Rzeszów - Niedziela, 06.10.2024
Reklama

Parada stworów i cudaków rozpocznie tegoroczną Maskaradę [PROGRAM]

Dodano: /

Wielkimi krokami zbliża się święto Teatrów Ożywionej Formy, które w tym roku wyjątkowo odbywa się jesienią. Hasło tegorocznej edycji Maskarady to „oSWÓJ LĘK”.

13. edycja festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” rozpocznie się w niedzielę, 24 września i potrwa do 27 września 2023 r. Wydarzenie otworzy parada stworów i cudaków, która z Alei pod Kasztanami przemaszeruje ulicami miasta do siedziby teatru Maska przy ul. Mickiewicza 13.  

W ciągu czterech dnia trwania festiwalu będziecie mogli obejrzeć w sumie aż 11 spektakli, wziąć udział w warsztatach teatralnych, pomaszerować w paradzie stworów i cudaków, spotkać się z psychoterapeutą, żeby wspólnie porozmawiać o ważnym temacie depresji u dzieci, a także obejrzeć Pracownię Dżepetta, czyli nową wystawę stałą w teatralnym Muzeum Lalek oraz wziąć udział w akcji społecznej pn. „Spacer z kundelkiem” organizowanej wspólnie z Miejskim Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt „Kundelek” w Rzeszowie.

Spektakle i wydarzenia w ramach Maskarady odbędą się w kilku miejscach na terenie miasta, w tym m.in. w siedzibie teatru maska, na rzeszowskim Rynku oraz w MDK przy ul. Osmeckiego.

Hasło tegorocznej edycji Maskarady „oSWÓJ LĘK” otwiera wiele dróg do interpretacji i skojarzeń. Tworzy przestrzeń do zajęcia się tak ważnymi tematami, jak strach czy smutek, do rozmów o różnorodności i uważności na drugiego człowieka, o sposobach na radzenie sobie z trudnymi emocjami. Organizatorzy chcą, aby spektakle festiwalowe, związane ze słowem-kluczem OSWAJANIE – oswajanie strachu i trudnych emocji, oswajanie się z własną tożsamością, oswajanie zwierząt, oswajanie/poznawanie tego, co nieznane – inspirowały do stawiania pytań i podejmowania rozmów, opowiadały o bliskości i więzi, uczyły otwartości, empatii i tolerancji, w mądry i przystępny dla młodego widza sposób mówiły o współczesnym świecie i bliskich mu problemach.

 

PROGRAM MASKARADY 2023

24 września (niedziela)

godz. 15.00 PARADA STWORÓW I CUDAKÓW

(start z Alei pod Kasztanami)

godz. 16.30 „KSIĘGA DŻUNGLI” (7+)

reż. Daria Kopiec

Teatr Maska, Rzeszów

Historia Mowgliego, chłopca wychowanego w dżungli przez dzikie zwierzęta, to piękna opowieść o... nas samych i o Zwierzętach Mocy, które każdy z nas od dziecka nosi głęboko w swoim sercu. Ten tytuł to jesienna pozycja obowiązkowa!

ok. godz. 17.45

otwarcie PRACOWNI DŻEPETTA – nowej wystawy stałej w teatralnym Muzeum Lalek.

godz. 19.00

„PEREGRINUS” – spektakl plenerowy, Rzeszowski Rynek /wstęp wolny/

reż. Jerzy Zoń

Teatr KTO, Kraków

Jeden z najznakomitszych polskich spektakli ulicznych ostatnich lat! Zabawny, zaskakujący, oryginalny, niepokojący, zachwycająco dziwny… W efektownej wizualno-choreograficznej formie, z groteskowym przymrużeniem oka, dotkliwie obnaża pułapki współczesnego świata, w które masowo dajemy się łapać, bezrefleksyjnie tracąc linie papilarne naszych dusz.

 

25 września (poniedziałek)

godz. 10.30, 12.00

„KULKA” (1+)

reż. Tomasz Maśląkowski

Teatr Lale, Wrocławski Teatr Lalek

Opowiadana językiem gestów, dźwięków i obrazów piękna, choć nieoczywista historia niezwykłej przyjaźni. Spektakl powstał z myślą o najmłodszych widzach, ale też o ich dorosłych opiekunach. To zabawne i sympatyczne przedstawienie z muzyką na żywo może być odczytywane na różnych poziomach – w zależności od wieku i doświadczeń odbiorców. Jedno jest jednak pewne: wszyscy będą się na KULCE bawić przewybornie!

godz. 11.30

„MORZE MOŻLIWOŚCI” (5+) – spektakl w MDK przy ul. Osmeckiego 51

reż. Aga Błaszczak

Fundacja Gra/nice, Łódź

Mądry, ciepły spektakl o odkrywaniu przez dziecko drzemiących w nim możliwości i supermocy, jaka tkwi w wyobraźni.

„Choć spektakl skrzy się pomysłami, a fantazja przekracza tu każdą granicę, to nic nie wydaje się dodane bez potrzeby. To (…) przedstawienie, które nie potrzebuje wielkich przestrzeni, by dzielić się swoim urokiem” /fragment recenzji/.

godz. 18.00

PROSTE HISTORIE LĘKÓW – warsztaty teatralne dla młodzieży, poświęcone różnym obliczom strachu, próbach jego ujarzmienia oraz jego personifikacjom w literaturze, sztuce i kulturze popularnej

Podczas warsztatów uczestnicy pracować będą nad:

  • wyostrzeniem koncentracji i umiejętności wnikliwej obserwacji otoczenia;
  • poszukiwaniem niekonwencjonalnych rozwiązań w przedstawianiu swoich idei iwydobywaniem z ich esencji;
  • formułowaniem krytycznej oceny własnych działań.

prowadzenie: Natalia Koza

koszt: 5 zł / os.

Zapisy przyjmujemy pod adresem: edukacja@teatrmaska.pl oraz numerem telefonu 603 403 111.

 

26 września (wtorek)

godz. 10.00, 12.00, 18.00 – spektakl w Urban Labie przy ul. 3 Maja 13

„INSTRUKCJA OBSŁUGI” (10+)

Analog Collective, Warszawa

Sensoryczny spektakl-eksperyment zrealizowany na podstawie spotkań i warsztatów z osobami z niepełnosprawnością wzroku. Aby dać wszystkim uczestnikom równe szanse, osoby widzące będą proszone o zakrycie oczu specjalnie przygotowanymi okularami.

godz. 11.00

„PIOTRUŚ PAN. W CIENIU DOROSŁOŚCI” (10+)

reż. Przemysław Jaszczak

Teatr Ludowy, Kraków / Teatr Papahema

Piotrusia Pana nie trzeba nikomu przedstawiać – dumny, przekorny chłopak, który nigdy nie dorośnie. Nie ma przeszłości ani przyszłości, jego życie to „wieczne teraz”, wieczna Nibylandia...

Spektakl inspirowany słynną powieścią, operujący różnymi środkami wyrazu, łączący błyskotliwe dialogi z bogactwem teatru plastycznego. Pomaga oswoić trudny proces dorastania.

godz. 18.00

oSWÓJ SIEBIE – warsztaty dla nauczycieli, pedagogów, instruktorów

Pracę nauczyciela, pedagoga, instruktora charakteryzuje skupienie pełni swojej uwagi na podopiecznym, przez co zapomina on o własnych potrzebach, odsuwając je przez długi czas na boczny tor. Skutkuje to często poczuciem wypalenia zawodowego.

Podczas spotkania uczestnicy wraz z prowadzącymi przyjrzą się między innymi następującym zagadnieniom:

  • czym jest empatia oraz gdzie są jej granice;
  • jak wspierać siebie w dążeniu do zaspokojenia własnych potrzeb;
  • jak zadbać o swoje granice z poszanowaniem uczuć innych.

prowadzenie: Natalia Koza

koszt: 5 zł / os.

Zapisy przyjmujemy pod adresem: edukacja@teatrmaska.pl oraz numerem telefonu 603 403 111.

 

27 września (środa)

godz. 9.00 i 11.00

„WŁOSY MAMY” (5+)

reż. Tomasz Maśląkowski

Teatr Maska, Rzeszów

Opowieść, której głównymi bohaterami są dziecko i rodzic, a właściwie uczucia, które tej relacji towarzyszą. Historia dająca nadzieję, pomagająca oswoić lęki, zrozumieć różne trudne emocje, z którymi mierzymy się na co dzień wszyscy – zarówno mali, jak i duzi, a nawet całkiem dorośli. To przedstawienie jest jak pełen słońca balsam.

godz. 18.00

SPOTKANIE Z PSYCHOTERAPEUTĄ o depresji u dzieci

dla rodziców i opiekunów

 

Festiwalowi towarzyszy akcja społeczna SPACER Z KUNDELKIEM, czyli… 269 kilometrów spacerów z czworonogami ze schroniska KUNDELEK

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Senioralia Rzeszowskie 2023. Ponad 40 wydarzeń na terenie całego miasta [PROGRAM]

Tygodniowy cykl zainauguruje występ Izabeli Trojanowskiej na rzeszowskim Rynku. Finał odbędzie się na miejskich Bulwarach, gdzie wystąpi ikona polskiej muzyki Małgorzata Ostrowska.

Aktualności

Dwa koncerty w Rzeszowie na finał Podkarpackiego Festiwalu Osób Wyjątkowych. Wystąpi m.in. Mikromusic

W drugi weekend września w Rzeszowie odbędzie się finał tegorocznej edycji Podkarpackiego Festiwal Osób Wyjątkowych. W programie m.in. dwa koncerty.

Aktualności

Premiera nowego spektaklu Teatru Przedmieście

„Ceremonia” to tytuł nowego spektaklu Teatru Przedmieście. Autorką scenariusza i reżyserką jest Aneta Adamska-Szukała. Premierę zaplanowano na niedzielę, 3 września o godz. 19:00 w siedzibie teatru. Kolejna prezentacja sztuki odbędzie się 10...

Aktualności

OFF RZESZÓW. Najlepsi twórcy niezależni odwiedzą stolicę Podkarpacia

OFF RZESZÓW - festiwal organizowany od czterech lat przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w tym roku odbędzie się w dniach 17-21 września. To doskonała okazja do zapoznania się z twórczością topowych artystów...

Aktualności

"Ziemia" na zdjęciach Macieja Zduna oraz Roberta Kozdrasia

W piątek, 1 września o godz. 18:00 w Galerii NIerzeczywistej przy ul. Matejki 10 odbędzie się wernisaż dwóch fotografów Macieja Zduna oraz Roberta Kozdrasia. Obaj są członkami Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.

Aktualności

DKF Klaps wraca po wakacyjnej przerwie! Znamy wrześniowy repertuar

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza po wakacyjnej przerwie na kolejne filmowe spotkania połączone z prelekcjami i pofilmowymi dyskusjami.

Aktualności

"Chaber Rzeszowski" - wydarzenie modowe w centrum Rzeszowa

W najbliższą sobotę, 19 sierpnia br. na ulicy 3 Maja odbędzie się premierowy pokaz kolekcji Basi Olearka „Chaber Rzeszowski”.

Reklama