Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Muzeum-Zamek w Łańcucie ponownie otwiera Łaźnie Rzymskie

Dodano: /

Po ponad dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią Covid-19, turyści znów mogą zwiedzać wyjątkową ekspozycję Muzeum-Zamku w Łańcucie – Łaźnie Rzymskie. To jedyna tego typu atrakcja w Polsce.

Łaźnie Rzymskie usytuowane w piwnicach rezydencji powstały w latach 20. XX w. Były wyposażone w najnowocześniejsze w ówczesnych czasach systemy grzewcze, urządzenia kąpielowe, saunę, urządzenia do elektroterapii, pomieszczenie z urządzeniami gimnastycznymi, pijalnię wód mineralnych i innych napojów, a także elegancki pokój wypoczynkowy ze skórzanymi kanapami. Wodę do łaźni doprowadzano ze źródeł w Handzlówce. Wodociąg liczył niespełna 10 km.

Rekreacyjny kompleks był jedną z łańcuckich atrakcji. Goście ordynata byli zachwyceni odpoczynkiem w luksusowych warunkach.

Do naszych czasów zachowały się mocno zniszczone wanny i kabiny, a także znaczna część kafelków podłogowych, ściennych i sufitowych oraz w dużej części – na ścianach w dużej części przetrwały malowidła groteskowo-arabeskowe. Nie zachowały się natomiast instalacje wodno-kanalizacyjne wszystkich urządzeń, które po wojnie zostały zdemontowane i zniszczone. Same pomieszczenia również zostały zniszczone m.in. w latach 50. – przez niewłaściwie wyznaczone układy instalacji centralnego ogrzewania.

Odtworzenie Łaźni Rzymskich i udostępnienie ich zwiedzającym było możliwe dzięki wielomilionowemu projektowi, dofinansowanemu ze środków Unii Europejskiej. Jego realizacja zakończyła się w 2019 r. Dzięki temu odtworzono historyczny wystrój ordynackiego spa, zrujnowanego po II wojnie światowej. Zrekonstruowanie pomieszczeń wraz z detalami było możliwe dzięki zachowanym fotografiom archiwalnym z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Ich autorem był Józef Piotrowski. 

Założeniem prac było jak najwierniejsze skopiowanie wnętrz, poprzez zastosowanie oryginalnych elementów, takich jak np. podobne oryginalne kurki, rury, urządzenia natryskowe. Turyści odwiedzający spa mogą również zobaczyć m.in. odtworzony elegancki gabinet wypoczynkowy, wraz z meblami z drewna dębowego. Do piwnic wchodzi się jednobiegowymi, drewnianymi dębowymi schodami, prowadzącymi z parteru do łaźni. Niezwykłym wyzwaniem było zrekonstruowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, a także wszystkich urządzeń kąpielowych, do masażu oraz fizjoterapii. W ramach projektu uzupełniono również ubytki w zachowanych kafelkach oraz w całości odtworzono ścienne malowidła.

Łaźnie Rzymskie można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Ze względów konserwatorskich obowiązują limity wejść. Bilet w cenie 6 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy) do nabycia w Kasach Muzeum, znajdujących się w Maneżu, przy ul. 3-go Maja 10.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Gorący koniec wakacji w kinach Helios

Kolejny kinowy weekend rozpocznie się mocnym akcentem w postaci dawki filmowych nowości. W repertuarze kin Helios pojawią się wyczekiwane premiery: „Kruk”, „Nierozłączni” oraz „Mrugnij dwa razy”. Ponadto na wielkich ekranach można wciąż...

TEATR NA EKRANIE

„Miss HIV” z Olgą Bołądź, Dorotą Kolak i Adamem Woronowiczem w Kinie za Rogiem Cafe

Kino za Rogiem Cafe zaprasza na kolejny spektakl w ramach cyklu „Teatr na ekranie”. Podczas najbliższego spotkania widzowie będą mieli okazję obejrzeć spektakl w reżyserii Krzysztofa Czeczota zatytułowany „Miss HIV”. W obsadzie...

Aktualności

OFF RZESZÓW - przegląd najlepszych spektakli offowych z całego kraju

OFF RZESZÓW to festiwal, którego celem jest prezentacja najnowszych nurtów w  teatrze offowym oraz stworzenie miejsca wymiany idei, doświadczeń i poglądów  dotyczących teatru offowego pomiędzy twórcami i odbiorcami. Tegoroczna edycja  odbędzie się w dniach 14-18...

Aktualności

Cicha dyskoteka na rzeszowskim Rynku

Już w najbliższą sobotę Rzeszowskie Piwnice organizują kolejną, wakacyjną imprezę z cyklu „Silent Disco na Skwerze Kultury”. Wydarzenie jest bezpłatne.

Aktualności

Eska Music Tour 2024. B.R.O. i Tymek bezpłatnie na rzeszowskich Bulwarach

RZESZÓW. Wakacyjna trasa koncertowa radia Eska już wkrótce zawita do Rzeszowa. Eska Music Tour współorganizowane z Estradą Rzeszowską odbędzie się 23 sierpnia na bulwarach nad Wisłokiem.

Aktualności

„Śmierć na gruszy” - plenerowy spektakl Teatru Przedmieście

W najbliższą sobotę, 10 sierpnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Letniej Sceny Teatru Przedmieście. O godz. 20.00 przed siedzibą teatru wystawiona zostanie sztuka „Śmierć na gruszy”.

Aktualności

Podkarpacki Festiwal Organowy w weekend zawita do Rzeszowa

W najbliższy weekend odbędą się kolejne dwa koncerty w ramach tegorocznej edycji Podkarpackiego Festiwalu Organowego.

Letnie ogrody literackie

Spotkanie z Ewą Ewart w Ogrodach Bernardyńskich

W najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie w ramach wakacyjnego cyklu WiMBP w Rzeszowie - Letnie Ogrody Literackie. Gościem będzie Ewa Ewart – wybitna dokumentalistka i zdobywczyni wielu prestiżowych nagród, autorka książek...

Reklama