Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Międzysłów Karpat 2023. W Siemaszkowej rusza I edycja nowego festiwalu literackiego

Dodano: /

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie słynie z działalności wspierającej i  propagującej polską literaturę, o czym mogliśmy przekonać się podczas organizowanego  wcześniej cyklu art_przecięcia Teatru Siemaszkowej czy Najazdu Awangardy na  Rzeszów. Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat to kolejna  inicjatywa, która swoim repertuarem zainteresuje miłośników prozy, poezji i reportażu.  Głównym elementem festiwalu będzie cykl spotkań autorskich, a na pierwsze z nich Teatr  im. Wandy Siemaszkowej zaprasza już na początku czerwca.

Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat rozpocznie się 7 czerwca o godz.  19:00 spotkaniem pt. „Fikcja i realizm / Sąsiedzi” w Rzeszowskich Piwnicach. Do rozmowy  zaproszeni zostali ukraiński poeta i prozaik – Jurij Andruchowycz oraz reporter, autor książek i korespondent wojenny – Tomasz Grzywaczewski. Podczas spotkania zaproszeni autorzy  rozmawiać będą o granicach: tych rzeczywistych i tych wyobrażonych, a także o tym, czym  jest terytorium Karpat – czy tylko (dającym się dotknąć) łańcuchem górskim w środkowej  Europie? A może czymś w rodzaju magicznej krainy, mitycznej ziemi? Rozmowę poprowadzi  Jakub Pacześniak, poeta i tłumacz, dyrektor programowy Literackiego Festiwalu Międzysłów  Karpat.

Ideą organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej festiwalu jest promowanie  twórczości współczesnych pisarzy, poetów i dramatopisarzy, jak również przypominanie i  utrwalanie dorobku wybitnych polskich twórców literatury. Zadaniem festiwalu jest także  wydobywanie dla współczesnych czytelników osobowości zapomnianych i przywrócenie ich  do zbiorowej pamięci czytelników (np. związani z regionem J. Przyboś, S. Piętak, J. B. Ożóg,  J. Hordyński, J. Szuber, S. Kopiec).

Organizatorom festiwalu zależy na tym, by dotrzeć do różnych grup odbiorców: zarówno do  dorosłego, wyrobionego czytelnika, jak i do tego, który swoją przygodę z literaturą dopiero  zaczyna. Głównym założeniem festiwalu Międzysłów Karpat jest stworzenie przestrzeni 
przyjaznej dyskusjom o najważniejszych zjawiskach w polskiej literaturze. Międzysłów Karpat  ma być inspiracją dla współczesnych twórców z różnych dziedzin artystycznych – sztuk  plastycznych, teatru, muzyki – aby sięgali po dorobek polskich autorów i korzystali z niego w  swojej pracy, tworząc widowiska poetyckie, czytania, spektakle, wystawy, koncerty, czy  wydarzenia interdyscyplinarne.

W ramach współpracy z siecią Księgarni Nova, podczas wszystkich spotkań festiwalowych możliwy będzie zakup książek zaproszonych autorów ze specjalnym rabatem.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie do odebrania w Dziale Sprzedaży i Marketingu Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

PROGRAM

7 czerwca (środa), godz. 19:00
Miejsce: Rzeszowskie Piwnice
„Fikcja i realizm / Sąsiedzi”
Goście: Jurij Andruchowycz i Tomasz Grzywaczewski

20 czerwca (wtorek), godz. 19:00
Miejsce: Kino Zorza
„Historia i fantastyka na żywo”
Goście: Jacek Komuda i Robert M. Wegner

31 sierpnia (czwartek), godz. 18:00
Miejsce: FOSA Rzeszów
„Kamyk metafizyczny w obcym ciele / wiersze nieuniknione”
Goście: Wojciech Kass i Krzysztof Koehler
+ KONCERT Freeborn Brothers – Muzyczny ogród Leśmiana, godz. 20:00

22 września (piątek), godz. 19:00
Miejsce: Kino Zorza
„Historia odkrywana na nowo – literatura i film”
Goście: Ałbena Grabowska i Wacław Holewiński

10 października (wtorek), godz. 19:00
Miejsce: Rzeszowskie Piwnice
„Kryminalne pióro – ostre jak brzytwa”
Goście: Anna Kańtoch i Robert Małecki

16 listopada (czwartek), godz. 19:07
Miejsce: Szajna Galeria
„Terytorium wiersza / (Podkarpacki) Flisz Poetycki”
Gość specjalny: Stanisław Aleksander Nowak
Wystąpią poeci związani z Podkarpacie

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia. Trzy sceny, kilkudziesięciu artystów [PEŁNY LINE-UP]

Już za niespełna miesiąc na miasteczku Politechniki Rzeszowskiej odbędzie się największa studencka impreza na Podkarpaciu. Organizatorzy 29. Rzeszowskich Juwenaliów ogłosili już pełen line-up. Karnety dostępne w sprzedaży tylko do końca kwietnia.

Aktualności

Kolejny koncert z cyklu Etno Wiosna. Wystąpi Kapela na Dobry Dzień

27 kwietnia br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie wystąpi Kapela na Dobry Dzień. Będzie to kolejny w tym sezonie koncert w ramach cyklu pn. Etno-Wiosna.

Aktualności

Warsztaty archeologiczne dla dzieci i młodzieży w Rzeszowskich Piwnicach

Rzeszowskie Piwnice wspólnie z Fundacją Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego zapraszają na cykl warsztatów archeologicznych dla dzieci i młodzieży. Spotkania podzielone będą na dwie części - wykładową oraz warsztatową.

Aktualności

Rockowa Noc 2024. Ruszyły zgłoszenia do przeglądu zespołów

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do Przeglądu Zespołów Konkursowych Rockowa Noc 2024. Dla zwycięzców przewidziano m.in. występ podczas Festiwalu oraz nagrodę pieniężną w wysokości 3000 zł. Zgłoszenia potrwają do 13 maja.

Aktualności

Wielkie święto melomanów. 63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie [PROGRAM]

Dokładnie miesiąc pozostało do inauguracji 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Wielkie święto melomanów rozpocznie się 9 maja 2024 koncertem w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie. Orkiestrę Kameralną „Amadeus” poprowadzi Agnieszka Duczmal....

Aktualności

Seniorzy na parkiet. W sobotę Miejska Potańcówka

Potańcówka Miejska dla Seniorów to impreza, która już na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń organizowanych dla starszych mieszkańców Rzeszowa. Najbliższa Potańcówka odbędzie się już 6 kwietnia.

Aktualności

Sztuka A. Warhola na wystawie w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Od 11 kwietnia w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, będzie można obejrzeć wystawę prac Andy’ego Warhola.

Reklama