Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Multimedialne przedstawienie „Charlie Chaplin’s Smile” w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

Od lewej: Noam Zur, Philippe Quint / Materiały prasowe Filharmonii Podkarpackiej
Od lewej: Noam Zur, Philippe Quint / Materiały prasowe Filharmonii Podkarpackiej

Trwa 63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. W piątek, 10 maja przed publicznością wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą izraelskiego dyrygenta Naoma Zura. W programie multimedialne przedstawienie „Uśmiech Charliego Chaplina” celebrujące dziedzictwo muzyczne Chaplina. Solistami wieczoru będą: skrzypek Philippe Quint oraz pianista Maksymilian Steczek. Koncert odbędzie się o godz. 19:00 w sali Filharmonii Podkarpackiej.

W świecie filmu nazwisko Charliego Chaplina wyróżnia się i świeci jaśniej niż pozostałe. Pomimo znacznego upływu czasu jest on – w odróżnieniu od innych komików, aktorów i reżyserów tamtej epoki – jest nadal ważny.

Uśmiech Charliego Chaplina to multimedialne przedstawienie, które nie tylko celebruje dziedzictwo muzyczne Chaplina, ale także zgłębia życie jednej z najbardziej fascynujących osobowości.

„Odkrywając na nowo piosenki Charliego Chaplina naprawdę zakochałem się w jego muzyce, za jej rozbrajającą prostotę, która przemawia bezpośrednio do naszych serc. Muzyka Chaplina jest zwodniczo prosta, a jej wdzięk i urok są wręcz mocartowskie. Można o niej powiedzieć, że brzmi „prosto”, ale trafia do najgłębszych zakamarków duszy. W zdumiewający sposób humor Chaplina pozostaje niezmiennie istotny, nawet dla dzisiejszego społeczeństwa. Jego filmy, powstałe na początku XX. wieku, mierzyły się z rosnącymi społecznymi i politycznymi problemami, takimi jak ubóstwo, bezrobocie, nierówność społeczna czy imigracja, które dla współczesnego społeczeństwa są wciąż głęboko aktualne. U Charliego Chaplina można jednak nadal znajdować nowe pokłady błyskotliwości i emocjonalności, jak np. jego dziedzictwo muzyczne, kompozycje czy nawet przypadki dyrygowania” – Philippe Quint

„Uważam to za zadziwiające, że nawet po 134 latach od swoich narodzin mój dziadek Charlie Chaplin jest nadal obecny wśród nas i jest kochany przez tak wielu ludzi… Nowe przedstawienie Philippe’a Quinta pod nazwą Uśmiech Charliego Chaplina daje zupełnie nowej publiczności możliwość odkrycia go jako utalentowanego kompozytora, o czym wiele osób nie wiedziało.” – Kiera Chaplin | Forbes Magazine

PHILIPPE QUINT

Amerykański skrzypek Philippe Quint, jeden z najbardziej wszechstronnych i kreatywnych artystów występujących współcześnie, wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, jest ceniony na całym świecie za swoje unikalne podejście do głównego repertuaru klasycznego, przy czym jego domeną jest muzyka współczesna. Odkrywa on niedoceniane dzieła i stworzył nowy format związany z dokumentowaniem koncertów. Ma na swoim koncie także eksperymenty multimedialne na temat życia Astora Piazzoli i Charliego Chaplina. „Doprawdy fenomenalny” tak niedawno napisał o nim magazyn muzyczny BBC Music Magazine, dodając ponadto, że „bogactwo tonów Quinta, hojnie modelowane subtelnymi przejściami pomiędzy dźwiękami, brzmi jak w najlepszych czasach Fritza Kesslera”. Philippe Quint, który nagrał 17 komercyjnych płyt, wydanych przez wytwórnie Warner Classics, Naxos czy Avanti Classics i nagradzanych różnymi nagrodami, regularnie występuje na całym świecie z największymi orkiestrami i dyrygentami. Koncertował na wielu scenach począwszy od Gewandhaus w niemieckim Lipsku aż po nowojorską Carnegie Hall. Występuje także często gościnnie na najbardziej prestiżowych festiwalach w tym m.in. na Verbier, Aspen, Colmar, Hollywood Bowl oraz drezdeńskim festiwalu Festspiele.

W ostatnich latach Quint występował z London Philharmonic, Los Angeles Philharmonic, Chicago Symphony, Baltimore Symphony, Seattle Symphony, Detroit Symphony, Indianapolis Symphony, Houston Symphony, New Jersey Symphony, Minnesota Orchestra, Bournemouth Symphony, Weimar Staatskapelle, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Royal Liverpool Philharmonic, Bilbao Orkestra Sinfonikoa, China National Symphony, Orpheus Chamber Orchestra, Berlin Komische Oper Orchestra czy lipską orkiestrą symfoniczną rozgłośni MDR. Koncertował pod batutą takich uznanych dyrygentów jak nieżyjący Kurt Masur, Edo De Waart, Andrew Litton, Tugan Sokhiev, Ludovic Morlot, James Gaffigan, Carl St. Clair, Michael Stern, Vladimir Spivakov, Cristian Macelaru, Kristian Jarvi, Krzysztof Urbański, Jorge Mester, Jahja Ling, Carlos Miguel Prieto, Tugan Sokhiev, Tito Munoz, Steven Sloane czy Bramwell Tovey.

Philippe Quint gra na wspaniałych skrzypcach Antonio Stradivariego „Ruby” z 1708 r., które zostały mu użyczone dzięki hojności The Stradivari Society®.


NOAM ZUR

Urodzony w rodzinie muzyków Noam Zur decyzję o studiowaniu dyrygentury podjął w wieku 15 lat. Podczas studiów w Rubin Academy of Music w Tel Awiwie ukończył także filozofię na Uniwersytecie Telawiwskim. Od 2006 do 2008 r. miał zaszczyt pracować jako asystent maestro Pierre’a Boulez dla Lucerne Festival Academy Orchestra.

Repertuar Noama Zura obejmuje ok. 50 oper i ponad 450 dzieł symfonicznych ze wszystkich stylów i okresów muzycznych, które wykonywał na pięciu kontynentach w trakcie ponad 20 lat pracy zawodowej. Po zdobyciu dyplomu doświadczenie zbierał w krajach niemieckojęzycznych. Od 2005 do 2007 r. był głównym dyrygentem oraz zastępcą dyrektora muzycznego Opera and Philharmonic Orchestra of Heidelberg, zaś od 2008 do 2010 r. głównym dyrygentem niemieckiego Aalto Theatre w Essen.

W latach 2011-2015 był głównym dyrygentem i doradcą ds. artystycznych niemieckiej Kammerphilharmonie Frankfurt.

W sierpniu 2016 r. muzycy Orkiestry Symfonicznej z Dubrownika wybrali go na głównego dyrygenta występującego gościnnie. Od 2015 r. przez cztery pełnił funkcję dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta corocznego festiwalu Tino Pattiera International Opera Arias Festival (Dubrownik, Chorwacja).

W 2017 r. objął stanowisko dyrektora muzycznego i głównego dyrygenta (dyrektor tytularny) argentyńskiej Orquesta Sinfónica de Salta, które to stanowisko piastował do 2020 r.

Noam Zur jest również aktywnym kompozytorem i aranżerem. Jego kompozycja A Month of Sundays (Hommage à Steve Reich) na skrzypce i instrumenty elektroniczne miała swoją premierę w grudniu 2020 r. w Zamus, Centrum Muzyki Dawnej w Kolonii, skąd koncert był transmitowany na żywo w internecie.

W sierpniu 2016 r. ze stowarzyszeniem orkiestry WDR Funkhausorchester Köln Noam Zur nagrał dla niemieckiego radia swoją własną aranżację dla orkiestry kameralnej Preludiów (Zeszyt 1) Debussy’ego. Preludia były jak dotąd wykonywane w Niemczech, Izraelu, Rumunii, Niderlandach, Meksyku i Argentynie.

Maestro Kenneth Woods i angielska Orkiestra Symfoniczna zamówili u niego aranżację dla orkiestry kameralnej utworu Williama Granta Stilla Dismal Swamp. W lipcu 2022 r. angielska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją maestro Woodsa zaprezentowała po raz pierwszy tę instrumentację.

Noam Zur nagrywał dla wytwórni Classic Concert Records oraz Naxos. Poprowadził też wiele koncertów w całej Europie, Izraelu oraz na Bliskim Wschodzie i Ameryce Południowej, które były transmitowane przez radio, telewizję i w internecie.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Re: Rzeszów Festival to nie tylko muzyka. Park Świateł i wyjątkowe projekty multimedialne

Festiwal odbędzie się w dniach 20 – 21 sierpnia na rzeszowskich Bulwarach.

Aktualności

Carpathia Festival 2022. 13 finalistów, jubileusz Marka Kościkiewicza i przeboje Anny Jantar

Wydarzenie odbędzie się w dniach 11 - 13 sierpnia br. w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

"W krainie zmysłów" - wystawa prac osób z zaburzeniami psychicznymi w WDK

Do 12 sierpnia br. w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury dostępna będzie wystawa prac mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ul. Załęskiej 7a w Rzeszowie.

Aktualności

Babski Wieczór z przedpremierą komedii "Greckie wakacje" i greckimi przekąskami

W ostatni piątek miesiąca (29 lipca) kino Zorza organizuje Babski Wieczór z przedpremierowym pokazem filmu „Greckie Wakacje”. Przed seansem, w holu kina odbędzie się degustacja smakołyków z rzeszowskiej tawerny greckiej Pitagyros.

Aktualności

Agata Tuszyńska spotka się z czytelnikami w Ogrodach Bernardyńskich

Agata Tuszyńska, pisarka, poetka i reportażystka, będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu Letnie Ogrody Literackie, organizowanego przez WiMBP w Rzeszowie.

Aktualności

Letnie Brzmienia w nowej lokalizacji

Pierwotnie koncerty miały odbyć się na rzeszowskich Bulwarach. Organizator zmienił jednak miejsce imprezy. Artyści wystąpią w fosie Zamku Lubomirskich.

Aktualności

Odsłonięcie muralu i koncert z okazji 80. urodzin Tomasza Stańki. Wystąpią Józef Skrzek i Erik Truffaz

Przed nami kolejne wydarzenia w Rzeszowie celebrujące przypadającą w lipcu 80. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu - Tomasza Stańki.

Reklama