Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Pokaz filmów dokumentalnych z Rzeszowem i Jasłem w tle

Dodano: /

7 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury premierowo zaprezentowane zostaną dwa filmy dokumentalne powstałe w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej. W projekcji udział wezmą twórcy filmów. Początek o godz. 17:30.

Wstęp na projekcję jest bezpłatny. Wejściówki dla wszystkich zainteresowanych do odbioru czekają na portierni Wojewódzkiego Domu Kultury.

„Sklep Schaittra” oraz „Hugo z Jasła” dwa filmy dzięki, którym nazwiska znane z tablic pamiątkowych, nazw placów i ulic mogą zmaterializować się w naszej wyobraźni, stać się bliższe i bardziej realne. Choć wiedza o nich dostępna jest w literaturze i archiwach to medium filmowe pozwala biografiom bohaterów ożyć na nowo, stwarza świat wizualny, w którym mogą zamieszkać, znajduje także dla nich współczesny kontekst.

Filmy powstały w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej, programu mającego na celu utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Program służy dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu. Dotychczas miały miejsce trzy jego edycje, a łączna pula wsparcia wyniosła 240 tys. zł. W 2018 roku ze środków Podkarpackiej Kroniki Filmowej wsparcie finansowe otrzymało 6 produkcji.

„Sklep Schaittra”

Długość: 13 min

Rok produkcji: 2018

Reżyseria: Bartosz Babelski

Produkcja: BabelskiFilm

Oglądając „Sklep Schaittra” poznamy sprawy jakie mogły pewnego wiosennego dnia 1855 roku zajmować mieszkańców Rzeszowa. Autorzy animacji zapraszają na wizytę w sklepie Ignacego Schaittera (Kościuszki 7, obecnie kawiarnia „Murzynek”). W Rzeszowie mawiano, że „w sklepie Schaittrów wszystko można kupić”, a Ignacy to wyborny kupiec, etymolog, społecznik, doceniony już za życia jak Honorowy Obywatel Rzeszowa (1875). Przedsiębiorstwo Schaittrów o 170-letniej tradycji przetrwało pożar miasta w 1842 roku i dwie wojny światowe, unicestwione przez komunistyczne władze Polski. Bohaterom filmu głosu użyczają aktorzy rzeszowskich teatrów, odgłosy tłumu na galicyjskiej ulicy odtworzyli studenci z Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej. Muzykę stworzył Jacek Chrobak.

„Hugo z Jasła”

Długość: 35 min

Rok produkcji: 2018

Reżyseria: Paulina Ibek

Producent: BM Production s.c.

Hugo Steinhaus – światowej sławy matematyk, profesor, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej, współzałożyciel i redaktor czasopisma "Studia Mathematica". Urodził się na Podkarpaciu, w Jaśle i tutaj spędził swoje dzieciństwo i młodość. Jego biografia związana jest m.in. ze Lwowem, Krakowem, Wrocławiem gdzie dożył ostatnich swoich dni jednak to w Jaśle miał nadzieję spędzić starość, wojna przekreśliła jego plany:

 "...W połowie grudnia 1944 roku doszły do nas wiadomości o zrównaniu z ziemią Jasła. Moja rodzina straciła cały majątek, a moje marzenia spędzenia starości w naszym domu rodzinnym zostały unicestwione. Straciliśmy nasze oparcie i we Lwowie i w Jaśle...".

W filmie „Hugo z Jasła” poznajemy Hugona Steinhausa dzięki opowieściom członków rodziny, oraz pasjonatów, także młodych ludzi, dla których jest on ważną postacią. Odwiedzamy miejsca z nim związane, poznajemy anegdoty. Śladami biografii i spuścizny uczonego prowadzą nas członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Ziemi Jasielskiej, przedstawiciele, absolwenci i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, laureaci konkursu matematycznego jego imienia.

W realizacji filmu wsparcia udzieliło Miasto Jasło oraz firma PPHU „Gamart” S.A.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2024. Gibbs dołącza do artystów sceny hip hop

Organizatorzy Rzeszowskich Juwenaliów ogłosili kolejnego wykonawcę, który dołączył do line’upu imprezy. Gibbs wystąpi 11 maja na scenie hip hop.

Aktualności

Cyrk Safari z nowym programem "Bravissimo" w Rzeszowie

W weekend, 16 i 17 marca do Rzeszowa przyjedzie Cyrk Safari. Jeden z najstarszych cyrków w Polsce zaprezentuje nowy program zatytułowany „Bravissimo”, bez zwierząt, ale z udziałem międzynarodowych artystów.

Aktualności

Wtorek z klasyką. Dwa filmy Krzysztofa Kieślowskiego w Kinie za Rogiem Cafe

Dwa obrazy Krzysztofa Kieślowskiego zobaczymy podczas najbliższego spotkania w ramach cyklu „Wtorek z klasyką” organizowanego przez rzeszowskie Kino za Rogiem Cafe.

Aktualności

"Kultura jest kobietą" - spotkanie artystek z Podkarpacia z okazji Dnia Kobiet

8 marca 2024r. o godzinie 15:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie organizowane jest kolejne spotkanie kobiet związanych z kulturą na Podkarpaciu w ramach projektu "Kultura jest kobietą".

Aktualności

"Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach". Promocja książki i spotkanie z autorkami

14 marca w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, odbędzie się spotkanie poświęcone promocji książki „Ciekawostki o rzeszowskich zabytkach”. Gośćmi wydarzenia będą autorki publikacji: Edyta Dawidziak oraz Karolina Chomiczewska.

Aktualności

Rzeszowski Dzień Kobiet: zabytkowy Jelcz z atrakcjami, koncert Bartka Grzanka oraz Modowy Bazar

Estrada Rzeszowska przygotowała atrakcje dla Pań z okazji Dnia Kobiet. 8 marca po ulicach Rzeszowa będzie kursował zabytkowy Jelcz z niespodziankami, a wieczorem odbędzie się koncert Bartka Grzanka z zespołem w Rzeszowskich...

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2024. Smolasty i Paluch zagrają na scenie hip hop

Smolasty i Paluch dołączyli do wykonawców, którzy wystąpią na 29. Rzeszowskich Juwenaliach. Artyści wystąpią na scenie hip-hop.

Reklama