Rzeszów - Niedziela, 29.09.2024
Reklama

Nabór do 8. edycji bezpłatnych warsztatów filmowych CamON!

Dodano: /

Podkarpacka Komisja Filmowa po raz ósmy zaprasza na cykl praktycznych warsztatów, których celem jest poszerzenie umiejętności w zakresie produkcji filmowej. Uczestnicy zajęć przejdą przez wszystkie najważniejsze etapy produkcji filmowej - od pomysłu, przez pracę na planie, po montaż i postprodukcję. Rezultatem będę wspólne etiudy fabularne.

Założeniem programu, podobnie jak w ubiegłych latach, jest praca stałej grupy filmowej złożonej z początkujących jak i bardziej zaawansowanych twórców mieszkających na Podkarpaciu. Członkowie realizują swoje fabularne lub dokumentalne projekty pod okiem doświadczonych i nagradzanych profesjonalistów z branży.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak napisać scenariusz, zorganizować plan filmowy, rozplanować sceny i ujęcia. Głównym punktem całego programu będzie kilkudniowy plener na terenie Podkarpacia, gdzie uczestnicy spróbują swoich sił na planie filmowym, dzieląc pomiędzy siebie funkcje takie jak reżyser, operator, kierownik planu czy dźwiękowiec. Zrealizowane w ramach warsztatów filmy są następnie prezentowane szerszej publiczności m.in. podczas premiery w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Opiekunami grupy, jak w ubiegłych latach są:

Paweł Chorzępa – reżyser, operator. Wykładowca w Zakładzie Realizacji Obrazu Telewizyjno-Filmowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Doktor hab. sztuk filmowych. Absolwent studiów magisterskich w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Reżyser wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego „Synek” (premiera na festiwalu IDFA w Amsterdamie, Srebrny Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2020, Jantar na festiwalu Młodzi i Film 2020 w Koszalinie). Autor zdjęć do filmów dokumentalnych i fabularnych w reż. M. Minorowicz, M. Szymków, M. Pawluczuk, A. Elbanowskiej P. Stasika, L. Dudy, M. Majewskiej, M. Bochniaka. Obecnie pracuje nad własnymi projektami dokumentalnymi, a także nad zdjęciami do filmu „Andrew Warhola, Moja Fabryka” w reż. B. Dziworskiego oraz „Iluzji” w reż. M. Minorowicz.

Maciej Cuske – reżyser i operator filmów dokumentalnych i fabularnych. Wykładowca Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy. Absolwent reżyserii filmu dokumentalnego i reżyserii filmu fabularnego w Szkole Wajdy. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Autor filmów dokumentalnych, m.in.: „Kuracja”, „Antykwariat”, „Dekalog III.Pamiętaj abyś dzień święty święcił”, „Elektryczka”, „Wieloryb z Lorino”. Współautor filmu fabularnego pt: „Stacja Warszawa”. Za swoje filmy otrzymał szereg prestiżowych nagród w Polsce i na świecie, m.in. Srebrny Róg na Krakowskim Festiwalu Filmowych 2020, Filmmaker of the Year 2020 na West Lake International Documentary Festival w Chinach, czy Grand Prix - Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2009. W 2020 roku został nominowany do Paszportu Polityki za film „Wieloryb z Lorino”.

Program jest skierowany do osób powyżej 16. roku życia, które mieszkają, uczą się lub pracują na Podkarpaciu. Organizatorzy zapraszają reżyserów, scenarzystów, operatorów, producentów, dźwiękowców, aktorów, charakteryzatorów i innych zainteresowanych. Mile widziane są zarówno  osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z filmem jak i te bardziej doświadczone.

Ci, którzy chcą w przyszłości zdawać do szkół filmowych będą mogli liczyć na praktyczne rady i wskazówki, a ci, którzy mają już na koncie autorskie filmy, znajdą okazję do merytorycznej dyskusji, wymienią doświadczenia na forum grupy a także zyskają możliwość nawiązania kontaktów przydatnych w swoich kolejnych realizacjach.

Zajęcia będą realizowane stacjonarnie w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie oraz w formie spotkań online. Program realizowany jest od kwietnia do grudnia 2024.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Rekrutacja odbywa się dwuetapowo. Dokumenty zgłoszeniowe do I etapu rekrutacji są przyjmowane do 18 marca 2024. Formularz online oraz więcej informacji o zasadach naboru i uczestnictwa znajdują się na stronie: https://podkarpackiefilm.pl/pl/edukacja/406-camon-24

Głównym kryterium naboru będą motywacja uczestnika, otwarcie na współpracę z grupą, dyspozycyjność oraz dotychczasowe doświadczenie filmowe. Ponieważ warsztaty opierają się w ogromnej mierze na samodzielnej pracy kursantów, zarówno indywidualnej jak grupowej, kluczowe jest regularne i aktywne uczestnictwo.

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Korpiklaani headlinerem festiwalu Rockowa NocXFaine Misto

Festiwal Rockowa NocXFaine Misto odbędzie się już 26 – 28 sierpnia na terenie Miasteczka Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej, które zmieni się w ROCK CITY z koncertami i strefami różnych rockowych aktywności.

Aktualności

Bezpłatny koncert w Ogrodzie Miejskim im. Solidarności

W najbliższą niedzielę Rzeszowski Dom Kultury organizuje kolejny koncert kameralny - tym razem w Ogrodzie Miejskim im. Solidarności. Wystąpi zespół Dominika Kindrat Project Rio – Bossa Nova Quartet. Udział w wydarzeniu jest...

Aktualności

Podkarpacki Festiwal Organowy. Koncert w Katedrze Rzeszowskiej połączony z promocją płyty

Wystąpi Marek Stefański, założyciel i dyrektor Podkarpackiego Festiwalu Organowego.

Aktualności

Filip Springer gościem najbliższego spotkania w ramach Letnich Ogrodów Literackich

Spotkanie odbędzie się 14 sierpnia 2022 r. o godz. 16:00 w Ogrodach Bernardyńskich.

Aktualności

Regionalne przysmaki w Rzeszowskich Piwnicach

W najbliższy weekend 6.08 - 7.08.2022 r. odwiedzający Rzeszowskie Piwnice będą mieli okazję spróbować tradycyjnych przysmaków z Podkarpacia przygotowanych przez Stowarzyszenie Zagroda Handzlowianka.

Aktualności

Plenerowa premiera nowego spektaklu Teatru Przedmieście

11 sierpnia 2022 roku, na placu przed siedzibą Teatru Przedmieście przy ul. Reformackiej 4, w ramach festiwalu Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor, odbędzie się premiera spektaklu „Śmierć na gruszy” wg...

Aktualności

Europejski Stadion Kultury w obiektywie smartfonów. Wystawa zdjęć w Rzeszowskich Piwnicach

2 sierpnia 2022 r. o godz. 18:00 w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się wernisaż wystawy powarsztatowej „Mobilny Stadion Kultury” prezentującej zdjęcia z tegorocznej edycji festiwalu wykonane telefonami komórkowymi.

Reklama