Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Międzysłów Karpat 2023. W Siemaszkowej rusza I edycja nowego festiwalu literackiego

Dodano: /

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie słynie z działalności wspierającej i  propagującej polską literaturę, o czym mogliśmy przekonać się podczas organizowanego  wcześniej cyklu art_przecięcia Teatru Siemaszkowej czy Najazdu Awangardy na  Rzeszów. Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat to kolejna  inicjatywa, która swoim repertuarem zainteresuje miłośników prozy, poezji i reportażu.  Głównym elementem festiwalu będzie cykl spotkań autorskich, a na pierwsze z nich Teatr  im. Wandy Siemaszkowej zaprasza już na początku czerwca.

Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat rozpocznie się 7 czerwca o godz.  19:00 spotkaniem pt. „Fikcja i realizm / Sąsiedzi” w Rzeszowskich Piwnicach. Do rozmowy  zaproszeni zostali ukraiński poeta i prozaik – Jurij Andruchowycz oraz reporter, autor książek i korespondent wojenny – Tomasz Grzywaczewski. Podczas spotkania zaproszeni autorzy  rozmawiać będą o granicach: tych rzeczywistych i tych wyobrażonych, a także o tym, czym  jest terytorium Karpat – czy tylko (dającym się dotknąć) łańcuchem górskim w środkowej  Europie? A może czymś w rodzaju magicznej krainy, mitycznej ziemi? Rozmowę poprowadzi  Jakub Pacześniak, poeta i tłumacz, dyrektor programowy Literackiego Festiwalu Międzysłów  Karpat.

Ideą organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej festiwalu jest promowanie  twórczości współczesnych pisarzy, poetów i dramatopisarzy, jak również przypominanie i  utrwalanie dorobku wybitnych polskich twórców literatury. Zadaniem festiwalu jest także  wydobywanie dla współczesnych czytelników osobowości zapomnianych i przywrócenie ich  do zbiorowej pamięci czytelników (np. związani z regionem J. Przyboś, S. Piętak, J. B. Ożóg,  J. Hordyński, J. Szuber, S. Kopiec).

Organizatorom festiwalu zależy na tym, by dotrzeć do różnych grup odbiorców: zarówno do  dorosłego, wyrobionego czytelnika, jak i do tego, który swoją przygodę z literaturą dopiero  zaczyna. Głównym założeniem festiwalu Międzysłów Karpat jest stworzenie przestrzeni 
przyjaznej dyskusjom o najważniejszych zjawiskach w polskiej literaturze. Międzysłów Karpat  ma być inspiracją dla współczesnych twórców z różnych dziedzin artystycznych – sztuk  plastycznych, teatru, muzyki – aby sięgali po dorobek polskich autorów i korzystali z niego w  swojej pracy, tworząc widowiska poetyckie, czytania, spektakle, wystawy, koncerty, czy  wydarzenia interdyscyplinarne.

W ramach współpracy z siecią Księgarni Nova, podczas wszystkich spotkań festiwalowych możliwy będzie zakup książek zaproszonych autorów ze specjalnym rabatem.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie do odebrania w Dziale Sprzedaży i Marketingu Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

PROGRAM

7 czerwca (środa), godz. 19:00
Miejsce: Rzeszowskie Piwnice
„Fikcja i realizm / Sąsiedzi”
Goście: Jurij Andruchowycz i Tomasz Grzywaczewski

20 czerwca (wtorek), godz. 19:00
Miejsce: Kino Zorza
„Historia i fantastyka na żywo”
Goście: Jacek Komuda i Robert M. Wegner

31 sierpnia (czwartek), godz. 18:00
Miejsce: FOSA Rzeszów
„Kamyk metafizyczny w obcym ciele / wiersze nieuniknione”
Goście: Wojciech Kass i Krzysztof Koehler
+ KONCERT Freeborn Brothers – Muzyczny ogród Leśmiana, godz. 20:00

22 września (piątek), godz. 19:00
Miejsce: Kino Zorza
„Historia odkrywana na nowo – literatura i film”
Goście: Ałbena Grabowska i Wacław Holewiński

10 października (wtorek), godz. 19:00
Miejsce: Rzeszowskie Piwnice
„Kryminalne pióro – ostre jak brzytwa”
Goście: Anna Kańtoch i Robert Małecki

16 listopada (czwartek), godz. 19:07
Miejsce: Szajna Galeria
„Terytorium wiersza / (Podkarpacki) Flisz Poetycki”
Gość specjalny: Stanisław Aleksander Nowak
Wystąpią poeci związani z Podkarpacie

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Kolejni wykonawcy w line-upie Re: Rzeszów Festival

Organizatorzy Re: Rzeszów Festival ujawnili kolejnych wykonawców, którzy wystąpią na tegorocznej edycji festiwalu. Do ogłoszonych wcześniej Króla, T. Love, Bedoesa 2115 i Sorry Boys, dołączyli Rubens i Julia Wieniawa.

Aktualności

32 wokalistów z całego kraju zawalczy o Grand Prix festiwalu "Piosenka w Meloniku"

Festiwal odbędzie się w dniach 28 – 29 kwietnia 2023 roku w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Aktualności

Re: Rzeszów Festival 2023. Znamy termin i pierwszych artystów

Festiwal odbędzie się w dniach 28 i 29 lipca na Bulwarach nad Wisłokiem. Wystąpią m.in. Sorry Boys, Król, Bedoes 2115 oraz T.Love.

Aktualności

Filmowe przedszkole w Kinie za Rogiem Cafe. "Pamiętniki Florki" i zabawy z animatorkami

Kino za Rogiem Cafe zaprasza najmłodszych widzów (od 2 do 5 lat) na wspólne oglądanie bajek i zabawy z animatorkami. Spotkanie z cyklu „Filmowe przedszkole” odbędzie się w najbliższą niedzielę, 23 kwietnia...

Aktualności

"Arszenik" w teatrze Maska, po raz ostatni w tym sezonie

W najbliższy piątek 21 kwietnia o godz. 18.00 po raz ostatni w tym sezonie, w teatrze Maska będzie można zobaczyć przezabawną i całkowicie nieprzewidywalną komedię ARSZENIK. Spektakl powstał z inspiracji kultową sztuką...

Aktualności

Koncertowy kwiecień w Rzeszowskich Piwnicach. Zagrają m.in. Niechęć, Teksasy & Wojtek Cugowski oraz Totentanz

Druga połowa kwietnia w Rzeszowskich Piwnicach zapowiada się iście koncertowo. W podziemiach pod powierzchnią rzeszowskiego Rynku zagoszczą kolejne zespoły prezentujące różnorodne gatunki muzyczne. Będzie można usłyszeć mocne metalowe brzmienia, jazzowe improwizacje czy...

Aktualności

Karpacka Majówka: Trzy dni pełne smaku, muzyki i dobrej zabawy [PROGRAM]

Wydarzenie potrwa od 1 do 3 maja. Rozpocznie się od jarmarku rękodzieła i regionalnych produktów na al. Lubomirskich i al. Pod Kasztanami.

Aktualności

Specjalny pokaz filmu "Il Boemo" w kinie Zorza

Niezwykła i nieznana historia Josefa Myslivečka, znanego jako Il Boemo, jednego z najbardziej cenionych kompozytorów operowych XVIII-wiecznych Włoch, który inspirował Mozarta i został jego przyjacielem.

Reklama