Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Nagrodzony w Cannes "Kafarnaum" w Klubie Wysokich Obcasów

Dodano: /

W najbliższy czwartek, 21 lutego w Klubie Wysokich Obcasów w kinie Zorza będzie można zobaczyć nagrodzony w Cannes obraz Nadine Labaki zatytułowany „Kafarnaum”. Seans odbędzie się na małej Sali. Początek o godz. 18:30. Przed seansem będzie można wygrać płyty z filmami DVD od Gutek Film

Bilety w cenie - 11 zł z magazynem Wysokie Obcasy (wydanie z 16 lutego), 13 zł - cena bez okazania magazynu

Uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes, „Kafarnaum” sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe (aż piętnastominutowe!) owacje podczas festiwalu. Potężny ładunek emocjonalny, jaki detonuje na ekranie Nadine Labaki, nikogo nie pozostawia obojętnym. Jej film pochłania, wstrząsa, porusza – i bywa, że doprowadza do łez. To zasługa nie tylko fantastycznego scenariusza, ale też odtwórcy głównej roli, Zejna Al Rafeea. Ten mały uchodźca z Syrii zagrał w filmie chłopca, który pozywa własnych rodziców za to, że nie byli w stanie zapewnić mu godnego życia.

O filmie:

Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w „Kafarnaum” z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów. Nadine Labaki (autorka doskonale znanego w Polsce „Karmelu”) staje w ich obronie – i to dosłownie, wciela się bowiem w filmie w rolę adwokatki Zejna. Przed sądem chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze: z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość. To dziecko ma zdumiewającą odwagę, determinację i siłę, a przez „Kafarnaum” nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Przejmująco portretując dziecięcą solidarność, Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, „drobne cuda”: serdeczne gesty, akty współczucia i miłości. To dzięki nim możliwe jest przetrwanie.

Porównywany do słynnego „Slumdoga. Milionera z ulicy”, film libańskiej reżyserki nie serwuje łatwych wzruszeń, bo stawia przed nami nie tyle bezbronną, milczącą ofiarę, co chłopca przepełnionego gniewem i umiejącego swój gniew wykrzyczeć. Chcąc nie chcąc stajemy się więc uczestnikami wytoczonego przez Zejna procesu. I tylko od nas samych zależy, czy wejdziemy w rolę obrońców, oskarżycieli, czy sędziów. Bo dystansu wobec opowiedzianej w „Kafarnaum” historii nikomu nie uda się zachować.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Chór Pueri Cantores Resovienses zaśpiewa kolędy w Rzeszowskiej Katedrze

W organizacji Koncertu bierze udział Katedra Rzeszowska.

Aktualności

Styczniowy repertuar DKF Klaps

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w WDK zaprasza miłośników dobrego filmu do udziału w styczniowych projekcjach filmowych.

Aktualności

Sylwester na rzeszowskim Rynku

Żegnamy stary rok na rzeszowskim Rynku.

Aktualności

28. Finał WOŚP w Rzeszowie. Zagrają m.in. Oberschlesien, Feel i Skaldowie

12 stycznia na rzeszowskim Rynku już po raz 28. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Aktualności

Sylwester z Edith Piaf w "Siemaszce". Ostatnie wolne miejsca

W ostatni dzień roku Teatr im. Wandy Siemaszkowej podwójne zagra spektakl "Piaf" w reżyserii Jana Szurmieja. Pozostały.

Aktualności

Legendarny polski musical Metro w przyszłym roku w Rzeszowie

Wyjątkowe, kultowe i ponadczasowe wydarzenie już w maju przyszłego roku w Rzeszowie.

Reklama