Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Minimalny Rzeszów na fotografiach Artura Wysockiego

Dodano: /

Czy można dostrzec w tym co już znamy od lat coś niezwykłego, coś wyjątkowego, coś oryginalnego? Artur Wysocki, fotograf i projektant mostów, podjął się tego wyzwania i sfotografował swoje rodzinne miasto - czyli Rzeszów w oryginalny, minimalistyczny sposób. Efekty jego pracy będzie można zobaczyć w grudniu w Galerii Nierzeczywistej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.

Wernisaż wystawy fotografii autorstwa Artura Wysockiego zatytułowanej „Rzeszów Minimalny” odbędzie się 2 grudnia 2022 r. o godzinie 19:00 w Galerii Nierzeczywistej RSF przy ulicy Jana Matejki 10 w Rzeszowie. Wystawę będzie można zwiedzać do 27 grudnia br. Kuratorem wystawy jest Katarzyna Warańska (ZPAF). Ekspozycja została objęta honorowym patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka.

Tak o wystawie pisze Tomasz Sobczak (EFIAP, AFRP, TTF, AIPS, KDS):

Żyjemy w XXI wieku. Technika cyfrowa i aparat dostępny zawsze pod ręką sprawił, że robienie zdjęć stało się zjawiskiem masowym. Młody, stary, gruby, chudy, piękny, brzydki, zdolny i „aspirujący” rejestruje, czy może raczej „zapisuje”, otaczający go świat. Powszechny dostęp do narzędzia sprawia, że sztuka fotografowania stała się jeszcze trudniejsza. Tak, to nie pomyłka: dostępna jest ona dla wybranych. Dużym wyzwaniem jest przebicie się przez wspomnianą „masę krytyczną”. Jest to bez wątpienia jedyny słuszny kierunek. Artur Wysocki podnosi tę rękawicę. Pozwala sobie jednak na podbicie stawki, kierując szczelinę własnej migawki na swoje miasto. Słyszeli Państwo, a może nawet pomyśleli: „przecież tu się nic nie dzieje”, „co może być tu ciekawego”, „nuda”. Tak! Łatwiej fotografować nam miejsca obce, egzotyczne... podróż, wycieczka, wyprawa nie tylko po złote runo, ale i po zdjęcia. Na własnym podwórku często „milczymy” fotograficznie, będąc jedną z ludzkich ciem, zaślepionych codzienną gonitwą, niczym owady w swym locie ku światłu. Autor daje mam jednak dowód, że warto, że można, a nawet trzeba na chwilę się zatrzymać, by dostrzec w tym, co pozornie „swojskie”, coś niezwykłego.

Rzeszów, ale czy na pewno? Czy to aby nie Berlin, Rio, Tokio czy Denver? Ewidentne wyczulenie autora na formę pozwala nam w pewnym sensie zapomnieć o miejscu, które nas uwodzi poprzez geometryczne kształty swojej zabudowy. Po początkowej fascynacji niezwykłą estetyką przedstawionych fotografii, za sprawą wystawy, a w zasadzie wizji artysty, rodzi się pytanie: czy to Rzeszów wędruje do świata, czy może to świat wędruje do Rzeszowa? Niech każdy z oglądających zmierzy się z tym pytaniem.

 

O autorze:

Artur Wysocki – projektanta mostów z zawodu, fotograf z zamiłowania, społecznik.  „Projektuję mosty, a w wolnych chwilach fotografuję... a czasem odwrotnie” – tak pisze o sobie.

Od 2008 roku członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego (RSF). W fotografii najbliższa jest mu architektura oraz ludzie i natura, a w szczególności wpływ człowieka na środowisko.

Jest uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, krajowych i zagranicznych, a także laureatem wielu konkursów fotograficznych o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, m.in.: „Portret Prawdziwy”, „Międzynarodowe Biennale Krajobrazu S-ave the e-art-h”, „Wszystkie dzieci świata”, „Życie jest piękne”, „Karpackie oblicza” i inne.

Aktywnie popularyzuje sztukę fotograficzną w Rzeszowie poprzez organizację wystaw fotograficznych w Galerii Nierzeczywistej RSF, plenerów, otwartych spotkań dyskusyjnych poświęconych fotografii oraz lokalnych i międzynarodowych inicjatyw fotograficznych w ramach działań Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Art Festival w G2A Arena. Ralph Kamiński, Luxtorpeda, Karaś/Rogucki i Anka na jednej scenie

Art Festival to nowa impreza na artystycznej mapie Polski. Wydarzenie odbędzie się 18 marca br. w G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce. Gwiazdami festiwalu będą: Ralph Kamiński, Luxtorpeda, Karaś/Rogucki i Anka.

Aktualności

Warsztaty fotograficzne z Tomkiem Sikorą i Fujifilm

„Opowiadanie o człowieku. Portret” – pod takim hasłem odbędą się praktyczne warsztaty fotograficzne w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Poprowadzi je Tomek Sikora - znakomity fotograf i ambasador Fujifilm Polska. Liczba miejsc jest...

Aktualności

KSU wraca z nową płytą. Premiera 24 lutego

24 lutego 2023 będzie miała miejsce premiera nowego albumu legendarnej, bieszczadzkiej grupy zatytułowany „44”.

Aktualności

Realizowany na Podkarpaciu "IO" Jerzego Skolimowskiego nominowany do Oscarów

Wczoraj w Los Angeles ogłoszono nominacje do 95. Nagród Akademii Filmowej. W kategorii Pełnometrażowy Film Międzynarodowy o statuetkę powalczy „IO” Jerzego Skolimowskiego.

Aktualności

Ostatnia część trylogii Kieślowskiego bezpłatnie w GFMR

Rzeszowska Akademia Fotografii zaprasza na otwartą projekcję trzeciej części trylogii Krzysztofa Kieślowskiego pt. "TRZY KOLORY. CZERWONY".

Aktualności

Ania Dąbrowska gwiazdą koncertu finałowego „Werbel 2022”

Wielkimi krokami zbliża się Koncert Finałowy Plebiscytu Nagrody Muzycznej Polskiego Radia Rzeszów Werbel 2022.

Aktualności

Casting do nowego spektaklu Młodej Sceny Teatru Siemaszkowej

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie ogłasza casting do nowego spektaklu Młodej Sceny w reżyserii Barbary Napieraj.

Aktualności

Rodzinne warsztaty tkania krajek w Muzeum Etnograficznym

Z okazji Dnia Babci i Dziadka Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie organizuje na rodzinne warsztaty tkania krajek. Wydarzenie zaplanowano na niedzielę, 22 stycznia o godz. 14:00. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Reklama