Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Październikowy repertuar DKF Klaps

Dodano: /

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza miłośników dobrego filmu na październikowe projekcje filmowe połączone z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami. Pokazy odbywają się w poniedziałki o godz. 19:00 w WDK. Koszt miesięcznego karnetu na wszystkie cztery filmy to 30 zł. Za pojedynczy seans zapłacimy 10 zł.

W programie:

04.10.2021 r. - DYSKRETNY UROK NIEBEZPIECZNYCH MYŚLI, reż. Emmanuel Mouret
11.10.2021 r. - NAJPIĘKNIEJSZY CHŁOPIEC NA ŚWIECIE, reż. Kristina Lindstroem, Kr. Petri
18.10.2021 r. - CZŁOWIEK, KTÓRY SPRZEDAŁ SWOJĄ SKÓRĘ, reż. Kaouther Ben Hania
25.10.2021 r. - NAJLEPSZE LATA, reż. Gabriele Muccino

O filmach:

DYSKRETNY UROK NIEBEZPIECZNYCH MYŚLI, reż. Emmanuel Mouret

produkcja: Francja 2021; gatunek: Melodramat;  czas trwania: 122 min

O miłości nikt nie potrafi mówić w równie piękny, a zarazem oryginalny sposób jak Francuzi. To wyjątkowe uczucie oraz towarzyszące mu spektrum emocji, ale i zawiłości, stanowią główny temat nowego filmu Emmanuela Moureta.      

Historia koncentruje się wokół Daphné i Maxime’a, którzy dość nieoczekiwanie spotykają się na urokliwej francuskiej prowincji. Będąca w trzecim miesiącu ciąży kobieta wyjechała tam ze swoim partnerem François.

Z kolei dla jego kuzyna Maxime’a to próba złapania równowagi po bolesnym rozstaniu. Kiedy okazuje się, że François musi na kilka dni wyjechać, bohaterowie natychmiast znajdują wspólny język i zbliżają się do siebie. Dzielą pełne rozczarowań i frustracji podobne związkowe doświadczenia, które poznajemy w serii retrospekcji. Szybko okazuje się, że gdy mowa jest o miłości, nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.         

W „Dyskretnym uroku niebezpiecznych myśli” Emmanuel Mouret kontynuuje zainteresowania, które zasygnalizował w swoich poprzednich filmach. Stawia na oryginalną narrację, wyraźnie osobisty ton i zgrabnie balansuje pomiędzy nastrojami, rozładowując emocje humorem, gdy robi się zbyt poważnie. 

 

NAJPIĘKNIEJSZY CHŁOPIEC NA ŚWIECIE, reż. Kristina Lindstroem, Kristian Petri

produkcja: Szwecja 2021;  gatunek: Dokument;  czas trwania: 93 min

„Najpiękniejszy chłopiec na świecie” to intymny obraz osoby, która próbuje pogodzić się ze swoją przeszłością i odzyskać kontrolę nad życiem. Ukazuje również kulisy powstania legendarnego filmu dzieła oraz odsłania struktury władzy w przemyśle filmowym.

W 1970 roku Luchino Visconti szukał w różnych krajach młodego chłopca, który mógłby wcielić się w rolę Tadzia w ekranizacji „Śmierci w Wenecji” Tomasza Manna. Visconti był już zmęczony długimi i bezskutecznymi poszukiwaniami. Wykonał ponad 150 przesłuchań. Po castingu w Sztokholmie angaż otrzymał 15-letni Björn Andresen. Rok później, podczas premiery filmu w Londynie, w obecności królowej Elżbiety Visconti okrzyknął swojego aktora „najpiękniejszym chłopcem na świecie”. Kilka miesięcy potem w trakcie festiwalu w Cannes agent muzyczny zaprosił Björna do Japonii. Tam stał się on pierwszą zachodnią gwiazdą pop, występował w sesjach zdjęciowych oraz w reklamówkach. Przydomek nadany przez Viscontiego przykleił się do Björna na resztę życia i stał się jego przekleństwem.
Dziś, pół wieku później, Björn walczy z uzależnieniami i wewnętrznymi demonami. Odkrywa tajemnicę swojej matki i jej nagłego odejścia. Kontynuuje też swoją karierę, grając m.in. w horrorze „Midsommar”.

CZŁOWIEK, KTÓRY SPRZEDAŁ SWOJĄ SKÓRĘ, reż. Kaouther Ben Hania

produkcja: Belgia, Francja, Niemcy, Szwecja 2021;  gatunek: Dramat;  czas trwania: 104 min

Z ogarniętej wojną Syrii Sam Ali ucieka do Libanu. Jego celem jest Paryż, chce się tam przedostać i żyć ze swoją ukochaną Abeer, którą rodzice zmuszają do ślubu z innym mężczyzną. Przepustką do Europy jest udział w niekonwencjonalnym projekcie artystycznym. Na plecach Sama zostaje wytatuowane jego marzenie - wiza Schengen. Czy zamiana w cenne dzieło sztuki przyniesie Samowi upragnioną swobodę i wolność? Jakie są granice wypowiedzi artystycznej? Inspiracją dla tunezyjskiej reżyserki stała się działalność kontrowersyjnego artysty konceptualnego Wima Delvoyea.

 

NAJLEPSZE LATA, reż. Gabriele Muccino

produkcja: Włochy 2020;  gatunek: Dramat;  czas trwania: 128 min

Od niewinnej młodości aż po blaski i cienie dorosłego życia. Od idealizmu po rozczarowania oraz frustracje. W nowym filmie ceniony włoski reżyser i scenarzysta Gabriele Muccino towarzyszy swoim bohaterom przez czterdzieści lat. Obrazuje ich losy, a tłem czyni pełną politycznych zawirowań najnowszą historię swojego kraju.

Mający hollywoodzkie doświadczenie Gabriele Muccino z imponującym narracyjnym rozmachem wplata indywidualne historie „poszarpanych” przez życie bohaterów w większą całość, jaką jest najnowsza historia Włoch. Sentyment miesza się tu z żywymi emocjami, nie tylko za sprawą wyrazistych zdjęć czy klimatycznej muzyki, ale i charyzmatycznych ról czołówki włoskich aktorów.

Paola, Giulia i Riccardo poznajemy na początku lat 80., podczas gwałtownych zamieszek ulicznych, jakie rozegrały się w Rzymie. Trio zbuntowanych nastolatków wkrótce uzupełnia piękna dziewczyna imieniem Gemma, która wprowadza w ich wzajemne relacje trochę zamieszania. Dla każdego z czwórki bohaterów życie zgotowało inny scenariusz, weryfikując, nierzadko brutalnie, ich nastoletnie fantazje czy idee. Jednak nawet to nie stanie na przeszkodzie w próbie odbudowy młodzieńczej przyjaźni.      

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Jazz w Piwnicach. Bezpłatny koncert trzech zespołów

W piątek, 25 października w ramach inicjatywy pod nazwą „Jazz w piwnicach” w przestrzeni Rzeszowskich Piwnic wystąpią trzy zespoły: Kraina Przyjemności, Free Men in the band i Dr Zolo. Koncert rozpocznie się...

Aktualności

Ostatni jesienny weekend na Farmie Rzeszowskiej w klimacie Halloween

Halloweenowe dekoracje, ognista niespodzianka i multum stałych atrakcji dla całych rodzin – tak będzie wyglądać ostatni w tym sezonie jesiennym weekend na Farmie Rzeszowskiej. Mile widziane przebrania.

Aktualności

Słownik artystyczny - Rzeszowskie Piwnice startują z nowym cyklem spotkań dla młodzieży

„Słownik artystyczny” – pod takim hasłem w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się cykl spotkań edukacyjnych dla młodzieży w wieku 13-18 lat. Uczestnicy będą mieli okazję w atrakcyjny sposób poszerzyć swoją wiedzę o najważniejszych...

Aktualności

30-lecie Czwartków Jazzowych. Wystąpi Mateusz Gawęda Trio & White Wind

Szykuje się wielka jazzowa uczta w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Najbliższy koncert w ramach cyklu „Czwartki Jazzowe – kontynuacja” będzie nawiązaniem do 30-letniej tradycji Czwartków Jazzowych, których inicjatorem byli Marek Jastrzębski...

Aktualności

Przedpremiera filmu „Koński ogon” z udziałem reżyserki. Pokaz poprzedzi wernisaż wystawy

W środę, 23 października w kinie Zorza odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Koński Ogon”. Jest to pełnometrażowy debiut Justyny Łuczaj, reżyserki związanej z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Projekcję poprzedzi wernisaż wystawy...

Aktualności

Miasto: Twórca - gdzie się tworzy? Nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Rzeszowa

Instalacja artystyczna „Falująca materia”, wystawa „W moim pokoju pojawił się ciemny kształt”, bitwa Art Fight Club oraz dzień otwartych pracowni artystycznych, do wydarzenia które złożą się na trzydniowy projekt pn. „Miasto: Twórca...

Aktualności

Rzeszowska Jesień Muzyczna na półmetku. Przed nami jeszcze 3 koncerty

W stolicy Podkarpacia trwa VIII edycja festiwalu Rzeszowska Jesień Muzyczna organizowanego przez Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów. Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny.

16. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy

Kultowy festiwal podróżniczy znów zawita do Rzeszowa. Znamy pierwszych gości

Za nieco ponad miesiąc, G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce stanie się miejscem spotkania miłośników wojaży po świecie: podróżników, obieżyświatów, turystów i ludzi gór. W dniach 29 listopada – 1 grudnia odbędzie się...

Reklama