Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej: Gershwin, Debussy i Bizet

Dodano: /

Od lewej: Mirosław Jacek Błaszczyk, Artur Jaroń / Materiały prasowe Filharmonii Podkarpackiej
Od lewej: Mirosław Jacek Błaszczyk, Artur Jaroń / Materiały prasowe Filharmonii Podkarpackiej

Po przerwie związanej z Muzycznym Festiwalem w Łańcucie, wracają piątkowe wieczory symfoniczne w Filharmonii Podkarpackiej. Do końca sezonu melomani będą mieli jeszcze okazję wziąć udział w trzech koncertach. Najbliższy odbędzie się w piątek, 14 czerwca. W programie: „Błękitna Rapsodia” i „Amerykanin w Paryżu” G. Gershwina, „Fantazja na fortepian i orkiestrę” C. Debyssy’ego oraz „Suita Arlezjanka” G. Bizeta. Orkiestrę poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczak. Solistą wieczoru będzie pianista Artur Jaroń.

Utwory amerykańskiego kompozytora G. Greshwina (1898 – 1937) są uwielbiane na całym świecie. Fuzja jazzu i muzyki symfonicznej okazała się strzałem w dziesiątkę. Któż nie uległ urokowi Błękitnej rapsodii na fortepian i orkiestrę (1924), rozpoczynającej się słynnym klarnetowym glissandem. Pomysłową orkiestracją zachwyca Amerykanin w Paryżu (1928) – poemat symfoniczny będący pamiątką z podróży kompozytora po Europie. Przywołuje w nim Gershwin gwar tętniącej życiem francuskiej metropolii, ilustrując nawet odgłosy samochodowych klaksonów. W tkankę dźwiękową utworu wpleciona jest także sentymentalna nuta, podkreślającą tęsknotę kompozytora za własnym krajem.

Dziełem mieniącym się odcieniami dźwiękowych barw jest Fantazja na fortepian i orkiestrę (1890) C. Debussy (1862 – 1918). Utwór napisany na kilka lat przed przełomowym dla twórczości Francuza „Popołudniem Fauna”, wykonany został po raz pierwszy dopiero po śmierci kompozytora. Fantazja wymaga od pianisty nie tylko technicznej sprawności, ale także umiejętności kształtowania nastrojowego, subtelnego brzmienia.

Zapowiadając „Arlezjankę” warto wspomnieć o słonecznej Prowansji , to tam właśnie toczy się akcja sztuki A. Daudeta, do której G. Bizet (1838 – 1875) skomponował muzykę. Dzisiaj żyje ona samodzielnie na estradach całego świata w postaci dwóch koncertowych Suit zawierających takie „przeboje” jak: Carillon czy taneczna Farandola.

Program koncertu symfonicznego - 14.06.2024, godz. 19:00

SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK – dyrygent
ARTUR JAROŃ – fortepian

Muzyka:
G. Gershwin – Błękitna Rapsodia, Amerykanin w Paryżu
C. Debussy – Fantazja na fortepian i orkiestrę
G. Bizet – Suita Arlezjanka

Artyści:

Mirosław Jacek Błaszczyk - ukończył z odznaczeniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie dyrygentury K. Stryi. W 1993 r. dzięki stypendium American Society for Polish Music pogłębiał umiejętności dyrygenckie w Los Angeles. W okresie 1984–1986 dyrygował zespołem złożonym z muzyków katowickiej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji podczas festiwali „Warszawska Jesień” i „Śląskie Dni Muzyki Współczesnej”. W 1986 r. został dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, a w 1990 r. dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku, z którą odbył tournée po USA (1995; m.in. nowojorska Carnegie Hall). Przez dwa sezony był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej (1996). W latach 1998–2013 dyrektor artystyczny, od roku 2013 dyrektor Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach.

Od 1999 r. dyrektor artystyczny i juror Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Od 2017 r. szef artystyczny Polskiej Orkiestry „Sinfonia Iuventus”. W latach 1999–2002 był głównym dyrygentem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Porto (Portugalia), a w 2003 jurorem i dyrygentem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku. Dwa lata później powołany został na stanowisko dyrektora artystycznego II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu, pełnił je także w 2013 roku; w III i IV toruńskim konkursie (2013, 2016) był także jurorem. W 2011 r. objął stanowisko przewodniczącego jury VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Był przewodniczącym jury VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (2016). Koncertuje na wszystkich estradach w kraju (z Filharmonią Narodową na czele) i za granicą (m.in. Albania, Austria, Białoruś, Chiny, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Maroko, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tunezja, Ukraina i USA). Z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. „Górecki. Mikołaj/Henryk Mikołaj” (DUX 0924) nominowana była do Fryderyka 2013. Ma na swoim koncie wiele prawykonań. Filharmonicy śląscy pod jego batutą byli pierwszymi w Polsce wykonawcami IV Symfonii „Tansman. Epizody” H.M. Góreckiego, zamykając cykl światowych prawykonań tego utworu (2014/2015 Londyn – Los Angeles – Amsterdam – Łódź/Katowice). Jako drugie na świecie w 2016 r. wykonanie to wydano na CD. W 2017 r. ukazała się płyta z II Symfonią „Kopernikowską” H.M. Góreckiego pod jego batutą.

Za promowanie muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej, oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą, otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Podobną uhonorowany został także przez prezydenta Rybnika. Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. 7 sierpnia 2012 r. prezydent RP B. Komorowski nadał artyście tytuł profesora sztuk muzycznych. Od 2017 r. kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Artur Jaroń

Urodził się w Kielcach, ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu profesor Ireny Sijałowej-Vogel, a także studia podyplomowe w Konserwatorium Odesskim w klasie profesora Anatolija Kardaszewa. Odbył kursy mistrzowskie pod kierunkiem profesor Wiery Gornostajewej i Güntera Ludwiga.

Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował z większością polskich orkiestr, m.in. z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus oraz zespołami filharmonicznymi w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Koszalinie, Kielcach, Katowicach, Lublinie, Jeleniej Górze, Olsztynie, Opolu, Szczecinie, Słupsku, Toruniu, Wałbrzychu, Rzeszowie, Zielonej Górze, Toruniu i Kielcach. Koncertował za granicą w Niemczech, Szwecji, Danii, Słowacji, Rosji, w Litwie, Łotwie i Ukrainie. Współpracował z gronem wybitnych polskich dyrygentów, m.in. Jerzym Maksymiukiem, Jerzym Salwarowskim, Markiem Pijarowskim, Agnieszką Duczmal, Tadeuszem Wojciechowskim.

Jako kameralista współpracował między innymi z Teresą Żylis-Garą, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem, Adamem Zdunikowskim, Gwendolyn Bradley i Stefanią Toczyską.
Stale współpracuje ze skrzypaczką Ludmiłą Worobec-Witek, z którą koncertował we: Francji, Niemczech, Belgii, Portugalii, Ukrainie, Słowacji, Szwecji, Włoszech, Austrii i USA. W 2005 r. wystąpili wspólnie z recitalem w Weill Recital Hall (Carnegie Hall) w Nowym Jorku.

Dokonał nagrań dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej. Ma w swym dorobku pięć płyt CD z muzyką solową i kameralną. Wśród dokonanych przez Artura Jaronia nagrań jest wyjątkowy rarytas, rzadko wykonywany i nagrywany Koncert na fortepian i skrzypce F. Mendelssohna-Bartholdy’ego.

Od 25 lat jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną Salon Muzyki Kameralnej w Kielcach. Za działalność artystyczną i organizatorską otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. nagrodę Wojewody Kieleckiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Nagrodę Miasta Kielc, statuetkę Lidera Regionu w dziedzinie kultury, Złotego Emeryka, Brązowy medal Gloria Artis, Złoty medal za długoletnią służbę, wielokrotnie otrzymywał też nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za pracę pedagogiczną odznaczony został medalem Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczony również Brązowym Krzyżem Zasługi. Od 2004 r. pełni funkcję dyrektora Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Jest inicjatorem Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Wokalistów im. Krystyny Jamroz, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Moszkowskiego w Kielcach, Ogólnopolskiego Festiwalu Skrzypcowego oraz Ogólnopolskiego Festiwalu i Konkursu Gitara viva. Był jurorem w konkursach pianistycznych: A.M.A. Calabria, Aquaviva della Fonte we Włoszech, M. Moszkowskiego w Kielcach, T. Leszetyckiego w Łańcucie, im. P. Czajkowskiego w Żmerince w Ukrainie, im. Petera Toperczera w Košicach w Słowacji oraz w Druskiennikach i Kłajpedzie w Litwie. W 2021 roku otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloris Artis .Jest pracownikiem naukowo dydaktycznym w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Weekend z komiksem w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Rzeszowska Akademia Komiksu zapraszają w dniach 10-11 grudnia 2022 r. na XXXIII Podkarpackie Spotkania z Komiksem.

Aktualności

Zmiana kolejności filmów w grudniowym DKF Klaps. Dodatkowy pokaz w kinie Zorza

Z przyczyn technicznych, Wojewódzki Dom Kultury zmuszony był zmienić kolejność wyświetlanych filmów w grudniowym repertuarze DKF Klaps.

Aktualności

VI Budziwojski Kiermasz Bożonarodzeniowy

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza wszystkich mieszkańców spragnionych świątecznego klimatu na VI Budziwojski Kiermasz Bożonarodzeniowy, który odbędzie się już w niedzielę 11 grudnia 2022 roku w Rzeszowskim Domu Kultury filia Budziwój.

Aktualności

Mikołajkowy Maraton Horrorów postraszy w kinach Helios

Maniakalny klaun, mroczne legendy, przerażające tajemnice - to wszystko zawładnie kinami Helios już w najbliższy piątek, 9 grudnia w ramach Mikołajkowego Maratonu Horrorów.

Aktualności

Twórczość Teresy Puchowskiej-Sturlis w Muzeum Dobranocek

Wystawa zatytułowana "Titka – wystawa twórczości Teresy Puchowskiej-Sturlis" dostępna będzie od 8 grudnia 2022 r.

Aktualności

Wielka bitwa artystów w Rzeszowskich Piwnicach

9 grudnia w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się finał konkursu artystycznego Art Fight Club organizowanego przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

Aktualności

Krzysztof Kieślowski w obiektywie Piotra Jaxy. Nowa wystawa w GFMR

„Remembering Krzysztof” to tytuł wystawy operatora filmowego i fotografa Piotra Jaxa, która zaprezentowana zostanie na finał tegorocznej edycji Rzeszowskiego Weekendu Fotografii. Wernisaż już za dwa tygodnie.

Reklama