maska wraca jeden z najbardziej lubianych tytułów - ZEMSTA Aleksandra Fredry w reżyserii Pawła Aignera. Spektakl będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę oraz we wtorek, środę...

Aktualności

Nowy rok z KLAPS'em. Styczniowy repertuar Dyskusyjnego Klubu Filmowego

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury rozpoczyna kolejny rok z wyjątkowymi seansami połączonymi z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami. Co obejrzymy w styczniu?

Aktualności

Paweł Niemczak opowie o "ciekawych miejscach Europy"

„Ciekawe miejsca Europy” to tytuł prelekcji fotografa i podróżnika Pawła Niemczaka. Spotkanie z nim odbędzie się w czwartek, 11 stycznia 2024 r. o godz. 14.00 w budynku WiMBP przy ul. Sokoła 13....

Aktualności

Sylwester w rzeszowskich kinach. Premierowe i przedpremierowe seanse

Jeśli nie macie jeszcze sprezycowanych planów jak i gdzie spędzicie tegoroczną noc sylwestrową, kinowa sala wydaje się być doskonałym pomysłem na przywitanie Nowego Roku. Rzeszowskie kina kuszą premierowymi i przedpremierowymi seansami. Sporawdźcie...

Aktualności

Sylwester w rytmie latino na rzeszowskim Rynku

To będzie skromny Sylwester, bez koncertów, fajerwerków i pokazów laserowych, ale z pewnością gorący, bo z głośników popłyną dźwięki latino.

Aktualności

Kosmopark - wyjątkowa, interaktywna wystawa kosmosu w Millenium Hall

W centrum handlowo-rozrywkowym Millenium Hall możecie odkryć tajemnice kosmosu, dzięki unikalnej, interaktywnej wystawie Kosmopark.

Reklama