Rzeszów - Piątek, 27.12.2024
Reklama

Październikowy repertuar DKF Klaps

Dodano: /

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza miłośników dobrego filmu na październikowe projekcje filmowe połączone z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami. Pokazy odbywają się w poniedziałki o godz. 19:00 w WDK. Koszt miesięcznego karnetu na wszystkie cztery filmy to 30 zł. Za pojedynczy seans zapłacimy 10 zł.

W programie:

04.10.2021 r. - DYSKRETNY UROK NIEBEZPIECZNYCH MYŚLI, reż. Emmanuel Mouret
11.10.2021 r. - NAJPIĘKNIEJSZY CHŁOPIEC NA ŚWIECIE, reż. Kristina Lindstroem, Kr. Petri
18.10.2021 r. - CZŁOWIEK, KTÓRY SPRZEDAŁ SWOJĄ SKÓRĘ, reż. Kaouther Ben Hania
25.10.2021 r. - NAJLEPSZE LATA, reż. Gabriele Muccino

O filmach:

DYSKRETNY UROK NIEBEZPIECZNYCH MYŚLI, reż. Emmanuel Mouret

produkcja: Francja 2021; gatunek: Melodramat;  czas trwania: 122 min

O miłości nikt nie potrafi mówić w równie piękny, a zarazem oryginalny sposób jak Francuzi. To wyjątkowe uczucie oraz towarzyszące mu spektrum emocji, ale i zawiłości, stanowią główny temat nowego filmu Emmanuela Moureta.      

Historia koncentruje się wokół Daphné i Maxime’a, którzy dość nieoczekiwanie spotykają się na urokliwej francuskiej prowincji. Będąca w trzecim miesiącu ciąży kobieta wyjechała tam ze swoim partnerem François.

Z kolei dla jego kuzyna Maxime’a to próba złapania równowagi po bolesnym rozstaniu. Kiedy okazuje się, że François musi na kilka dni wyjechać, bohaterowie natychmiast znajdują wspólny język i zbliżają się do siebie. Dzielą pełne rozczarowań i frustracji podobne związkowe doświadczenia, które poznajemy w serii retrospekcji. Szybko okazuje się, że gdy mowa jest o miłości, nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.         

W „Dyskretnym uroku niebezpiecznych myśli” Emmanuel Mouret kontynuuje zainteresowania, które zasygnalizował w swoich poprzednich filmach. Stawia na oryginalną narrację, wyraźnie osobisty ton i zgrabnie balansuje pomiędzy nastrojami, rozładowując emocje humorem, gdy robi się zbyt poważnie. 

 

NAJPIĘKNIEJSZY CHŁOPIEC NA ŚWIECIE, reż. Kristina Lindstroem, Kristian Petri

produkcja: Szwecja 2021;  gatunek: Dokument;  czas trwania: 93 min

„Najpiękniejszy chłopiec na świecie” to intymny obraz osoby, która próbuje pogodzić się ze swoją przeszłością i odzyskać kontrolę nad życiem. Ukazuje również kulisy powstania legendarnego filmu dzieła oraz odsłania struktury władzy w przemyśle filmowym.

W 1970 roku Luchino Visconti szukał w różnych krajach młodego chłopca, który mógłby wcielić się w rolę Tadzia w ekranizacji „Śmierci w Wenecji” Tomasza Manna. Visconti był już zmęczony długimi i bezskutecznymi poszukiwaniami. Wykonał ponad 150 przesłuchań. Po castingu w Sztokholmie angaż otrzymał 15-letni Björn Andresen. Rok później, podczas premiery filmu w Londynie, w obecności królowej Elżbiety Visconti okrzyknął swojego aktora „najpiękniejszym chłopcem na świecie”. Kilka miesięcy potem w trakcie festiwalu w Cannes agent muzyczny zaprosił Björna do Japonii. Tam stał się on pierwszą zachodnią gwiazdą pop, występował w sesjach zdjęciowych oraz w reklamówkach. Przydomek nadany przez Viscontiego przykleił się do Björna na resztę życia i stał się jego przekleństwem.
Dziś, pół wieku później, Björn walczy z uzależnieniami i wewnętrznymi demonami. Odkrywa tajemnicę swojej matki i jej nagłego odejścia. Kontynuuje też swoją karierę, grając m.in. w horrorze „Midsommar”.

CZŁOWIEK, KTÓRY SPRZEDAŁ SWOJĄ SKÓRĘ, reż. Kaouther Ben Hania

produkcja: Belgia, Francja, Niemcy, Szwecja 2021;  gatunek: Dramat;  czas trwania: 104 min

Z ogarniętej wojną Syrii Sam Ali ucieka do Libanu. Jego celem jest Paryż, chce się tam przedostać i żyć ze swoją ukochaną Abeer, którą rodzice zmuszają do ślubu z innym mężczyzną. Przepustką do Europy jest udział w niekonwencjonalnym projekcie artystycznym. Na plecach Sama zostaje wytatuowane jego marzenie - wiza Schengen. Czy zamiana w cenne dzieło sztuki przyniesie Samowi upragnioną swobodę i wolność? Jakie są granice wypowiedzi artystycznej? Inspiracją dla tunezyjskiej reżyserki stała się działalność kontrowersyjnego artysty konceptualnego Wima Delvoyea.

 

NAJLEPSZE LATA, reż. Gabriele Muccino

produkcja: Włochy 2020;  gatunek: Dramat;  czas trwania: 128 min

Od niewinnej młodości aż po blaski i cienie dorosłego życia. Od idealizmu po rozczarowania oraz frustracje. W nowym filmie ceniony włoski reżyser i scenarzysta Gabriele Muccino towarzyszy swoim bohaterom przez czterdzieści lat. Obrazuje ich losy, a tłem czyni pełną politycznych zawirowań najnowszą historię swojego kraju.

Mający hollywoodzkie doświadczenie Gabriele Muccino z imponującym narracyjnym rozmachem wplata indywidualne historie „poszarpanych” przez życie bohaterów w większą całość, jaką jest najnowsza historia Włoch. Sentyment miesza się tu z żywymi emocjami, nie tylko za sprawą wyrazistych zdjęć czy klimatycznej muzyki, ale i charyzmatycznych ról czołówki włoskich aktorów.

Paola, Giulia i Riccardo poznajemy na początku lat 80., podczas gwałtownych zamieszek ulicznych, jakie rozegrały się w Rzymie. Trio zbuntowanych nastolatków wkrótce uzupełnia piękna dziewczyna imieniem Gemma, która wprowadza w ich wzajemne relacje trochę zamieszania. Dla każdego z czwórki bohaterów życie zgotowało inny scenariusz, weryfikując, nierzadko brutalnie, ich nastoletnie fantazje czy idee. Jednak nawet to nie stanie na przeszkodzie w próbie odbudowy młodzieńczej przyjaźni.      

 

Reklama

Komentarze

Reklama