Rzeszów - Sobota, 28.09.2024
Reklama

Międzysłów Karpat 2023. W Siemaszkowej rusza I edycja nowego festiwalu literackiego

Dodano: /

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie słynie z działalności wspierającej i  propagującej polską literaturę, o czym mogliśmy przekonać się podczas organizowanego  wcześniej cyklu art_przecięcia Teatru Siemaszkowej czy Najazdu Awangardy na  Rzeszów. Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat to kolejna  inicjatywa, która swoim repertuarem zainteresuje miłośników prozy, poezji i reportażu.  Głównym elementem festiwalu będzie cykl spotkań autorskich, a na pierwsze z nich Teatr  im. Wandy Siemaszkowej zaprasza już na początku czerwca.

Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat rozpocznie się 7 czerwca o godz.  19:00 spotkaniem pt. „Fikcja i realizm / Sąsiedzi” w Rzeszowskich Piwnicach. Do rozmowy  zaproszeni zostali ukraiński poeta i prozaik – Jurij Andruchowycz oraz reporter, autor książek i korespondent wojenny – Tomasz Grzywaczewski. Podczas spotkania zaproszeni autorzy  rozmawiać będą o granicach: tych rzeczywistych i tych wyobrażonych, a także o tym, czym  jest terytorium Karpat – czy tylko (dającym się dotknąć) łańcuchem górskim w środkowej  Europie? A może czymś w rodzaju magicznej krainy, mitycznej ziemi? Rozmowę poprowadzi  Jakub Pacześniak, poeta i tłumacz, dyrektor programowy Literackiego Festiwalu Międzysłów  Karpat.

Ideą organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej festiwalu jest promowanie  twórczości współczesnych pisarzy, poetów i dramatopisarzy, jak również przypominanie i  utrwalanie dorobku wybitnych polskich twórców literatury. Zadaniem festiwalu jest także  wydobywanie dla współczesnych czytelników osobowości zapomnianych i przywrócenie ich  do zbiorowej pamięci czytelników (np. związani z regionem J. Przyboś, S. Piętak, J. B. Ożóg,  J. Hordyński, J. Szuber, S. Kopiec).

Organizatorom festiwalu zależy na tym, by dotrzeć do różnych grup odbiorców: zarówno do  dorosłego, wyrobionego czytelnika, jak i do tego, który swoją przygodę z literaturą dopiero  zaczyna. Głównym założeniem festiwalu Międzysłów Karpat jest stworzenie przestrzeni 
przyjaznej dyskusjom o najważniejszych zjawiskach w polskiej literaturze. Międzysłów Karpat  ma być inspiracją dla współczesnych twórców z różnych dziedzin artystycznych – sztuk  plastycznych, teatru, muzyki – aby sięgali po dorobek polskich autorów i korzystali z niego w  swojej pracy, tworząc widowiska poetyckie, czytania, spektakle, wystawy, koncerty, czy  wydarzenia interdyscyplinarne.

W ramach współpracy z siecią Księgarni Nova, podczas wszystkich spotkań festiwalowych możliwy będzie zakup książek zaproszonych autorów ze specjalnym rabatem.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie do odebrania w Dziale Sprzedaży i Marketingu Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

PROGRAM

7 czerwca (środa), godz. 19:00
Miejsce: Rzeszowskie Piwnice
„Fikcja i realizm / Sąsiedzi”
Goście: Jurij Andruchowycz i Tomasz Grzywaczewski

20 czerwca (wtorek), godz. 19:00
Miejsce: Kino Zorza
„Historia i fantastyka na żywo”
Goście: Jacek Komuda i Robert M. Wegner

31 sierpnia (czwartek), godz. 18:00
Miejsce: FOSA Rzeszów
„Kamyk metafizyczny w obcym ciele / wiersze nieuniknione”
Goście: Wojciech Kass i Krzysztof Koehler
+ KONCERT Freeborn Brothers – Muzyczny ogród Leśmiana, godz. 20:00

22 września (piątek), godz. 19:00
Miejsce: Kino Zorza
„Historia odkrywana na nowo – literatura i film”
Goście: Ałbena Grabowska i Wacław Holewiński

10 października (wtorek), godz. 19:00
Miejsce: Rzeszowskie Piwnice
„Kryminalne pióro – ostre jak brzytwa”
Goście: Anna Kańtoch i Robert Małecki

16 listopada (czwartek), godz. 19:07
Miejsce: Szajna Galeria
„Terytorium wiersza / (Podkarpacki) Flisz Poetycki”
Gość specjalny: Stanisław Aleksander Nowak
Wystąpią poeci związani z Podkarpacie

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

W Rzeszowie otwiera się nowe, duże centrum rozrywki dla dzieci

Centrum rozrywki Bajkowy Labirynt, to nowa atrakcja dla małych i dużych mieszkańców Rzeszowa. Otwarcie placówki odbędzie się w najbliższą sobotę, 3 lutego 2024 r.

Aktualności

NutkoSfera. Są jeszcze bilety na koncert CeZika w G2A Arenie

21 lutego 2024 r. podrzeszowska G2A Arena zamieni się w NutkoSferę, tj. muzyczną planetę dla wszystkich dzieci. CeZik zabierze najmłodszych słuchaczy do wspólnej zabawy. Są jeszcze dostępne pojedyncze bilety na to wydarzenie.

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2024. Znamy pierwszych wykonawców

Dwa dni wyśmienitej zabawy, liczne koncerty i masa atrakcji – tak w skrócie zapowiada się 29. edycja Rzeszowskich Juwenaliów. Znamy już pierwszych artystów, którzy wystąpią w tym roku dla rzeszowskiej publiczności.

Aktualności

Karnawał w Filharmonii Podkarpackiej. Walc? Czardasz?... a może..?

Muzyka pięciu kompozytorów wypełni salę koncertową Filharmonii Podkarpackiej w najbliższy, piątkowy wieczór. Karnawałowy koncert z udziałem wokalistów poprowadzi Tomasz Tokarczyk. W programie muzyka: Straussa, Brahmsa, Lehara, Kalmana i Verdiego. Wydarzenie odbędzie się...

Aktualności

Ferie zimowe w Rzeszowie. Ponad 80 wydarzeń

Warsztaty, wystawy, pokazy filmowe, spektakle, zajęcia sportowe, półkolonie i wiele więcej… łącznie ponad 80 wydarzeń przygotowały miejskie instytucje kultury na nadchodzące ferie zimowe w Rzeszowie. Wszyscy Ci, którzy zostają na ferie w...

Aktualności

Tydzień z niemieckim filmem w kinie Zorza

Rzeszów, jest jednym z 10 miast w Polsce, w którym będzie można zobaczyć najnowsze filmy, jakie powstały za naszą zachodnią granicą. Tydzień Filmu Niemieckiego rozpocznie się 26 stycznia w kinie Zorza. Łącznie...

Aktualności

"Siemaszka" rozpoczyna nabór do 6. edycji Sceny Nowej Dramaturgii

Działająca od sześciu sezonów w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Scena Nowej Dramaturgii otwiera nabór do kolejnej edycji. Projekt kierowany jest do osób piszących (dramatopisarzy, scenarzystek, poetów, reporterów i innych) zainteresowanych...

Reklama