Rzeszów - Wtorek, 19.11.2024
Reklama

Prapremiera utworu "Kantata Sfer Niebieskich" w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

W najbliższy piątek w Rzeszowie odbędzie się prawykonanie utworu skomponowanego na zamówienie Filharmonii Podkarpackiej z okazji roku kopernikańskiego. „Kantata Sfer Niebieskich” to autorski projekt Mikołaja Blajdy, który tego wieczoru poprowadzi orkiestrę. W koncercie weźmie także udział pianistka Monika Płachta oraz sekstet wokalny „Sie Terre”. Wydarzenie wzbogacone będzie wizualizacjami.

„Kantata sfer niebieskich” na sześć głosów żeńskich, narratora, fortepian i orkiestrę powstała na zamówienie Filharmonii Podkarpackiej z okazji jubileuszowego roku Mikołaja Kopernika (550. rocznica urodzin). Utwór jest próbą syntezy wyobrażeń człowieka o wszechświecie w kontekście wielokulturowym. Na główne wątki składają się teksty zaczerpnięte z m.in. z Biblii, legend i podań starożytnych kultur (Majów, starożytnego Egiptu, Hinduizmu) oraz cytaty z Ptolemeusza i Mikołaja Kopernika. Osobną warstwę stanowią teksty napisane współcześnie na potrzeby utworu oraz fragmenty poezji ( m.in. Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej). Dodatkową oprawę stanowić będą przygotowane specjalnie na potrzeby koncertu wizualizacje. Utwór składa się z 6. części. 13 października 2023 r. nastąpi jego prawykonanie.

Mikołaj Blajda

Dyrygent, aranżer, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako dyrygent oraz kierownik muzyczny współpracował z czołówką polskich kompozytorów związanych z nurtem muzyki teatralnej i filmowej: Zygmuntem Koniecznym, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Krzesimirem Dębskim. Szczególnie ściśle zawiązała się współpraca z Zygmuntem Koniecznym, co zaowocowało wieloletnią wspólną pracą przy nagraniach muzyki do filmów, spektakli i słuchowisk radiowych oraz realizacją nagrań płytowych.

W 2007 roku na zlecenie Opery w Krakowie napisał muzykę do nowej wersji „Pastorałki” Leona Schillera i Jana Maklakiewicza w reż. Laco Adamika. Cieszący się ogromną popularnością spektakl wystawiany był przez kilka sezonów w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Kontynuowana przez wiele lat współpraca zaowocowała kolejnymi wspólnymi produkcjami, m.in. aranżacjami do muzycznego spektaklu „Teresica – una pasión” (premiera 2014) oraz realizacjami mniejszych projektów na potrzeby okolicznościowych koncertów z udziałem orkiestry, chóru i solistów opery. Przez długi czas jako aranżer, kompozytor i wykonawca związany był z nurtem polskiej muzyki folkowej i Etno (współpraca z Joanną Słowińską w charakterze instrumentalisty, aranżera i kompozytora). Zafascynowany muzyką dalekiego wschodu zrealizował dwa autorskie, międzynarodowe projekty: „Orient Express orchestra” oraz „21 pieśni miłosnych” z udziałem artystów z Tunezji, Szwecji i Izraela. Oba miały swoje prapremiery podczas festiwalu Rozstaje w Krakowie (2010 i 2011). Jako aranżer i kierownik muzyczny zrealizował także koncert pieśni ormiańskich na zlecenie festiwalu Wschód Kultury (2015). Współpracuje z awangardowym teatrem „Gardzienice”, pisząc i aranżując muzykę do spektakli („Oratorium Pytyjskie”, „Ifigenia w Taurydzie”, „Praktykowanie historii” ) oraz pełniąc rolę kierownika muzycznego i dyrygenta („Ifigenia w Aulidzie”). Od 2015 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Futura. Zrealizował z instytucją szereg projektów muzycznych i poprowadził ponad sto koncertów dla kilkudziesięciu tysięcy widzów. W tym czasie współpracował z czołówką polskich artystów, m.in.: Małgorzatą Ostrowską, Zbigniewem Wodeckim, Urszulą Dudziak, Małgorzatą Walewską, Markiem Piekarczykiem, Jerzym Stuhrem, Janem Nowickim, Mateuszem Ziółko, Michałem Szpakiem, Januszem Radkiem, Olgą Szomańską, Damianem Ukeje i wieloma innymi. Projekty autorskie zrealizowane w ramach Filharmonii Futura: „Beethoven Electric 3D” (pomysłodawca, aranżer, kierownik muzyczny), „Symphonica” (pomysłodawca, aranżer, kierownik muzyczny), „Rock of Poland” (pomysłodawca, aranżer, kierownik muzyczny), „Opera e la vita „(pomysłodawca, kierownik muzyczny), „Alicja w Krainie Muzycznej Magii” (autor tekstu, kompozytor, reżyser), „Upiór w operetce” (pomysłodawca, aranżer, kierownik muzyczny, reżyser), „Szeherezada” (kompozytor, kierownik muzyczny). Jest multiinstrumentalistą, gra m.in. na instrumentach klawiszowych, kontrabasie, gitarze basowej, gitarze elektrycznej i klasycznej oraz trąbce i flugelhornie.

Monika Płachta

Pianistka, akompaniatorka, absolwentka Akademii im. K. Pendereckiego w Krakowie. Podczas studiów rozpoczęła współpracę jako akompaniator z Chórem Polskiego Radia oraz Cappellą Cracoviensis. Uczestniczyła w kursach Helmutha Rillinga jako akompaniator przy prawykonaniu europejskim Credo Krzysztofa Pendereckiego, w kursach mistrzowskich Gabriela Chmury oraz licznych przedsięwzięciach artystycznych, w których występowała jako pianista i akompaniator. Kreowała partie w Mszy Uroczystej G. Rossiniego, Carminie Buranie C. Orffa, Die Ziegeunerlieder, Liebes- i Neueliebeslieder J. Brahmsa, Karnawale zwierząt C. Saint- Seansa i inne. Zapraszana do festiwali min: Festiwalu Jana Kiepury w Krynicy, Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka w Starych Balicach, Letniego Festiwalu Wawel o Zmierzchu. Współautorka cyklu Inspiracje w ramach którego zaprezentowała cykl Tierkreis K. Stockhausena. Od 1999 roku związana z Katedrą Chóralistyki jako akompaniator (w latach 2008-2016 pełniąc funkcję Prodziekana Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej), a od 2004 roku także z Chórem Mieszanym Filharmonii Krakowskiej.

Sei Terre to sekstet wokalny, który tworzą artystki: Katarzyna Guran, Joanna Stawarska, Anna Zawisza, Joanna Święszek, Aleksandra Kalicka, Anna Bober. Absolwentki Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach, związane z Chórem Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Koncertują w kraju i za granicą jako solistki i kameralistki. Uczestniczyły w wielu prestiżowych festiwalach, takich jak między innymi Misteria Paschalia, Opera Rara, Sacrum Profanum, Festival de musique Baroque d’Ambronay, Festival Oude Muziek w Utrechcie, Edinburgh International Festival, Huddersfield Contemporary Music Festival, Muzyka w Starym Krakowie, Festiwal Muzyki Filmowej. Wokalistki od wielu lat współpracują ze sobą w różnych formacjach zespołowych. Połączyła je pasja do muzyki, kameralnego śpiewania i poszukiwania nowych wyzwań artystycznych.

KANTATA SFER NIEBIESKICH

AB 13 października 2023 r., piątek, godz. 19:00
SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MIKOŁAJ BLAJDA – dyrygent/ muzyka/ teksty utworów
MONIKA PŁACHTA – fortepian
sekstet wokalny „SEI TERRE” w składzie:
Katarzyna Guran, Joanna Stawarska, Anna Zawisza, Joanna Święszek, Aleksandra Kalicka, Anna Bober.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Kaskaderskie show na parkingu rzeszowskiego hipermarketu

Przejazdy przesz ścianę ognia, widowiskowe kraksy, demolka monster truckiem, pokazy driftu, prezentacja jedynego w Polsce dragstera i wiele więcej przygotowali organizatorzy Monster Truck Show, który odbędzie się w najbliższy weekend w Rzeszowie.

Aktualności

Blues Route'24 - cykl koncertów w ramach Rzeszów Breakout Days

Zbliża się Rzeszów Breakout Days, czyli coroczne wydarzenie, którego celem jest upamiętnienie twórczości Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout. W programie liczne koncerty i inne działania, w tym kultowa już akcja „Gramy dla...

Aktualności

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Grabowskim z zespołu Dezerter

Krzysztof Grabowski, perkusista i autor tekstów punkrockowego zespołu Dezerter, spotka się w Rzeszowie z czytelnikami i z fanami. Okazją do spotkania jest książka jego autorstwa zatytułowana „Przyjeżdżajcie, będzie super!”, która miała swoją...

Aktualności

Narodowe Czytanie 2024. Wspólne czytanie „Kordiana” w Ogrodach Bernardyńskich

"Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba" - w sobotę aktorzy, mieszkańcy Rzeszowa i regionu oraz zaproszeni goście będą czytać fragmenty "Kordiana" Juliusza Słowackiego.

Aktualności

Spotkanie z autorem powieści sensacyjnych w ramach Letnich Ogrodów Literackich

Przed nami kolejne spotkanie w ramach Letnich Ogrodów Literackich organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Tym razem gościem cyklu będzie Vincent V. Severski, autor powieści sensacyjnych.

Aktualności

Podkarpacki Festiwal Osób Wyjątkowych. Koncert finałowy na rzeszowskim Rynku

W piątek (6.09) w Rzeszowie odbędzie się koncert finałowy Podkarpackiego Festiwalu Osób Wyjątkowych. Wydarzenie zaplanowano na rzeszowskim Rynku. Oprócz muzyki, przewidziano również szereg atrakcji.

Aktualności

"Historia Rzeszowa piaskiem malowana". We wrześniu trzy pokazy plenerowe

We wrześniu mieszkańcy trzech rzeszowskich osiedli – Zalesie, Załęże i Staromieście – będą mieli okazję obejrzeć wyjątkowe spektakle plenerowe, które przeniosą do krainy legend rzeszowskich. Pierwsze widowisko już w piątek, 6 września.

Aktualności

Eskaubei & Tomek Nowak Quartet zainaugurują X Podkarpacką Jesień Jazzową

Koncert zespołu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet rozpocznie jubileuszową X edycję Podkarpackiej Jesieni Jazzowej. Będzie t0 koncertowa premiera nowej płyty grupy przygotowanej z okazji 10-lecia istnienia. Gościem specjalnym wydarzenia będzie wokalistka Aleksandra...

Reklama