Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

Muzeum-Zamek w Łańcucie ponownie otwiera Łaźnie Rzymskie

Dodano: /

Po ponad dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią Covid-19, turyści znów mogą zwiedzać wyjątkową ekspozycję Muzeum-Zamku w Łańcucie – Łaźnie Rzymskie. To jedyna tego typu atrakcja w Polsce.

Łaźnie Rzymskie usytuowane w piwnicach rezydencji powstały w latach 20. XX w. Były wyposażone w najnowocześniejsze w ówczesnych czasach systemy grzewcze, urządzenia kąpielowe, saunę, urządzenia do elektroterapii, pomieszczenie z urządzeniami gimnastycznymi, pijalnię wód mineralnych i innych napojów, a także elegancki pokój wypoczynkowy ze skórzanymi kanapami. Wodę do łaźni doprowadzano ze źródeł w Handzlówce. Wodociąg liczył niespełna 10 km.

Rekreacyjny kompleks był jedną z łańcuckich atrakcji. Goście ordynata byli zachwyceni odpoczynkiem w luksusowych warunkach.

Do naszych czasów zachowały się mocno zniszczone wanny i kabiny, a także znaczna część kafelków podłogowych, ściennych i sufitowych oraz w dużej części – na ścianach w dużej części przetrwały malowidła groteskowo-arabeskowe. Nie zachowały się natomiast instalacje wodno-kanalizacyjne wszystkich urządzeń, które po wojnie zostały zdemontowane i zniszczone. Same pomieszczenia również zostały zniszczone m.in. w latach 50. – przez niewłaściwie wyznaczone układy instalacji centralnego ogrzewania.

Odtworzenie Łaźni Rzymskich i udostępnienie ich zwiedzającym było możliwe dzięki wielomilionowemu projektowi, dofinansowanemu ze środków Unii Europejskiej. Jego realizacja zakończyła się w 2019 r. Dzięki temu odtworzono historyczny wystrój ordynackiego spa, zrujnowanego po II wojnie światowej. Zrekonstruowanie pomieszczeń wraz z detalami było możliwe dzięki zachowanym fotografiom archiwalnym z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Ich autorem był Józef Piotrowski. 

Założeniem prac było jak najwierniejsze skopiowanie wnętrz, poprzez zastosowanie oryginalnych elementów, takich jak np. podobne oryginalne kurki, rury, urządzenia natryskowe. Turyści odwiedzający spa mogą również zobaczyć m.in. odtworzony elegancki gabinet wypoczynkowy, wraz z meblami z drewna dębowego. Do piwnic wchodzi się jednobiegowymi, drewnianymi dębowymi schodami, prowadzącymi z parteru do łaźni. Niezwykłym wyzwaniem było zrekonstruowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, a także wszystkich urządzeń kąpielowych, do masażu oraz fizjoterapii. W ramach projektu uzupełniono również ubytki w zachowanych kafelkach oraz w całości odtworzono ścienne malowidła.

Łaźnie Rzymskie można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Ze względów konserwatorskich obowiązują limity wejść. Bilet w cenie 6 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy) do nabycia w Kasach Muzeum, znajdujących się w Maneżu, przy ul. 3-go Maja 10.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rockowa Noc 2024. Znamy kolejne zespoły, które zagrają na festiwalu

Las Trumien i Percival Schuttenbach dołączają do line-upu tegorocznej edycji festiwalu Rockowa Noc. Do rozpoczęcia festiwalu pozostało nieco ponad tydzień.

Aktualności

I Symfonia Mahlera zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Po dwutygodniowej przerwie, przestrzeń sali widowiskowej w Filharmonii Podkarpackiej znów wypełni muzyka symfoniczna. Tym razem melomani będą mieli okazje zanurzyć się w dźwiękach I Symfonii D – dur „Tytan” Gustava Mahlera. Orkiestrę...

Aktualności

Listopadowe spotkanie z historią w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

W dniu Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum Okręgowego w Rzeszowie odbędą się bezpłatne prelekcje, m.in. kierownika działu historycznego Rafała Kocoła oraz dr Wojciecha Mosia połączone z prezentacją eksponatów. Wstęp wolny.

Aktualności

Kto zostanie mistrzem i mistrzynią Rzeszowa w szachach? Trwają zapisy do turnieju

Od 7 do 11 listopada 2024 roku w Rzeszowskim Domu Kultury filia Słocina szachiści po raz kolejny powalczą o prestiżowy tytuł mistrza Rzeszowa. Tradycyjnie nie zabraknie również rozgrywek amatorów (gr. B) oraz...

Aktualności

Rockowa Noc 2024. Kolejne zespoły w line-upie

Organizatorzy festiwalu Rockowa Noc 2024 ogłosili kolejnych wykonawców, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji. To dwa zespoły z Rzeszowa.

Aktualności

Przezabawna farsa w gwiazdorskiej obsadzie. „Kolejny wieczór kawalerski...” w Filharmonii Podkarpackiej

„Kolejny wieczór kawalerski czyli Na gorącym uczynku” to spektakl będący niezależną kontynuacją wielkiego hitu teatralnego „Wieczór Kawalerski”. W rolach głównych: ekskluzywny londyński apartament, dwóch prawników, cztery panie i błąd w kalendarzu.

Aktualności

DKF Klaps. Listopadowe spotkania z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

„Moje ulubione ciasto”, „Andy Warhol. Amerykański sen” oraz „Imago” – to filmy, które znalazły się w listopadowym repertuarze Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps" działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Reklama