Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Poznaliśmy kolejne szczegóły Europejskiego Stadionu Kultury

Dodano: /

 

Dziewiąta edycja festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury odbędzie się w dniach 21-23 czerwca w Rzeszowie. Jak co roku, będą to trzy dni pełne intensywnej dawki doznań artystycznych. W tym roku w ramach Festiwalu odbędzie się ponad 40 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki, w tym m.in. koncerty, wystawy, spektakle, performance, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania i wiele innych.
Kolejne wydarzenie, które odbędą się w ramach festiwalu to:

Bitwa o Wschód 

Bitwa o Wschód to turniej tańca street dance, na który przyjeżdżają tancerze z Polski, Ukrainy, Słowacji i Białorusi. W poprzednich latach odbyły się już 4 imprezy w ramach Europejskiego Stadionu Kultury (w 2015 i 2016 pod nazwą Battle of the South). Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem tancerzy, którzy walczyli w bitwach tanecznych w kategorii break dance, popping i hip hop oraz brali udział w pokazach formacji tanecznych.

W ramach Bitwy o Wschód 2019 odbędą się:
– bitwa break dance kids – bitwy solo w dwóch kategoriach wiekowych od 6 do 9 lat i od 10 do 15 lat
– bitwa hip hop i popping – bitwy taneczne solistów w kategorii hip hop i popping bez ograniczeń wiekowych
– przegląd formacji tanecznych – pokazy grup tanecznych w formie prezentacji choreografii w dwóch kategoriach wiekowych od 7 do 13 lat i od 14 lat wzwyż.

Zawody odbędą się na przestrzeni otwartej, na asfaltowym placu pod Mostem Zamkowym w Rzeszowie.
Całość zmagań tancerzy oceniać będą sędziowie – wybitni tancerze w swoich dziedzinach pochodzący z Polski, Ukrainy i Białorusi, którzy oprócz sędziowania zmagań tanecznych poprowadzą również darmowe warsztaty taneczne.

Photo-Doc Freestyle

Photo Doc Freestyle to dokumentalno-artystyczna akcja fotograficzna, dzięki której uczestnicy Europejskiego Stadionu Kultury będą mieli możliwość wykonania wyjątkowej dokumentacji fotograficznej wydarzeń organizowanych w ramach ESK.

W ramach projektu 20 osób – wolontariuszy, uczestników Festiwalu otrzyma jednorazowe, analogowe aparaty fotograficzne, przy pomocy których będą mogli zarejestrować w formie fotografii koncerty, emocje, spotkania i atmosferę Europejskiego Stadionu Kultury.

Po zakończeniu akcji fotograficznej od uczestników zostaną zebrane aparaty, a z naświetlonych negatywów członkowie Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego – osoby prowadzące akcję wywołają fotografie i wykonają odbitki. Z tak wykonanych zdjęć zostanie przygotowana wystawa fotograficzna w Galerii Nierzeczywistej, na której zostanie zaprezentowanych ok. 100-150 zdjęć autorstwa Uczestników akcji.

Wystawa będzie również prezentowana na stronach RSF – w ramach prezentacji fotografii streetowej.
Informacje o zapisach dostępne będą na stronie Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.

 

„Świat, który przeminął… Życie codzienne łemkowskiej rodziny na fotografiach Zdzisława Postępskiego i Romana Reinfussa” 

Świat, który przeminął… Życie codzienne łemkowskiej rodziny na fotografiach Zdzisława Postępskiego i Romana Reinfussa” to wystawa fotografii ukazujących życie i kulturę Łemków.

Łemkowie to jedna z grup góralskich północnych Karpatów, która ukształtowała się w długim procesie historycznym, wchłaniając i asymilując różne elementy etniczne. Łemkowszczyzna ciągnęła się po obu stronach Karpat od Osławy i Laborca na wschodzie, po Poprad na zachodzie. Życie Łemków toczyło się odwiecznie ustalonym rytmem, charakteryzowali się tradycyjnymi strojami, budownictwem i obrzędowością. Dzięki bezcennym fotografiom będzie można obejrzeć świat, który przeszedł już do przeszłości wskutek tragicznych wydarzeń historycznych oraz zmian społecznych dokonujących się w drugiej połowie XX w.

Podczas wystawy prezentowane będą unikatowe fotografie przedstawiające rodziny Łemkowskie w tradycyjnych strojach oraz ich życie codzienne. Autorem fotografii z lat 40. XX w. dokumentujących życie Łemków jest Zdzisław Postępski (1916-1991), którego spuścizna fotograficzna znajduje się w zbiorach Galerii Fotografii. Część fotografii do wystawy zostanie udostępniona przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Są to m. in. klisze pozostawione przez Romana Reinfussa, znakomitego znawcy sztuki ludowej i etnografa, który uwiecznił życie Łemków w latach 1929-1938. Wystawie towarzyszyć będą również eksponaty dotyczące kultury łemkowskiej udostępnione przez Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.

Wernisaż wystawy odbędzie się 22 czerwca o godz. 12.00, a uświetni go występ kapeli łemkowskiej.

 

Art Celebration 2019 - East West Migrations

7 edycja koncertu Art Celebration skupi się na zagadnieniu ludzkiej migracji w kontekście muzyki i sztuki. Migracja była i jest nieodłącznym elementem historii kultury, szczególnie w Polsce, jak również w krajach partnerstwa wschodniego, doświadczonych w niedalekiej przeszłości totalitarnym systemem.

Migracje ze wschodu na zachód pozwalały rozwinąć skrzydła takim znakomitym twórcom jak Krzysztof Komeda, Zbigniew Seifert, Michał Urbaniak, Henryk Vars, Bronisław Kaper. Istnieją również przykłady muzyków amerykańskich, którzy wybrali na swoje miejsce życia i pracy Polskę (Michael Patches Stewart, Derrick McKenzie). Twórcy projektu Art Celebration chcą poprzez muzykę, ale również opowiedziane historie pokazać ludzkie losy i motywacje, które pchały artystów do migracji. Oprócz muzyki artyści opowiedzą w zwięzły sposób o przyczynach emigrowania i wpływie takich decyzji na ich twórcze życie.

Koncert podzielony będzie na trzy części.

I część:
Kuba Stankiewicz Trio –  muzyka Victora Younga, Henryka Warsa i Bronisława Kapera w autorskiej interpretacji znakomitego pianisty – Kuby Stankiewicza i jego trio. Kuba Stankiewicz to wybitny pianista należący do czołówki polskich muzyków jazzowych, kompozytor, laureat licznych nagród muzycznych, absolwent Berkley Collage of Music w Bostonie, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Razem z Kubą Stankiewiczem na scenie zagrają Wojciech Pulcyn – kontrabas oraz Sebastian Frankiewicz – perkusja.

II część:
AC Band – EAST WEST MIGRATIONS – program przygotowany przez powołany przez kuratorów zespół złożony w dużej mierze z twórców związanych z Podkarpaciem oraz tu pracujących. Muzycy zaprezentują premierowe aranżacje utworów takich twórców jak: Zbigniew Seifert, Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak, a także premierowy utwór inspirowany życiem Sławomira Mrożka i jego emigracyjną korespondencją z Leopoldem Tyrmandem. Gościem specjalnym tej części koncertu będzie wybitny skrzypek jazzowy młodego pokolenia – Bartosz Dworak – zwycięzca 1 edycji konkursu wiolinistycznego im. Zbigniewa Seiferta.
III część:

Michał Urbaniak Jazztet – wyjątkowy koncert legendarnego skrzypka i saksofonisty Michała Urbaniaka w towarzystwie kolejnej legendy: Wojciecha Karolaka. Obaj muzycy przez wiele lat grali razem na emigracji. Towarzyszyć im będzie Frank Parker – amerykański perkusista, który osiadł w Polsce oraz brytyjski gitarzysta pochodzenia afrykańskiego – Femi Temowo lub Michael Patches Stewart – wybitny amerykański trębacz mieszkający w Polsce. Podczas koncertu wykonawcy opowiedzą o swoich emigracyjnych wspomnieniach. Odbędzie się też spotkanie z Michałem Urbaniakiem podczas którego porozmawiamy o roli emigracji w jego muzycznej karierze.

W muzycznej podróży świat nie jest zbyt duży / Melomaluszki

Europejski Stadion Kultury to także atrakcje dla dzieci! Zapraszamy najmłodszych wraz z rodzicami na koncert "W muzycznej podróży świat nie jest zbyt duży" oraz warsztaty "Melomaluszki".

„W muzycznej podróży świat nie jest zbyt duży” to koncert dla rodzin z dziećmi w wieku 1-5 lat, który w sposób łatwy i przystępny przybliży muzykę klasyczną, filmową oraz ludową. Dzieci i rodzice wezmą czynny udział w koncercie: będą śpiewać, grać na instrumentach i poruszać się. Koncert przybliży postacie kompozytorów, epoki muzyczne, baśnie, różne zakątki świata, a dzieci i i rodzice będą nie tylko słuchać muzyki, ale dzięki autorskiej animacji doświadczą ją poprzez ruch, śpiew, zabawy rytmiczne i wspólne granie. Dzięki połączeniu interaktywnej zabawy i koncertu dzieci poznają fascynujący świat muzyki, rozwiną swoją wrażliwość i muzykalność i otworzą się na improwizację i zabawę przez sztukę. Podczas koncertu dzieci poznają takie instrumenty jak akordeon, ukulele, gitarę klasyczną, skrzypce, zaklinacz deszczu, flet poprzeczny czy djembe.

Melomaluszki to warsztaty muzyczne dla dzieci do lat 3 wykorzystujące elementy teorii umuzykalniania E.E.Gordona. Dzieci podczas zajęć wyruszą w niezwykłą podróż do krainy muzyki, gdzie spotkają Gordonka – pacynkę, która będzie im towarzyszyć w poznawaniu różnorodnych utworów, piosenek, wyliczanek i rytmów, a także nauczy ich muzycznych zabaw. Wraz z Gordonkiem dzieci stworzą także orkiestrę muzyczną grającą na różnorodnych instrumentach. Centralnym punktem warsztatów będzie śpiew na żywo, wykonany przez instruktorów, czasami z towarzyszeniem instrumentów. Podczas warsztatów wraz z dziećmi będziemy bawić się melodią i rytmem, a one nauczą się muzyki jak nowego języka. Piosenki-śpiewanki wykonywane podczas warsztatów zazwyczaj nie mają słów. Wykonywane są na neutralnych sylabach PA, BA, NA, DU, które nawet bardzo małe dzieci są w stanie powtórzyć. Towarzyszy im ciągły, płynny ruch (nie „sztywne” maszerowanie, klaskanie), kołysanie, obroty, itp. W czasie zabaw muzycznych pojawią się też rekwizyty – ale tylko na czas konkretnych ćwiczeń. Będą to chusty, piórka, wstążki, piłki czy bańki mydlane. Dzięki interaktywnej formule warsztatów dzieci szybko otwierają się, łatwo integrują i są chętne do wspólnej zabawy.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Muzyczne widowisko w Rzeszowie z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

1 maja 2024 r., czyli w 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowy koncert z udziałem młodzieży z Podkarpacia. Podczas widowiska usłyszmy 15 europejskich przebojów.

Aktualności

"Rzecz o Aniołach" w BWA. 50-lecie pracy twórczej Marii Monikowskiej-Tabisz

25 kwietnia 2024 r. w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie odbędzie się wernisaż wystawy obrazów Marii Monikowskiej-Tabisz zatytułowanej “Rzecz o Aniołach”. Ekspozycja prezentuje ponad 50 prac artystki ukazujących malarskie wizje biblijnych aniołów.

Aktualności

ESK 2024. Dziewiąta edycja „Bitwy o Wschód”. Breakdance w fosie rzeszowskiego Zamku

Niespełna dwa miesiące pozostało do tegorocznej edycji największego na Podkarpaciu i jednego z najciekawszych muzycznych festiwali w Polsce - festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury. Ale już teraz organizatorzy ujawniają pierwsze szczegóły...

Aktualności

Dzieci we współczesnym świecie na fotografiach w Galerii Nierzeczywistej

Prace ponad 70 autorów prezentowane będą w rzeszowskiej Galerii Nierzeczywistej w ramach 17. edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego „Wszystkie Dzieci Świata”, organizowanego przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.

Aktualności

Rockowa Noc from the Basement vol. 2. Popiór w Rzeszowskich Piwnicach

Popiór, to kolejny zespół, który wystąpi w ramach cyklu koncertów Rockowa Noc from the Basement, poprzedzających najgłośniejszy festiwal w Rzeszowie. Zespół wystapi 17 maja w Rzeszowskich Piwnicach.

Aktualności

12. Ogólnopolski Festiwal "Piosenka w Meloniku". Gwiazdą Sławek Uniatowski

W dniach 25 – 26 kwietnia 2024 roku w Rzeszowie odbędzie się 12 edycja festiwalu „Piosenka w Meloniku”. Podczas Koncertu Galowego wystąpią nagrodzeni laureaci oraz muzyczna gwiazda wieczoru – Sławek Uniatowski.

Aktualności

Disco lat 90. Haddaway, Mr. President i Ice Mc wystąpią w Rzeszowie

W czerwcu do Rzeszowa przyjadą legendy muzyki pop lat 90-tych. Podczas koncertu, Haddaway, Mr. President i Ice Mc wykonają m.in. swoje największe hity: "What is love", "Coco Jamboo" czy "Think about the...

Aktualności

Ponad 370 zdjęć na wystawie XXII Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych

Do końca kwietnia w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie można oglądać wystawę prac podkarpackich fotografów w ramach XXII Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych.

Reklama