Rzeszów - Środa, 30.10.2024
Reklama

Minimalny Rzeszów na fotografiach Artura Wysockiego

Dodano: /

Czy można dostrzec w tym co już znamy od lat coś niezwykłego, coś wyjątkowego, coś oryginalnego? Artur Wysocki, fotograf i projektant mostów, podjął się tego wyzwania i sfotografował swoje rodzinne miasto - czyli Rzeszów w oryginalny, minimalistyczny sposób. Efekty jego pracy będzie można zobaczyć w grudniu w Galerii Nierzeczywistej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.

Wernisaż wystawy fotografii autorstwa Artura Wysockiego zatytułowanej „Rzeszów Minimalny” odbędzie się 2 grudnia 2022 r. o godzinie 19:00 w Galerii Nierzeczywistej RSF przy ulicy Jana Matejki 10 w Rzeszowie. Wystawę będzie można zwiedzać do 27 grudnia br. Kuratorem wystawy jest Katarzyna Warańska (ZPAF). Ekspozycja została objęta honorowym patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka.

Tak o wystawie pisze Tomasz Sobczak (EFIAP, AFRP, TTF, AIPS, KDS):

Żyjemy w XXI wieku. Technika cyfrowa i aparat dostępny zawsze pod ręką sprawił, że robienie zdjęć stało się zjawiskiem masowym. Młody, stary, gruby, chudy, piękny, brzydki, zdolny i „aspirujący” rejestruje, czy może raczej „zapisuje”, otaczający go świat. Powszechny dostęp do narzędzia sprawia, że sztuka fotografowania stała się jeszcze trudniejsza. Tak, to nie pomyłka: dostępna jest ona dla wybranych. Dużym wyzwaniem jest przebicie się przez wspomnianą „masę krytyczną”. Jest to bez wątpienia jedyny słuszny kierunek. Artur Wysocki podnosi tę rękawicę. Pozwala sobie jednak na podbicie stawki, kierując szczelinę własnej migawki na swoje miasto. Słyszeli Państwo, a może nawet pomyśleli: „przecież tu się nic nie dzieje”, „co może być tu ciekawego”, „nuda”. Tak! Łatwiej fotografować nam miejsca obce, egzotyczne... podróż, wycieczka, wyprawa nie tylko po złote runo, ale i po zdjęcia. Na własnym podwórku często „milczymy” fotograficznie, będąc jedną z ludzkich ciem, zaślepionych codzienną gonitwą, niczym owady w swym locie ku światłu. Autor daje mam jednak dowód, że warto, że można, a nawet trzeba na chwilę się zatrzymać, by dostrzec w tym, co pozornie „swojskie”, coś niezwykłego.

Rzeszów, ale czy na pewno? Czy to aby nie Berlin, Rio, Tokio czy Denver? Ewidentne wyczulenie autora na formę pozwala nam w pewnym sensie zapomnieć o miejscu, które nas uwodzi poprzez geometryczne kształty swojej zabudowy. Po początkowej fascynacji niezwykłą estetyką przedstawionych fotografii, za sprawą wystawy, a w zasadzie wizji artysty, rodzi się pytanie: czy to Rzeszów wędruje do świata, czy może to świat wędruje do Rzeszowa? Niech każdy z oglądających zmierzy się z tym pytaniem.

 

O autorze:

Artur Wysocki – projektanta mostów z zawodu, fotograf z zamiłowania, społecznik.  „Projektuję mosty, a w wolnych chwilach fotografuję... a czasem odwrotnie” – tak pisze o sobie.

Od 2008 roku członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego (RSF). W fotografii najbliższa jest mu architektura oraz ludzie i natura, a w szczególności wpływ człowieka na środowisko.

Jest uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, krajowych i zagranicznych, a także laureatem wielu konkursów fotograficznych o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, m.in.: „Portret Prawdziwy”, „Międzynarodowe Biennale Krajobrazu S-ave the e-art-h”, „Wszystkie dzieci świata”, „Życie jest piękne”, „Karpackie oblicza” i inne.

Aktywnie popularyzuje sztukę fotograficzną w Rzeszowie poprzez organizację wystaw fotograficznych w Galerii Nierzeczywistej RSF, plenerów, otwartych spotkań dyskusyjnych poświęconych fotografii oraz lokalnych i międzynarodowych inicjatyw fotograficznych w ramach działań Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Książki za 2 zł na kiermaszu WiMBP w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie organizuje kolejną edycję Kiermaszu Wyczytanych Książek. Książki będzie można kupić za symboliczne 2 zł!

Aktualności

Teatralny spacer po centrum Rzeszowa

Spacer odbędzie się w ramach akcji „Weekend seniora z kulturą”.

Aktualności

Święto Kina w Rzeszowie. W sobotę na film za 12 zł!

Rzeszowskie kina Helios, Multikino oraz Zorza, biorą udział w ogólnopolskiej akcji Święto Kina. Akcja odbędzie się już w najbliższą sobotę, 30 września 2023 r. W tym dniu za bilet do kina zapłacimy...

Aktualności

"Skarby Franciszka Kotuli" - nowe wydawnictwo Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie

27 września 2023 r swoją premierę ma nowe wydawnictwo Muzeum Okręgowego i Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie zatytułowane „Skarby Franciszka Kotuli” autorstwa Moniki Michaluk. Z tej okazji w czwartek (28.09)...

Aktualności

Nowa wystawa w Galerii WDK

„Konie Mongolskie w Fotografii” – to tytuł nowej wystawy, która od 29 września 2023 r. będzie prezentowana w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury, mieszczącej się przy ul. Stefana Okrzei 7 w Rzeszowie.

Aktualności

Weber, Schumann i Ravel w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

Uwertura do opery „Oberon” Carla Marii von Webera, koncert fortepianowy a-moll Roberta Schumanna i druga suita koncertowa „Dafnis i Chloe” Maurice Ravela wypełnią program piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura...

Aktualności

Postacie ze świata sztuki, nauki i kultury na grafikach Julii Rut. Nowa wystawa w RIK

Od 6 do 27 października w budynku Rzeszowskiego Inkubatora Kultury będzie można obejrzeć prace absolwentki Instytutu Sztuk Pięknych UR – Julii Rut.

Aktualności

Spotkania autorskie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie

„Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat” to cykl spotkań autorskich organizowanych przez Wojewódzka i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. W ramach wydarzenia zaplanowano 8 spotkań, które odbędą się w różnych filiach...

Reklama