Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Otwarcie wystawy Kamili Sammler i spotkanie z autorką w Galerii Nierzeczywistej

Dodano: /

9 marca 2024 r. o godz. 18:00, w Galerii Nierzeczywistej RSF w Rzeszowie, odbędzie się wernisaż Kamili Sammler zatytułowanej "jaCień". W otwarciu weźmie również udział sama autorka.

Kamila Sammler ukończyła Wydział Aktorski PWST w Krakowie. Związana jest z teatrami Kalisza, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Warszawy. Jest aktorką teatralną, filmową i telewizyjną, scenarzystką, wykładowcą sztuki aktorskiej, fotografką, kuratorką wystaw fotograficznych, podróżniczką i producentką teatralną.

Od 2014 roku członkini rzeczywista ZPAF. W 2019 roku otrzymała tytuł doktora w dziedzinie sztuki, dyscyplinie sztuki filmowe i teatralne w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Filmowej i Teatralnej w Łodzi.

Wykłada w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, współpracuje z PWSFTViT w Łodzi.

Projekty fotograficzne łączy i często prezentuje razem z teatralnymi (np. wystawa jaCień i monodram Cień).

Kamila Sammler na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz nagród w konkursach fotograficznych, zarówno tych na arenie polskiej, jak i zagranicznej (m.in. konkurs Portret w Trzciance, Definicja Przestrzeni- Międzynarodowe Biennale Krajobrazu w Kielcach, TIFA Tokyo International Foto Awards i wiele innych).

Kuratorem wystawy "jaCień" jest prof. Sergiusz Sachno, a sama wystawa prezentowana była w wielu prestiżowych galeriach w Polsce, m.in. Starej Galerii ZPAF w Warszawie, Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie, Teatrze Wielkim w Łodzi, Galerii Pustej w Katowicach i wielu innych. Więcej informacji i Artystce: https://kamilasammler.art

O wystawie "jaCień" pisało wielu, m.in. Piotr Komorowski i Aleksander van Lavnik

[…] Fotograficzne obrazy Kamili Sammler są atrakcyjne dla miłośnika formy: kompozycje są znakomite, zaś dynamika kadrów zaprasza oko do permanentnej pracy, po to jednakże, by przygotować grunt pod głębszą analizę, bowiem nie dekoracyjność jest jedynym, czy podstawowym elementem zestawu, który autorka opatrzyła znaczącym tytułem Ja - cień.

To, co istotnie wyczuwam, to emocje związane mocno z jej osobistym (także uwarunkowanym uprawianą profesją) sposobem przeżywania świata. W istocie mamy do czynienia z teatrem cieni prezentującym serię autoportretów, które poprzez swoje niedopowiedzenie i ulotność tym bardziej intrygują, w sposób oczywisty ilustrując jedną z kluczowych kwestii filozoficznych nawiązujących do rozróżnienia pomiędzy bytem a byciem. Artystka zdaje się zadawać pytanie: kim jesteśmy w swojej cielesności, zagradzając drogę światłu i na chwilę – moment – zaznaczając w świecie widzialnym swoją obecność?

Skoro każda chwila umiera, to tym bardziej przemija ulotna wizja cienia, który będąc jawnym dowodem na istnienie swojej przyczyny, w żaden substancjonalny sposób nie daje się ująć jakiejś potwierdzającej formule ontologicznej. Cień jest bowiem tylko przelotnym wrażeniem optycznym, efemerycznym, nietrwałym fantomem w realnym świecie formy i materii. […]

Spośród wielu możliwych interpretacji tego zestawu nasuwa mi się skojarzenie z archetypem szamanki, oddającej się rytuałom, hermetycznym ceremoniałom zaślubin z Ziemią. Następuje utożsamienie z naturą, powrót do jedni; nie jest wszak człowiek niczym innym jak obdarzonym świadomością fragmentem wirującej planety, cząstką kosmosu oglądającego samego siebie, elementem zaprogramowanym już w fazie wielkiego wybuchu. Ziemia w języku polskim to rodzaj żeński. Ta Ziemia jest budulcem naszego ciała. Urodziła nas, ale także, jak mówi chrześcijańska formuła: z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. […]

Piotr Komorowski (fragmenty tekstu „Obrazy i idee“ towarzyszącego wystawie)

[…] Kamila Sammler potraktowała cień zgoła inaczej. Przypisała cieniowi role w dwóch, zupełnie od siebie niezależnych, obszarach, rozpięła między nimi nić i balansuje na niej w kolejno odkrywanych fotografiach. Pierwszy z tych obszarów dotyczy wizualnie postrzeganej zawartości utworu i nie wykracza poza niego. Podkolorowanie całej fotografii odrealnia ją a podobny odcień cienia i tła powoduje osłabienie wrażenia „obcości” plamy cienia na tle. Owa kolorystyczna nienaturalność sprzyja „oderwaniu” cienia od jego źródła i zbliżeniu z tłem. Podobny kształt cienia i tła, ich dynamika i odpowiedniość, zbliżają i zespalają cień z tłem ostatecznie. Drugi obszar nie dotyczy już tylko treści uchwyconych w kadrze i wzbogacony jest o poczucie istnienia postaci, będącej źródłem cienia i umiejscowionej poza ramami utworu. Artystka nadaje cieniowi swoistą rolę pośrednika i spoiwa pomiędzy postacią spoza kadru a materią, na którą ów cień pada. Kształt cienia i ukryta w nim dynamika harmonijnie komponują się z podłożem w sposób zachęcający do interpretowania ich jako odbicia stanu psychofizycznego postaci spoza kadru. Prace Kamili Sammler wypełniają znamiona utworu decentrystycznego, posiadając zdolność objawiania się w sposób dwojaki, z których jeden polega na interpretacji jedynie tego, co zawiera się w obrębie fotografii, a drugi polega na odnajdywaniu poza kadrem centrum znaczeniowego. […]

Aleksander van Lavnik (fragmenty tekstu „pierwiastki śladowe“, towarzyszącego wystawie)

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Podkarpacki Festiwal Patriotyczny. Koncerty, pokaz filmowy i turniej rycerski

2 maja 2024 r., w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, już po raz trzeci w Rzeszowie odbędzie się Podkarpacki Festiwal Patriotyczny im. mjr. Adama Kowalskiego. Organizatorem Festiwalu jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Aktualności

ESK 2024. Dziewiąta edycja „Bitwy o Wschód”. Breakdance w fosie rzeszowskiego Zamku

Niespełna dwa miesiące pozostało do tegorocznej edycji największego na Podkarpaciu i jednego z najciekawszych muzycznych festiwali w Polsce - festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury. Ale już teraz organizatorzy ujawniają pierwsze szczegóły...

Aktualności

"Rzecz o Aniołach" w BWA. 50-lecie pracy twórczej Marii Monikowskiej-Tabisz

25 kwietnia 2024 r. w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie odbędzie się wernisaż wystawy obrazów Marii Monikowskiej-Tabisz zatytułowanej “Rzecz o Aniołach”. Ekspozycja prezentuje ponad 50 prac artystki ukazujących malarskie wizje biblijnych aniołów.

Aktualności

Rockowa Noc from the Basement vol. 2. Popiór w Rzeszowskich Piwnicach

Popiór, to kolejny zespół, który wystąpi w ramach cyklu koncertów Rockowa Noc from the Basement, poprzedzających najgłośniejszy festiwal w Rzeszowie. Zespół wystapi 17 maja w Rzeszowskich Piwnicach.

Aktualności

Dzieci we współczesnym świecie na fotografiach w Galerii Nierzeczywistej

Prace ponad 70 autorów prezentowane będą w rzeszowskiej Galerii Nierzeczywistej w ramach 17. edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego „Wszystkie Dzieci Świata”, organizowanego przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.

Aktualności

Disco lat 90. Haddaway, Mr. President i Ice Mc wystąpią w Rzeszowie

W czerwcu do Rzeszowa przyjadą legendy muzyki pop lat 90-tych. Podczas koncertu, Haddaway, Mr. President i Ice Mc wykonają m.in. swoje największe hity: "What is love", "Coco Jamboo" czy "Think about the...

Aktualności

12. Ogólnopolski Festiwal "Piosenka w Meloniku". Gwiazdą Sławek Uniatowski

W dniach 25 – 26 kwietnia 2024 roku w Rzeszowie odbędzie się 12 edycja festiwalu „Piosenka w Meloniku”. Podczas Koncertu Galowego wystąpią nagrodzeni laureaci oraz muzyczna gwiazda wieczoru – Sławek Uniatowski.

Aktualności

Ponad 370 zdjęć na wystawie XXII Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych

Do końca kwietnia w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie można oglądać wystawę prac podkarpackich fotografów w ramach XXII Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych.

Reklama