Rzeszów - Poniedziałek, 13.01.2025
Reklama

Muzyka pięciu kompozytorów zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

Jiří Petrdlík / fot. Materiały prasowe Filharmonii Podkarpackiej
Jiří Petrdlík / fot. Materiały prasowe Filharmonii Podkarpackiej

W najbliższy piątek, 10 stycznia 2025 r. salę koncertową Filharmonii Podkarpackiej wypełnią dźwięki utworów takich kompozytorów jak: Mozart, Verdi, Bizet, Dvorak i Puccini. Orkiestrę poprowadzi Jiří Petrdlík. Podczas koncertu wystąpią również soliści teatru im. Józefa Kajetana Tyla w Pilznie. Początek tradycyjnie o godz. 19:00. Bilety w cenie 50 / 60 zł do nabycia w kasie Filharmonii lub na stronie internetowej instytucji.

AB 10 stycznia 2025r., piątek, godz. 19:00

SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
JIŘÍ PETRDLÍK – dyrygent
SOLIŚCI TEATRU IM. JOZEFA KAJETANA TYLA – PILZNO (CZECHY):
RICHARD SAMEK – tenor
ANDRIJ CHARLAMOV – baryton
IVANA VEBEROVÁ – sopran
JANA FOFF TETOUROVÁ – mezzosopran

W programie m.in: W. A. Mozart, G. Verdi, G. Bizet, A. Dvořák, G. Puccini

JIŘÍ PETRDLÍK /1977/ jest uznawany za jednego z najbardziej uznawanych europejskich dyrygentów swojego pokolenia. Studiował grę na fortepianie, puzonie i dyrygenturę (1995-2000 w Konserwatorium w Pradze, 2000-2005 w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze) u prof. Miroslava Košlera, prof. Miriam Němcovej, prof. Jiří Bělohlávka, prof. Radomila Eliški, prof. Františka Vajnara, prof.Tomáša Koutníka i innych. Ukończył studia w klasie mistrzowskiej głównego dyrygenta orkiestry Filharmonii w Nowym Jorku prof. Kurta Masura we Wrocławiu i głównego dyrygenta Filharmonii BBC prof. Jiří Bělohlávka.

W latach 2002-2009 był stałym dyrygentem Teatru Narodowego w Brnie i dyrektorem muzycznym Teatru Miejskiego w Brnie. Od 2004 r. jest zatrudniony jako stały dyrygent w Teatrze im. J. K. Tylta w Pilźnie. Petrdlík regularnie współpracuje gościnnie z prestiżowymi międzynarodowymi scenami operowymi (np. W Mesynie, Tuluzie, Warszawie, Północnym Teksasie, Pradze, Szegedzie, Kairze, Aleksandrii itp.). W dziedzinie muzyki symfonicznej Jiří Petrdlík dyryguje czołowymi orkiestrami czeskimi i zagranicznymi (Praska Orkiestra Symfoniczna, Czeskie Radio SO, Czeskie Narodowe SO, Filharmonia Janáček w Ostrawie, Morawska Filharmonia w Ołomuńcu, Północnoczeska Filharmonia w Teplicach, Wrocławska Filharmonia, Orkiestra Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Orkiestra MTM w Warszawie, KSO w Toronto, Iwasaki Philharmonic ao) i regularnie pojawia się jako gość na różnych festiwali muzycznych w Europie, Japonii, Chinach, Kanadzie i USA. Od sezonu 2010/11 z powodzeniem rozwija bogatą współpracę artystyczną z Kairską Orkiestrą Symfoniczną, gdzie został mianowany Dyrektorem Artystycznym Generalnym i Głównym Dyrygentem w latach 2011-15.. W sezonie 2014/15 Petrdlík został zaproszony do Alte Oper w Frankfurcie, a w sezonie 2015/16 był gościnnym dyrygentem w Wiener Musikverein. Od tego czasu rozwijał bogatą współpracę artystyczną jako stały dyrygent gościnny Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.

Od roku 2015 Petrdlík regularnie organizuje prestiżowe noworoczne trasy koncertowe w Chinach z wybitnymi europejskimi orkiestrami. Petrdlík prowadził także szeroką działalność jako chórmistrz (od 2009 r. Dyrektor artystyczny praskiego chóru mieszanego), muzykolog (Uniwersytet Karola w Pradze) – zdobył tytuł doktora), wydawca i pedagog (kierownik wydziału dyrygentury Konserwatorium im. Jaroslava Ježka w Pradze) i z powodzeniem wziął udział w kilku konkursach (np. w konkursach: Prague Cantat, American Opera Competition, D. Flick Conductor Competition London). Jest przewodniczącym Jury Konkursu „Praga Kantat” i Towarzystwa Fibicha, a od 2017 r. Został dyrektorem unikalnego w skali światowej festiwalu melodramatu koncertowego „Melodramfest” i głównym dyrygentem międzynarodowej orkiestry Carpathia.

Od sezonu 2020/21 jestem dyrektorem artystycznym zespołu opery w Teatrze im. J. K. Tyla Plzeň. Szeroki repertuar Petrdlíka zawiera kompozycje różnych gatunków muzycznych, stylów i okresów. W dziedzinie dyskografii Petrdlík często zwraca uwagę na rzadko pojawiające się tytuły (np. Ezio Glucka – światowa premiera praskiej wersji opery Beethovena – Habsburskich kantat, Foerster – Glagolitic Mass, Fibich – Missa brevis, Prokofieva – Eugeniusz Oniegin, Arend – Astral Travels i in.)


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rzeszowski Dom Kultury kolęduje dla niepełnosprawnej Darii z Rzeszowa

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza wszystkich mieszkańców Rzeszowa na kolejną edycję cyklu charytatywnych koncertów pod nazwą „Styczeń z Kolędą”.

Aktualności

Alternatywne plakaty Przemysława Szydłowskiego w Galerii WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na wystawę plakatów Przemysława Szydłowskiego.

Aktualności

Karnawałowy cykl Potańcówek Miejskich dla Seniorów

Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc zaprasza na bezpłatne zabawy taneczne dla seniorów.

Aktualności

Chór Pueri Cantores Resovienses zaśpiewa kolędy w Rzeszowskiej Katedrze

W organizacji Koncertu bierze udział Katedra Rzeszowska.

Aktualności

Styczniowy repertuar DKF Klaps

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w WDK zaprasza miłośników dobrego filmu do udziału w styczniowych projekcjach filmowych.

Aktualności

Sylwester na rzeszowskim Rynku

Żegnamy stary rok na rzeszowskim Rynku.

Reklama