Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie słynie z działalności wspierającej i propagującej polską literaturę, o czym mogliśmy przekonać się podczas organizowanego wcześniej cyklu art_przecięcia Teatru Siemaszkowej czy Najazdu Awangardy na Rzeszów. Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat to kolejna inicjatywa, która swoim repertuarem zainteresuje miłośników prozy, poezji i reportażu. Głównym elementem festiwalu będzie cykl spotkań autorskich, a na pierwsze z nich Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza już na początku czerwca.
Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat rozpocznie się 7 czerwca o godz. 19:00 spotkaniem pt. „Fikcja i realizm / Sąsiedzi” w Rzeszowskich Piwnicach. Do rozmowy zaproszeni zostali ukraiński poeta i prozaik – Jurij Andruchowycz oraz reporter, autor książek i korespondent wojenny – Tomasz Grzywaczewski. Podczas spotkania zaproszeni autorzy rozmawiać będą o granicach: tych rzeczywistych i tych wyobrażonych, a także o tym, czym jest terytorium Karpat – czy tylko (dającym się dotknąć) łańcuchem górskim w środkowej Europie? A może czymś w rodzaju magicznej krainy, mitycznej ziemi? Rozmowę poprowadzi Jakub Pacześniak, poeta i tłumacz, dyrektor programowy Literackiego Festiwalu Międzysłów Karpat.
Ideą organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej festiwalu jest promowanie twórczości współczesnych pisarzy, poetów i dramatopisarzy, jak również przypominanie i utrwalanie dorobku wybitnych polskich twórców literatury. Zadaniem festiwalu jest także wydobywanie dla współczesnych czytelników osobowości zapomnianych i przywrócenie ich do zbiorowej pamięci czytelników (np. związani z regionem J. Przyboś, S. Piętak, J. B. Ożóg, J. Hordyński, J. Szuber, S. Kopiec).
Organizatorom festiwalu zależy na tym, by dotrzeć do różnych grup odbiorców: zarówno do dorosłego, wyrobionego czytelnika, jak i do tego, który swoją przygodę z literaturą dopiero zaczyna. Głównym założeniem festiwalu Międzysłów Karpat jest stworzenie przestrzeni
przyjaznej dyskusjom o najważniejszych zjawiskach w polskiej literaturze. Międzysłów Karpat ma być inspiracją dla współczesnych twórców z różnych dziedzin artystycznych – sztuk plastycznych, teatru, muzyki – aby sięgali po dorobek polskich autorów i korzystali z niego w swojej pracy, tworząc widowiska poetyckie, czytania, spektakle, wystawy, koncerty, czy wydarzenia interdyscyplinarne.
W ramach współpracy z siecią Księgarni Nova, podczas wszystkich spotkań festiwalowych możliwy będzie zakup książek zaproszonych autorów ze specjalnym rabatem.
Bezpłatne wejściówki na wydarzenie do odebrania w Dziale Sprzedaży i Marketingu Teatru im. Wandy Siemaszkowej.
PROGRAM
7 czerwca (środa), godz. 19:00
Miejsce: Rzeszowskie Piwnice
„Fikcja i realizm / Sąsiedzi”
Goście: Jurij Andruchowycz i Tomasz Grzywaczewski
20 czerwca (wtorek), godz. 19:00
Miejsce: Kino Zorza
„Historia i fantastyka na żywo”
Goście: Jacek Komuda i Robert M. Wegner
31 sierpnia (czwartek), godz. 18:00
Miejsce: FOSA Rzeszów
„Kamyk metafizyczny w obcym ciele / wiersze nieuniknione”
Goście: Wojciech Kass i Krzysztof Koehler
+ KONCERT Freeborn Brothers – Muzyczny ogród Leśmiana, godz. 20:00
22 września (piątek), godz. 19:00
Miejsce: Kino Zorza
„Historia odkrywana na nowo – literatura i film”
Goście: Ałbena Grabowska i Wacław Holewiński
10 października (wtorek), godz. 19:00
Miejsce: Rzeszowskie Piwnice
„Kryminalne pióro – ostre jak brzytwa”
Goście: Anna Kańtoch i Robert Małecki
16 listopada (czwartek), godz. 19:07
Miejsce: Szajna Galeria
„Terytorium wiersza / (Podkarpacki) Flisz Poetycki”
Gość specjalny: Stanisław Aleksander Nowak
Wystąpią poeci związani z Podkarpacie
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz