Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Pokaz filmów dokumentalnych z Rzeszowem i Jasłem w tle

Dodano: /

7 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury premierowo zaprezentowane zostaną dwa filmy dokumentalne powstałe w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej. W projekcji udział wezmą twórcy filmów. Początek o godz. 17:30.

Wstęp na projekcję jest bezpłatny. Wejściówki dla wszystkich zainteresowanych do odbioru czekają na portierni Wojewódzkiego Domu Kultury.

„Sklep Schaittra” oraz „Hugo z Jasła” dwa filmy dzięki, którym nazwiska znane z tablic pamiątkowych, nazw placów i ulic mogą zmaterializować się w naszej wyobraźni, stać się bliższe i bardziej realne. Choć wiedza o nich dostępna jest w literaturze i archiwach to medium filmowe pozwala biografiom bohaterów ożyć na nowo, stwarza świat wizualny, w którym mogą zamieszkać, znajduje także dla nich współczesny kontekst.

Filmy powstały w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej, programu mającego na celu utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Program służy dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu. Dotychczas miały miejsce trzy jego edycje, a łączna pula wsparcia wyniosła 240 tys. zł. W 2018 roku ze środków Podkarpackiej Kroniki Filmowej wsparcie finansowe otrzymało 6 produkcji.

„Sklep Schaittra”

Długość: 13 min

Rok produkcji: 2018

Reżyseria: Bartosz Babelski

Produkcja: BabelskiFilm

Oglądając „Sklep Schaittra” poznamy sprawy jakie mogły pewnego wiosennego dnia 1855 roku zajmować mieszkańców Rzeszowa. Autorzy animacji zapraszają na wizytę w sklepie Ignacego Schaittera (Kościuszki 7, obecnie kawiarnia „Murzynek”). W Rzeszowie mawiano, że „w sklepie Schaittrów wszystko można kupić”, a Ignacy to wyborny kupiec, etymolog, społecznik, doceniony już za życia jak Honorowy Obywatel Rzeszowa (1875). Przedsiębiorstwo Schaittrów o 170-letniej tradycji przetrwało pożar miasta w 1842 roku i dwie wojny światowe, unicestwione przez komunistyczne władze Polski. Bohaterom filmu głosu użyczają aktorzy rzeszowskich teatrów, odgłosy tłumu na galicyjskiej ulicy odtworzyli studenci z Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej. Muzykę stworzył Jacek Chrobak.

„Hugo z Jasła”

Długość: 35 min

Rok produkcji: 2018

Reżyseria: Paulina Ibek

Producent: BM Production s.c.

Hugo Steinhaus – światowej sławy matematyk, profesor, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej, współzałożyciel i redaktor czasopisma "Studia Mathematica". Urodził się na Podkarpaciu, w Jaśle i tutaj spędził swoje dzieciństwo i młodość. Jego biografia związana jest m.in. ze Lwowem, Krakowem, Wrocławiem gdzie dożył ostatnich swoich dni jednak to w Jaśle miał nadzieję spędzić starość, wojna przekreśliła jego plany:

 "...W połowie grudnia 1944 roku doszły do nas wiadomości o zrównaniu z ziemią Jasła. Moja rodzina straciła cały majątek, a moje marzenia spędzenia starości w naszym domu rodzinnym zostały unicestwione. Straciliśmy nasze oparcie i we Lwowie i w Jaśle...".

W filmie „Hugo z Jasła” poznajemy Hugona Steinhausa dzięki opowieściom członków rodziny, oraz pasjonatów, także młodych ludzi, dla których jest on ważną postacią. Odwiedzamy miejsca z nim związane, poznajemy anegdoty. Śladami biografii i spuścizny uczonego prowadzą nas członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Ziemi Jasielskiej, przedstawiciele, absolwenci i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, laureaci konkursu matematycznego jego imienia.

W realizacji filmu wsparcia udzieliło Miasto Jasło oraz firma PPHU „Gamart” S.A.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rockowa Noc from the Basement vol. 3: Koncert RoseMerry i przegląd zespołów

W sobotę, 15 czerwca w ramach cyklu Rockowa Noc from the Basement vol. 3 odbędzie się koncert zespołu RoseMerry oraz pięciu kapel, które wystąpią w ramach Konkursowego Przeglądu Zespołów.

Aktualności

Kinowy hit na deskach teatru. „Dobrze się kłamie” w G2A Arena

W najbliższą sobotę 8 czerwca, w sali kongresowej podrzeszowskiej G2A Areny będzie można zobaczyć spektakl „Dobrze się kłamie”. Organizatorzy zaplanowali dwa przedstawienia – o godz. 16:00 i 18:30. Bilety do nabycia na...

DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY

Czerwiec w DKF Klaps. W programie m.in. ostatni film Kena Loacha oraz „Mania” z muzyką na żywo

W ostatnim miesiącu przed wakacjami zaplanowano cztery filmowe projekcje w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”. W czerwcowym programie znalazł się m.in. ostatni film w karierze brytyjskiego reżysera Kena Loacha, który widzowie będą...

63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Holenderska supergwiazda na festiwalu w Łańcucie

Przed nami ostatnie trzy koncerty w ramach 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W niedzielę, 2 czerwca w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej wystąpi holenderska saksofonistka Candy Dulfer z zespołem. Koncert rozpocznie się o...

MUZYKA CHRZEŚCIJAŃSKA W PARKU SYBIRAKÓW

Koncert Jednego Serca Jednego Ducha

W czwartek, 30 maja 2024 r. w Rzeszowie odbędzie się XXII edycja Koncertu Jednego Serca Jednego Ducha. Artyści wspólnie z publicznością po raz kolejny zaśpiewają najpiękniejsze pieśni i piosenki religijne.

Aktualności

KultURalia 2024. Pełny line-up sceny głównej

Organizatorzy tegorocznych KultURaliów opublikowali pełny line-up sceny głównej. Na miasteczku akademickim przy ul. Cichej wystąpi 10 wykonawców. Oprócz koncertów przygotowano również szereg dodatkowych atrakcji.

Aktualności

"Szalone nożyczki" po raz 300! Komediowy weekend w Teatrze Siemaszkowej

„Szalone nożyczki” w reż. Marcina Sławińskiego to komediowy hit, który od ponad trzynastu lat nie schodzi z afiszy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Zbliżający się weekend to doskonała okazja, by dać...

Reklama