Rzeszów - Poniedziałek, 23.12.2024
Reklama

Muzyka trzech wybitnych kompozytorów zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

Uwertura do baletu „Twory Prometeusza” Beethovena, Wariacje na temat Haydna Brahmsa oraz V Koncert skrzypcowy A – dur Mozarta – to utwory, które złożyły się na program piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej. Orkiestrę poprowadzi Paweł Kos – Nowicki. Solistką wieczoru będzie ukraińska skrzypaczka Solomiya Ivakhiv. Koncert odbędzie się 20 grudnia o godz. 19:00.

Piątkowy koncert symfoniczny wypełni muzyka trzech wybitnych twórców: Mozarta, Beethovena i Brahmsa. Uwertura do baletu „Twory Prometeusza” opartego na antycznym micie o Prometeuszu. To muzyka pełna blasku, pokazująca kunszt kompozytorski Ludwiga van Beethovena. Zabrzmią też „Wariacje na temat Haydna” będące mistrzowską kompozycją wybitnego symfonika Johannesa Brahmsa. Utwór zachwycający różnorodnością nastrojów i pomysłów instrumentacyjnych oparty został na temacie zatytułowanym „Chorał św. Antoniego”, który pochodzi z Divertimenta najstarszego z klasyków wiedeńskich – Josepha Haydna. Będzie też okazją oklaskiwać znakomitą skrzypaczkę z Ukrainy. Salomiya Ivakhiv wykona wdzięczny Koncert skrzypcowy A – dur Mozarta, który przyniesie ze sobą wirtuozowski blaski, wdzięk i elegancję XVIII wiecznej epoki. Koncert poprowadzi Maestro Paweł Kos - Nowicki.

Paweł Kos-Nowicki jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Bogusława Madeya. Uczestniczył w kursach dyrygenckich prowadzonych przez Sir Colina Daviesa i Jerzego Salwarowskiego. Laureat III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku, stypendysta Ministra Kultury i Sztuki.

Jest cenionym interpretatorem muzyki oratoryjnej oraz dzieł klasycznych. Nie stroni również od muzyki innych epok oraz dzieł najnowszych. Zadebiutował w 1999 r. w sali Filharmonii Lubelskiej jako dyrygent Orkiestry Trybunału Koronnego. Współpracował także z orkiestrami: Akademii Muzycznej w Warszawie, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Częstochowskiej oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Zamojską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną Academia i Elbląską Orkiestrą Kameralną. W latach 2000-2010 był szefem Nowej Orkiestry Kameralnej. W 2010 r. z jego inicjatywy rozpoczęły działalność chór i orkiestra Warsaw Camerata.

Ma w swoim dorobku archiwalne nagrania dla Polskiego Radia, m.in.: Czterech pór roku z Katarzyną Dudą, oratorium Mesjasz Georga. Friedricha Handla z Emmą Kirkby i Michelem Chancem, Koncertu fortepianowego Es-dur op. 42 Ferdinanda Riesa i in. Dokonał szeregu prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych, m.in.: Piotra Mossa, Romualda Twardowskiego, Adriana Williamsa, Jonathana Dawe’a.

Współpracuje z wieloma znakomitymi solistami, m.in.: Emmą Kirkby, Elisabeth Connell, Mirjam Tschopp, Michaelem Chancem, Krzysztofem Jakowiczem, Katarzyną Dudą, Martą Boberską, Pawłem Kowalskim, Piotrem Kusiewiczem, Robertem Gierlachem, Wojciechem Gierlachem, Zbigniewem Pilchem.

Urodzona w Ukrainie skrzypaczka SOLOMIYA IVAKHIV jest wysoce cenioną solistką, kameralistką i pedagogiem. Występowała solowo z Państwową Orkiestrą Symfoniczną w Stambule, Charleston Symphony, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Lwowską Orkiestrą Filharmonii Narodowej Ukrainy i Hunan Symphony Orchestra w Chinach, jak również występowała na tak prestiżowych salach koncertowych, jak Carnegie Hall, Merkin Concert Hall, CBC Glenn Gould Studio, Curtis Institute Field Concert Hall, Filharmonia w Kijowie, Pickman Hall w Cambridge oraz Concertgebouw Mirror Hall. Gościła na festiwalach muzyki kameralnej na całym świecie, w tym Tanglewood, Ottawa Chamberfest, Festiwalu Bachowskim w Filadelfii, Prussia Cove Open Chamber Music, San Jose Chamber Music Society, Festiwalach Muzyki Kameralnej w Newport i Nevadzie, Emerson Quartet Festival, “Kontrasty”, “Virtuosi” i KyivFest oraz jest dyrektorem artystycznym Caspian Monday Music Festival w Greensboro, VT.

Nagrania dr Ivakhiv – Ukraina: Droga ku Wolności (NAXOS), Mendelssohn Concertos (Brilliant Classics), Haydn & Hummel Concertos (Centaur Records), oraz Poems & Rhapsodies (Centaur Records) – pojawiały się na szczytowych miejscach list przebojów w iTunes i Spotify, jak również NPR, WRTI, WQXR oraz stacji radiowych na całym świecie. Jako mistrzyni nowej muzyki, ma na swoim koncie prawykonania dzieł takich kompozytorów, jak David Ludwig, John B. Hedges, David Dzubay, Bohdan Kryvopust, Yevhen Stankovych i Oleksandr Shchetynsky. Jej następny album, który ukaże się nakładem Naxos w 2023 roku z pianistą Stevenem Beckiem, będzie zawierał muzykę ukraińskich kompozytorów: Myroslava Skoryka, Viktora Kosenko oraz Serhija Bortkevycha.

Od 2010 roku dr Ivakhiv pełni funkcję dyrektora artystycznego ds. muzyki w Institute (MATI) Concert Series w Nowym Jorku, gdzie będzie koncentrować się przede wszystkim na zapoznawaniu publiczności z ukraińską muzyką klasyczną. W MATI dr Ivakhiv prezentuje programy z udziałem ukraińskich kompozytorek, młodych Ukrainek i nowo zleconych prac, jak również wydarzenia dla dzieci, prezentacje książek, a także koncert, który niedawno miał miejsce w Carnegie Hall z okazji 25-lecia MATI.

Jako oddany pedagog, dr Ivakhiv prowadziła klasy mistrzowskie i udzielała lekcji z zakresu muzyki kameralnej w Yale, Kolumbia, Penn State, Szkole Muzycznej Uniwersytetu Hartford, Konserwatorium w Bostonie, Curtis SummerFest, Uniwersytecie Maryland, Bard College Prep, SUNY – Uniwersytety Fredonia, Konserwatoriach Oberlin, Guangzhou i Hunan w Chinach oraz regularnie współpracuje ze szkołami wyższymi w ramach programów pomocy na terenie całych Stanów Zjednoczonych.
Występy dr Ivakhiv były prezentowane w programie Performance Today stacji NPR, a jej “krystalicznie czyste i szlachetne brzmienie” (Kultura i Życie, Ukraina) czyni ją “[jedną z] głównych artystek naszych czasów” (Magazyn Fanfare). Niedawno otrzymała tytuł Zasłużonej Artystki Ukrainy, będący najwyższym wyróżnieniem w dziedzinie kultury w jej ojczyźnie. Solomiya Ivakhiv posiada stopnie naukowe w Curtis Institute of Music i Stony Brook University oraz jest profesorem nadzwyczajnym w klasie skrzypiec i altówki, a także kierownikiem Katedry Smyczków na Uniwersytecie Connecticut.

Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę dr Ivakhiv bardzo aktywnie angażuje się w organizację i przeprowadzanie koncertów charytatywnych na rzecz pomocy wysiedlonym muzykom ukraińskim, rannym cywilom oraz sierocińcowi “Tikva” w Odessie. Współpracuje również z Fundacją Lisy Batiashvili ``Fundusz Pomocowy dla Ukraińskich Muzyków” oraz Zjednoczonym Ukraińsko-Amerykańskim Komitetem Pomocy.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Wyklejanki z szuflady Pani Szymborskiej". Warsztaty plastyczne w Siemaszkowej

Z okazji 100. rocznicy urodzin noblistki, Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza na warsztaty plastyczne, które odbędą się w dniach 1-2 września. Poprowadzi je Agata Kwiatkowska z pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w...

Aktualności

Potańcówka Miejska na Bulwarach

W sobotę, 12 sierpnia w Parku Kultury i Wypoczynku na rzeszowskich Bulwarach, odbędzie się kolejna plenerowa Potańcówka Miejska. Wydarzenie organizuje Rzeszowski Dom Kultury.

Aktualności

Międzysłów Karpat - spotkanie z poetami i koncert Freeborn Brothers

Wojciech Kass i Krzysztof Koehler będą gośćmi trzeciego spotkania organizowanego w ramach Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat, które odbędzie się 31 sierpnia o godz. 18:00 w FOSIE. O godz. 20:00 odbędzie...

Aktualności

Letnie Ogrody Literackie. Plenerowe spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem

W niedzielę, 20 sierpnia 2023 r. odbędzie się kolejne spotkanie plenerowe w ramach akcji Letnie Ogrody Literackie organizowanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Tym razem gościem będzie Ryszard Ćwirlej...

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Bing, spotkanie z alpakami, zabawy i animacje

Spotkanie z alpakami, to główna atrakcja najbliższego Filmowego Poranka w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy, które odbędzie się w najbliższą niedzielę, 13 sierpnia 2023 r. W sali kinowej odbędzie się projekcja...

Aktualności

Plenerowy koncert Izzy and the Black Trees i domówka w stylu latino

W piątek, 4 sierpnia br. odbędzie się ostatni już w tym sezonie koncert w Letnim Ogródku Kulturalnym przy Estradzie Rzeszowskiej. Wystąpi poznański zespół Izzy and the Black Trees. Po koncercie zaplanowano domówkę...

Aktualności

4 części kultowej polskiej komedii "Kogel-mogel" na ekranie Kina za Rogiem Cafe

W sierpniu Kino Za Rogiem Cafe pokaże wszystkie cztery części kultowej polskiej komedii Kogel – mogel. Projekcje będą odbywały się w każdy kolejny wtorek. Pierwszy seans zaplanowano na 8 sierpnia o godz....

Reklama